Umělý odchov kachen
19. 08. 2021 Přečteno: 4644x

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

Stojíte-li o rozšíření svého hejna kachen, ať už na maso či nikoliv, máte vlastně dvě možnosti. Buď se kachna o své mladé postará, nebo to budete muset udělat vy. Péče o mláďata jakéhokoliv druhu ptáků je velká zodpovědnost, na kterou se je třeba řádně připravit předem.

Dva druhy kachen: kachna domácí a pižmovka

Domácí kachny existují v mnoha podobách dle plemene. Tato plemena byla vyšlechtěna z kachny divoké. V Americe se chová jiný druh kachny, a to pižmovka velká. Domácí potomci pižmovek se mohou křížit s kachnami a z potomků je skvělé maso, jsou však neplodní. Odchov kachen pižmových je jiný než u běžné kachny domácí.

Proč a jak odchovat kachny uměle

Umělý odchov je o něco náročnější než přirozený. Některá plemena, například pekingská kachna, však nemají potřebné instinkty k sezení na vejcích, přestože vylíhnutá mláďata s láskou opečovávají.  Proto je třeba utratit nějaké peníze za líheň a energii na její provoz.

Čtěte také:

Chov kachen pro začátečníky: 8 důležitých rad, jak chovat kachny

Vidíte-li kačera naskakovat na samice, je jisté, že některá vejce budou plodná. Kachny snášejí v noci, kdy je třeba vejce hned sebrat. Do líhně se vejce musí vložit najednou, ale nesmí být týden stará. Vejde se jich tam méně než slepičích, jsou totiž větší. Vajíčka jemně očistěte od trusu a hlíny, ale nečistěte je chemicky.

Jak se starat o kachní vejce v líhni

Doba inkubace je u většiny plemen kachny domácí cca 28 dní. Potřebná teplota je 38° C, v posledním týdnu 37°. Vlhkost udržujte na 55%, před líhnutím zvyšte na 70%, aby skořápka šla snáze proklovat. Inkubátor musí mít stabilní teplotu a vlhkost, ale zároveň být dobře větraný, aby se mláďata neudusila.

Od desátého dne vejce každý den na 20 minut vytáhneme – kachna také z hnízda občas na chvíli slézá. Také je musíme obracet, a to 3x denně do doby, kdy se kachňata začnou snažit vylíhnout. Někteří chovatelé spoléhají na líhně s automatickým otáčením, protože pro ruční otočení musíte otevřít dvířka, čímž na chvíli snížíte teplotu uvnitř.

I při umělém odchovu kachen počítejte se ztrátami

Po uvedené době se zevnitř začnou ozývat zvuky. Kachně nejdřív prorazí vnitřní blánu, za kterou je vzduchová bublina. V té může nějakou dobu dýchat, pak je ale na čase proklovat i skořápku.

Pokud v některých vejcích už je otvor, počkejte ještě 24 hodin. Do té doby by měla prasknout téměř všechna vejce. Teprve teď můžete vzít pinzetu a slabším kachňatům pomoct udělat otvor, díky kterému se neudusí. Dřívější zásahy jsou velmi nebezpečné! Děravá vajíčka pak vraťte do líhně. V žádném případě z nich kachňata nevytahujte!!! Ta, která sama nevylezou do dvou dnů, můžete zkusit jemně vyloupat, ale pravděpodobně už nemají šanci na přežití.

Přečtěte si také: Jak na správné krmení kachen? 

Péče o kachňata po vylíhnutí

Kachňata přesuňte do bedničky, kde oschnou. Po jednom dni jim nabídněte misku s vodou a krmení. V ubikaci by měla být ze začátku teplota 28° C, během čtyř týdnů ji postupně snižujte až na 20°. Potom je můžete pustit do dobře zajištěného výběhu, ze kterého nemohou utéct a do kterého se nemohou dostat predátoři. Na noc je zavírejte a hlídejte počasí a teploty.

Do tří týdnů věku se kachňata nesmí namočit. Nemají totiž ještě to správné peří a správnou produkci mazu. Při přirozeném odchovu se jim peří „namastí” od matky, aby mohla bezpečně plavat, ale při umělém je třeba počkat.

Kachňata potřebují hodně potravy, zejména první tři týdny, a to hlavně živočišné. Po dvou měsících už vám budou možná schopna odletět, ale to záleží na plemeni. Velké masné kachny jsou většinou příliš těžké. Létavá plemena se mohou vzdálit, ale mají-li se doma dobře, ve většině případů se vrátí.

 

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • jan jirak
    18. 3. 2024 | 08:17
    jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Kachna indický běžec: Chov pro začátečníky

Kachna indický běžec je relativně nenáročné plemeno, které vám udělá radost v mnoha ohledech. Snášejí chutná vejce, nepříjemné slimáky považují za pochoutku, zelenina je naopak nechává chladnými. Protože se nepasou, nezničí vám zahradu. Co všechno pro chov kachny indického běžce potřebujete?

jít na článek

Jak na to: Výroba ptačí budky a ptačího krmítka

Divocí ptáci jistě nejsou žádní mazlíčci, ale jejich přítomnost člověku dokáže rozjasnit den. Každý, kdo ptáky v zimě přikrmuje, ví, že je zábava je pozorovat. A navíc umí krásně zpívat! Chcete-li na svou zahradu přilákat ptáky, můžete jim vyrobit budku na hnízdění. Na zimu se pak hodí krmítko.

jít na článek

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…