Jak na to: Výroba ptačí budky a ptačího krmítka
Divocí ptáci jistě nejsou žádní mazlíčci, ale jejich přítomnost člověku dokáže rozjasnit den. Každý, kdo ptáky v zimě přikrmuje, ví, že je zábava je pozorovat. A navíc umí krásně zpívat! Chcete-li na svou zahradu přilákat ptáky, můžete jim vyrobit budku na hnízdění. Na zimu se pak hodí krmítko.
Koupit budku a krmítko, nebo je vyrobit?
Ptačí krmítka a budky seženete velmi snadno, a to jak přes internet, tak také v domácích potřebách. Více však člověka potěší ručně vyrobená budka. Nejen ušetříte, ale také můžete dát prostor své kreativitě a případně zužitkovat nepotřebný materiál. Ptákům záleží na bezpečnosti budky, zbytek je na vás.
Zjistěte si, jak velkou budku daný druh ptáka potřebuje. Na ukázku zde máme budku pro sýkorky.
Výroba ptačí budky krok za krokem
Výroba ptačí budky pro andulky. Přinášíme návod krok za krokem.
Výroba ptačí budky pro sýkorky: Co budeme potřebovat?
Na budku je třeba mít připravené desky o tloušťce aspoň 2,5 cm, aby správně chránila hnízdo před horkem. Rozhodně použijte celé dřevo, ne překližku ani dřevotřísku. Prkna musí být nehoblovaná, aby ptáčata mohla po stěnách vylézt! Také si připravte několik vrutů a šroubovák.
Nařežte tyto díly:
-
zadní stěna: 39 x 17 cm
-
2 x boční stěna: 39 x 17 cm
-
dno: 12 x 14,5 cm
-
střecha: 26 x 19 cm
-
přední stěna: 37 x 12 cm
-
ochranný plech: 10 x 10 cm + otvory na vruty v rozích
Postup při výrobě budky pro sýkorky
-
Na delší straně každé boční stěny odměřte 35 cm. Uřízněte směrem tam, kde se setkává protější dlouhá s nejbližší krátkou stranou.
-
V horní části přední stěny udělejte kruhový otvor o průměru 3,5 cm a toto zopakujte i na ochranném plechu. Pod něj vyryjte rýhy, kterých se ptáci mohou chytit. To je mnohem bezpečnější než bidýlko, které pomáhá dravcům.
-
Připevněte plech na přední stěnu. Díky plechu si predátoři nerozšíří vstup do budky, aby se dostali dovnitř.
-
Připevněte dno: ne postavením bočních stěn na jeho okraje ale zapuštěním dna mezi stěny. Předek budky bude tam, kde jsou kratší strany bočních stěn.
-
Pak připevněte i zadní stěnu a střechu, která má trčet dopředu.
-
Nad přední stěnou nechte 1 místa a připevněte ji pouze za horní okraj, aby se dala vyklopit dopředu. Díky tomu můžete budku občas vyčistit (až mláďata opustí hnízdo). Zajistěte přední část obrtlíkem.
-
Budku natřete ochranným nátěrem. Pověste ji už na podzim, aby si materiál zvykl na počasí.
Ptačí krmítka z PET lahví i z kokosů
Ptačí krmítka se dělají mnohem snáze a nejsou u nich velké nároky. Stačí, aby chránily potravu před sněhem a ptáci se na nich nezranili. Nejhezčí krmítka jsou ta se stříškou, která si můžete také vyrobit ze dřeva a postavit na parapet nebo někam pověsit. Krmítka lákají i kočky, proto si na umístění dejte záležet!
Jako krmítko může posloužit také půlka kokosové skořápky nebo lahve. Tu zavěsíme za otvor nahoře a dole necháme viset kus provázku, na kterém ptáci mohou sedět. Vnitřek je třeba před vyvěšením vyplnit směsí loje a zrní a nechat zatuhnout.
Plastovou lahev také můžete pověsit celou a směs zrní do ní prostě nasypat. Těsně nad dnem udělejte do lahve díru z obou stran a skrz tyto díry prostrčte bidýlko. Nad ním pak na každé straně bude menší otvor. Pták si bude moct stoupnout na bidlo a vytahovat otvorem semínka, která budou padat, dokud nebude lahev prázdná.
Přečtěte si také: Krmítka ptactvu pomáhají. Čím krmit ptáky v zimě?
Co v zimě nasypat na ptačí krmítko?
Jak již bylo řečeno, ptáci mají rádi zrní a lůj. Konkrétně jim můžete nabídnout slunečnicová, lněná a konopná semínka, mák, oves, pšenici či proso. Nepohrdnou ani vlašskými oříšky a některé druhy ptáků mají také rády jablka, jeřabiny nebo třeba kousky mrkve.
Potravy nesmí být moc, aby nezhnila. V zimě nesmí být na krmítku voda, mokří ptáci by mohli umrznout.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků