Čím krmit ptactvo na podzim? Poradíme vám, co do krmítka patří
Čím krmit ptactvo na podzim? Toť otázka, která jistě provází mnoho domácností v těchto chladných a nevlídných dnech. Listopad je nejzazší měsíc, kdy je vhodné ptáčkům dopřát krmení. Zaměřit byste se měli na čistě přírodní produkty. Dokonce vám poradíme, jak vyrobit domácí lojové koule, které hladovým sýkorkám nebo kosákům budou také chutnat.
A proč je vlastně dobré krmit ptactvo na podzim? Odpověď je v podstatě jednoduchá. S příchodem chladných podzimních dnů je pro ptáčky složitější v přirozeném prostředí volné přírody nacházet potravu. Udělejte tedy dobrý skutek a dopřejte pestrobarevným opeřencům kvalitní hody.
Čím krmit ptactvo na podzim: Vše začíná a končí krmítkem
Ideální je ptactvo na podzim krmit ve speciálních krmítkách. Pokud ještě ptačí domeček nemáte, můžete si jej jednoduše vyrobit i sami ze dřeva, kokosových ořechů, nebo třeba hrníčku a podšálku. Inspirace je na internetu požehnaně. V prostředí krmítka se budou ptáčkové cítit v bezpečí. Mohou se zde ukrýt před sněhem, či deštěm a co je důležité, k potravě, kterou jim poskytnete, budou mít dokonalý přístup. Lojové koule a jiné druhy potravy pro ptáky není vhodné umisťovat na větve stromů. Opeřenci k nim budou mít totiž horší přístup. Aby ptáčkové lůj jen neoždibovali, je potřeba jim poskytnout oporu, na které mohou stát a bez problému dobroty od lidí pojídat. V případě, že disponujete klasických dřevěným krmítkem, je optimální jej čas od času omýt vodou s příměsí kvasného octa. Tím povrch dobře vydezinfikujete.
Čím krmit ptactvo na podzim: Vhodné druhy potravy
Abyste si stále nemuseli dělat těžkou hlavu z toho, čím krmit ptactvo na podzim, nyní vám vše osvětlíme. Primárně se zaměřte na různé druhy semínek, jako jsou například ta slunečnicová, sezamová, konopná, či lněná. Ideální je i celý mák či jemně podrcené vlašské a lískové oříšky. Vhodné bude i jablko v čerstvém stavu, které můžete do krmítka dát buď celé nebo nakrojené. Ptáčkové si také rádi pochutnají na sušených ovesných vločkách a strouhané mrkvi. Skvělý pak bude samozřejmě i skopový a hovězí lůj. Ve zverimexech natrefíte i na hotové lojové koule.
Čím krmit ptactvo na podzim: Vyrobte domácí lojovou kouli
Krmit ptactvo na podzim lze i domácími lojovými koulemi, do kterých lze zakomponovat různorodé přírodní suroviny. Ptáčkům tak připravíte perfektní hostinu. Nyní si můžete připravit společně s námi hodnotnou směs, která opeřencům dozajista chutnat bude. Potřebovat budete:
- nesolený hovězí lůj
- vlašské a lískové ořechy
- sušené ovoce (například brusinky a hrozinky)
- slunečnicová semínka a celý mák
- tavnou pistoli
- velké šišky z borovice
- pevný provázek
Začněte tím, že si rozpustíte na středním plamenu na kusy nakrájený hovězí lůj. Tuk pak nechte zchladnout. Mezitím si v mixéru rozmělněte část vlašských a lískových ořechů. Směs následně vsypte do vychladlého loje a přidejte zbytek drcených ořechů, celá slunečnicová semínka, mák, sušené ovoce a dobře promíchejte. V další fázi si připevněte k šiškám pomocí tavné pistole delší kusy provázku a na šišku naneste dostatečné množství semínkové a oříškové hmoty. Pokud nemáte šišky, můžete jednoduše směs vytvarovat do koule (nezapomeňte vtisknout provázek doprostřed, abyste domácí lojovou kouli mohli snadno zavěsit). V konečně fázi jen necháte lojové koule ztuhnout v lednici a můžete umístit do krmítka. Krmit ptactvo na podzim je důležité. Tímto krokem mu poskytnete vyváženou potravu. A že ji ptáčkové opravdu potřebují! Tak jim pomůžete snáz přečkat tuhou zimu.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku