Výroba a skladování kefíru
Kefír patří do lednice. Kupovaný je určený k přímé spotřebě, po otevření ho tedy do pár dnů zkonzumujme.
Výroba kefíru
Kefír je kvašený mléčný nápoj. Připravuje se z mléka a takzvaného kefírového zrna anebo tibetské kefírové houby. To jsou vlastně kvasinky a bakterie, díky kterým mléko zkvasí. Když je dáme do mléka, začnou se zde rychle množit a tím vznikne kefír. Někdy je matoucí, jaký je rozdíl mezi kefírem, zákysem a podmáslím. Zákys vznikne kysáním smetanové kultury a mléka. Podmáslí je zase vedlejší produkt výroby másla.
Jak si vyrobit domácí kefír
Kupovaný kefír přichází o řadu svých probiotických organismů kvůli pasterizaci. Pokud chceme, abychom jich z kefíru získali co nejvíce, není nic jednoduššího než si vyrobit vlastní kefír. Při přípravě se ale vyhněme všemu kovovému. Budeme potřebovat jeden litr mléka a jednu lžíci kefírové kultury. Nejlépe je zvolit mléko nepasterizované, to seženeme například v mléčných automatech nebo přímo od farmáře.
Mléko nechceme nějakou dobu odstát, až bude mít pokojovou teplotu. Poté jej nalijeme do nádoby, přidáme kefírovou kulturu a vše pečlivě promícháme. Poté nádobu uzavřeme a necháme jeden a půl dne odstát při pokojové teplotě. Poté ji ještě dáme na 6 hodin do lednice. Vyndáme a můžeme konzumovat, náš domácí kefír je hotový.
Diskuse k článku
RE : Výroba a skladování kefíru