Pěstování a skladování lilku
Pěstování lilku
Lilek pochází z Indie a považuje se tedy za tropickou rostlinu. V našich přírodních podmínkách se většinou pěstuje ve sklenících a vyžaduje brzké vysazení semen nejpozději v polovině března. Malé sazeničky potřebují dostatek světla a tepla, aby mohly zesílit a připravit se na pozdější přesazení. Vhodné je také ošetření proti houbovým onemocněním a přihnojování.
I v květináči na balkóně se lilku může dařit
Pěstitelé mohou zvolit variantu venkovní výsadby, nejčastěji do květináčů o velikosti minimálně 22 cm, aby měla až metrová rostlina prostor pro široký kořenový bal. Stanoviště by mělo být slunečné s dostatkem vláhy, nejlépe podél zdi, která přes den akumuluje teplo a v noci udrží rostlině citlivé na teplo příznivé podmínky. Kromě teplotních změn lilek reaguje i na odlišnosti v povětrnostních podmínkách, a proto se nedoporučuje ve sklenících větrat. Na druhou stranu by k rostlinám měl mít přístup hmyz, který zajistí opylení, jinak jej musí pěstitel provádět uměle pomocí štětečku.
Sklízení lilku
Jakmile se na keříku začnou tvořit první plody, doporučuje se vybrat jich jen několik a ostatní odstranit, aby rostlina měla sílu všechny vyživit do plné zralosti. Případně rostlině dopřejte oporu v podobě tyče, aby nedošlo ke zlomení celého stonku. Plody podle odrůdy dorůstají hmotnosti téměř 500g. Platí však pravidlo, že menší a mladší bobule jsou chutnější, starší a tmavší se rychleji kazí a hořknou. Lilek se stal u pěstitelů velmi oblíbený a s touto oblibou přibývá i množství odrůd jako například black beauty, snowy, long green, giotto F1, beatrice, klara, serena nebo nejpopulárnější lilek raný český.
Skladování lilku
Jak již bylo řečeno, lilek je velmi citlivý na změnu teploty, a to i po jeho sklizení. Utržený plod podléhá rychlé zkáze. Pokud jej dáte do lednice, vydrží nejdéle týden. Menší plody, které jsou stále pevné, v pokojové teplotě dozrají a měly by se okamžitě konzumovat. Pokud chcete lilek dlouhodobě uchovat, zpracujte jej do některého z pokrmů a ten následně můžete zamrazit.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování lilku