Kefír
Léčivé účinky kefíru
Mocné probiotické bakterie
Kefír našemu tělu prospívá hlavně svými probiotickými bakteriemi, které pomáhají udržovat správnou mikroflóru trávicího traktu. Zabraňují zde množení a růstu škodlivých bakterií. Dokonce působí preventivně proti rakovině tlustého střeva. Probiotické bakterie ale také napomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, vstřebávat minerály a ionty a mírnit alergie na potraviny. Příznivě působí také na náš imunitní systém.
Kefír jako obrana před rakovinou
Kefír má přímo skvělé účinky v boji proti rakovině. Fermentované výrobky, mezi které kefír patří, pomáhají ničit několik různých typů nádorů. Kromě prevence rakoviny tlustého střeva je prokázané, že pravidelná konzumace kefíru pomůže zastavit růst rakoviny prsu. Kefír ničí jedny z nejsilnějších karcinogenů – aflatoxiny. Prospívá i celkové detoxikaci organismu, což je pro prevenci rakoviny důležité.
Kefír se lehce tráví a léčí střevní problémy
Kefír má oproti jiným mléčným výrobkům výhodu lehčí stravitelnosti. Je to tím, že je kysaným mléčným výrobkem. Zároveň obsahuje méně laktózy. Je to díky enzymům, které uvolňují ve vodě nerozpustné látky. Ti z nás, kteří mléčné výrobky hůře tráví, by měli sáhnout po kefíru. Zabraňuje hnití potravy ve střevech, a celkově odkyseluje organismus. Pomůže nám s průjmy, zácpami a dalšími střevními problémy. Díky snižování cholesterolu, dobré stravitelnosti a cenným látkám by měl mít své místo i v dietním jídelníčku.
Dobrý na žlučník, nervy, srdce i kosti
Kefír má silné protizánětlivé účinky, a to jak na vnější, tak vnitřní záněty. Pomůže nám s onemocněním nervů, žlučníku a krve. Příznivě působí na léčbu sklerózy a slouží jako prevence infarktu. Pokud užíváme antibiotika, bude se nám kefír hodit. Nejenom, že obnovuje antibiotiky narušenou střevní mikroflóru, ale dokonce účinnost některých antibiotik podpoří. Zpevní naše kosti, zlepšuje jejich hustotu.
Recept na dlouhověkost
Kefíru se přisuzuje i příznivý účinek na dlouhověkost. Obyvatelé Mongolska, odkud kefír pochází, jej konzumovali opravdu často a dožívali se úctyhodného věku. Tím se dále zabýval laureát Nobelovy ceny Ilja Iljič Mečnikov, který ve své studii o dlouhověkosti tyto účinky kefíru potvrdil. Podle něj je stárnutí organismu způsobené střevní mikroflórou, a je tedy potřeba ji dostatečně pročišťovat.
Víte, že...
- ...kefír je lepším zdrojem probiotik než jogurt?
- ...domácí kefír má desetkrát více probiotických organismů než kefír kupovaný v obchodech?
- ...kefír je dobré pít každý den? Začněme ale s malými dávkami – tělo si na něj musí zvyknout.
- ...kefír pochází z Kavkazu a Tibetu?
Existuje i „kefír“ z vody, jsou totiž dva druhy kefírové kultury. První se živí laktózou, zatímco druhému se dobře žije ve slané vodě.
Diskuse k článku
RE : Kefír