Fakta o čápech
13. 08. 2021 Přečteno: 3773x

Fakta o čápech: Kolik druhů známe a proč se čápi nedají ochočit

Čáp je mezi našimi ptáky naprostá ikona, obzvlášť ten bílý. Čápi hnízdí na komínech, loví žáby, a prý dokonce také dokáží zpracovávat len a přinášet lidem děti. Věděli jste však, kolik různých čápů po světě žije?

O čápech obecně – co mají společného

Čápi mají podobný styl života jako volavky, ibisové a kolpíci. Dlouhé nohy a zobák slouží k brodění ve vodě a získávání potravy, kterou představují ryby a obojživelníci. Na souši čáp může lovit i malé savce či ptáky, některé druhy se přiživují i na lidském odpadu. Čápi nezpívají, ale mohou tiše pískat nebo klapat zobákem.

Některé druhy čápů pravidelně migrují: buď z Evropy do Afriky a zpátky, nebo ze severu na jih Asie. Čápi mají velká křídla, díky kterým při letu hlavně plachtí, čímž šetří energii. Proto čáp obvykle preferuje k hnízdění vyvýšené místo, ze kterého mu stačí seskočit.

Čtěte také:

Zebřička pestrá – drobný ptáček plný radosti

Čáp se může dožít 40 let, některé druhy však jen 20. O čápech bílých se ví, že žijí celý život se stejným partnerem. Monogamie není samozřejmostí, u některých druhů čápa se partneři ročně obměňují. Snůška čítá kolem 4 vajec. Mláďata čápi krmí cca 3 měsíce, pak s nimi začínají létat.

Čáp černý, bílý a dalších 6 „pravých” čápů

V Evropě se setkáme se dvěma druhy čápů: čáp bílý a čáp černý. Rozdíl mezi těmito dvěma druhy je velmi patrný. Kromě barvy peří se také liší v tom, že černý čáp žije zpravidla dále od lidí a neklape tak často zobákem. Tyto dva druhy odlétají na zimu do střední a jižní Afriky.

Čápovi bílému se podobá čáp východní, který hnízdí v Mandžusku a na jihovýchodě Ruska. Do rodu čápů (Ciconia) dále patří africký čáp simbil, který nemigruje kvůli chladu ale kvůli dešti, který přináší potravu. Z asijských druhů pak čáp bělokrký a vzácný čáp pestrý (jen 500 jedinců!). Jeden druh z tohoto rodu čápů obývá také Ameriku – čáp jihoamerický neboli maguari.

Přečtěte si také: Co vám přinese chov pštrosů? Výtečná vajíčka, maso i cenné peří

Druhů čápů je celkem 19

Další skupinou jsou velcí čápi. Tyto druhy mohou dorůst až 1,5 m výšky. Rod Ephippiorhynchus zahrnuje dva trochu jiné čápy: černokrkého z Asie a sedlatého s krásným barevným zobákem, který obývá Afriku. Jejich příbuzným je také jihoamerický čáp Jabiru mycteria. Z rodu Leptoptilos je nejznámější marabu africký, ostatní dva druhy žijí v jižní Asii. Charakteristickým rysem marabů je dlouhé kožovité vole, které při námluvách nafukují.

Poslední dva rody jsou blízce příbuzní nesyti a zejozobové. Zejozob africký a asijský se vyznačují zobákem s mezerou, od které pochází jejich název. Díky němu dokáží otevírat schránky plžů a mlžů. Nesytů jsou čtyři druhy: africký, americký, indický a bílý. Na pohled jsou podobní typickým čápům.

Chov čápa v zajetí je možný, ne však doma!

Chov čápa není nic neobvyklého, ovšem děje se tak téměř výlučně v zoo. Divoké zvíře by nemělo být chováno v zajetí už ze své podstaty. Abychom to ale trochu rozvedli, čápi nejsou dobří adepti ze spousty důvodů.

V prvé řadě zabírají spoustu místa nejen svým tělem, ale také oblastí, kde se pohybují. Pro čápa je přirozené poletovat všude možně a vyhledávat příležitosti k obživě. Proto si ani čáp, který vám přilétá na zahradu, nemůže utvořit vztah k člověku. Obzvlášť takový, který každý rok odlétá do teplých krajů!

Migrujícím druhům v zajetí schází možnost odletět, zato však mají všechno zajištěno, aby nikam nemuseli. Může se tak i přispět k zachování ohrožených druhů. Čapí populace totiž klesají. K vymírání ve velké míře přispívá lidská činnost. Proto se s čápy setkáme i v záchranných stanicích, které pomáhají zraněným jedincům. Někteří pak mohou být vypuštěni do přírody, například slavný čáp bílý jménem Vodňan.

 

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Jak na to: Výroba ptačí budky a ptačího krmítka

Divocí ptáci jistě nejsou žádní mazlíčci, ale jejich přítomnost člověku dokáže rozjasnit den. Každý, kdo ptáky v zimě přikrmuje, ví, že je zábava je pozorovat. A navíc umí krásně zpívat! Chcete-li na svou zahradu přilákat ptáky, můžete jim vyrobit budku na hnízdění. Na zimu se pak hodí krmítko.

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…