Indický běžec je druhy kachny, která likviduje slimáky na zahradě. Je výhodné si jej pořídit?
Indický běžec sice už měl své největší období slávy, ale pořád je v kurzu. Ještě nedávno po něm byla tak velká poptávka, že bylo opravdu těžké jej sehnat. Dnes už budete mít nejspíš větší štěstí. A pokud máte zahradu, kterou si oblíbili slimáci, možná byste se touto kachnou měli více seznámit.
Indický běžec je populární právě díky tomu, že na zahradě skutečně dokáže vymýtit slimáky, kteří nám značně ztrpčují život. Indický běžec patří mezi kachny, které mají vzpřímené držení trupu a jejich běháky jsou posunuté tak, aby se mohly svižně a rychle pohybovat po souši. Taková kachna, přizpůsobená pastevnímu chovu, se vyvíjela údajně po dobu čtyř tisíciletí.
Indický běžec jako domácí mazlíček
Kachna, které se říká indický běžec potřebuje hlavně prostor. Ideální je tedy zahrada alespoň 400-600 metrů čtverečních. Ovšem pokud bude mít běžec větší zahradu, rozhodně jej neurazíte. Právě naopak. A na úvod je také nutné podotknout, že indický běžec není v žádném případě sólista, potřebuje žít v páru. Samotný by mohl uhynout. Lichý počet běžců se nedoporučuje. Pokud byste ale z nějakého důvodu měli hned tři, pak by to měly být dvě kachny a jeden kačer, nikdy ne naopak. Také je dobré vědět, že indický běžec je společenské zvíře a jakmile si na vás zvykne, bude vyžadovat vaši pozornost. Určitě si ho oblíbíte.
Chov kachen pro začátečníky: 8 důležitých rad, jak chovat kachny
Kachna pižmová: Živá sekačka trávy
Indický horoskop na rok 2021: Co vám věští prastarý horoskop podle Indů?
Podmínky pro chov indického běžce
Plot vaší zahrady by měl mít minimálně metr do výšky, což bude jistě více. Ovšem právě jeden metr je hranice, kterou indický běžec nepřekoná. Neumí létat, tudíž by to pro něj byl nepředstavitelný výkon. Také byste mu měli připravit nějaký noční nocleh. Ideálně zavírací, kvůli dravým zvířatům, která se v okolí obydlí mohou v noci pohybovat. Dále pak indický běžec potřebuje vodu, hodně vody. Nejlépe jezírko. Koupání je totiž jeho oblíbená činnost a potřebuje vodu, aby byl spokojený. Vodu indický běžec potřebuje také kvůli časté údržbě svého peří. Pokud nemůžete vytvořit přírodní jezírko, dejte na zahradu alespoň jakoukoliv větší nádobu, kde se vaši běžci budou moci “rochnit”.
Může to být třeba obyčejný dětský nafukovací bazén. Vodu je však nutné pravidelně měnit, aby byla stále čistá. A pamatujte také na denní úkryt. Přesto, že indický běžec pochází z teplých krajin, nemá rád vedro a už vůbec ne přímé slunce. V horkých letních dnech se potřebuje schovat do stínu, minimálně po keř nebo strom.
Indický běžec jako ochránce vaší zahrady
Mnoho chovatelů má obavy z toho, že pokud si pořídí indického běžce, zničí jim zahradu. Ta pak bude sice bez slimáků, ale zato na ní nic neporoste. Nebojte se, není to pravda. Běžci jsou zvířata užitečná, rádi sice sbírají slimáky z trávy, ale záhony nebo květináče zůstanou nedotčeny. A pokud na záhonku nějakého slimáka objeví, snědí jej a budou pokračovat ve své cestě zahradou. Utlučení zahrady jejich běháky se rozhodně bát nemusíte. Přesto, pokud pěstujete nějaké vzácné rostliny, o které máte strach, oploťte je králičím pletivem. Pro svůj lid.
Na krmivo není indický běžec náročný
Ač si s chutí dají pořádnou nálož slimáků, rozhodně to nemůže být jejich jediná strava. Ve specializovaném obchodě s krmivem seženete krmivo přímo pro indického běžce. A nebojte se, rozhodně nejde o nic drahého. Například s kvalitními psími granulemi se cenově nedá ani trošku srovnávat. K tomu jim navíc můžete přilepšit starým pečivem, vařenými bramborami nebo čerstvými kopřivami.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku