Jak dlouhé procházky se štěnětem jsou ideální? Ze začátku stačí 15 minut každý den
S příchodem štěněte domů přichází také starosti a výcvik. Štěně si běžně donášíme domů okolo 7. týdne jeho života. V této době neumí štěně téměř nic. Musíte jej postupně učit například na záchod a zvykat si na obojek, procházky či na příjem tuhé stravy. V tomto článku se zaměříme na to, jak často venčit psa a na další podstatné věci ohledně venčení.
Štěně učte na vodítko od prvního dne
První důležitá věc je naučit psa na vodítko. S nácvikem začněte ihned jakmile přivezete pejska domů. Pokud je od chovatele zvyklé štěně na obojek, máte práci z části usnadněnou. Jestli ne, dejte mu obojek na krk doma a nechte jej každý den několik hodin pejskovi na krku.
Připněte na obojek vodítko a snažte se, aby se pes soustředil jen na vás. Nesmí do vodítka kousat a myslet si, že se jedná o hru. Na štěně neustále zvesela mluvte.
Jak naučit štěně na vodítko: chvalte pomocí pamlsku
Pejsek by vás měl následovat. Pokud ano, pak jej pochvalte slovně a dejte mu pamlsek. Je důležité odměnit jej i po malých krůčcích. Postupem času můžete vyjít s pejskem na vodítku ven. Ze začátku nechoďte daleko. Stačí kousek před dům nebo byt.
Štěně bude vyjevené a vše pro něj bude nové. Některá štěňata se budou bát a nebudou chtít chodit. Psa v žádném případě netahejte a nenuťte jej jít za vámi. Nejlepší je pejska motivovat k chůzi. Můžete vyzkoušet jásání, volání, pískací hračku anebo pamlsek.
Jak naučit štěně na vodítko: základní chyby
Mezi největší chybu, kterou dělají páníčci při venčení, patří nedůslednost. Jestliže pes s vodítkem trhá, hraje si s ním anebo neposlouchá základní povely, je potřeba mu rázně ukázat, že tohle nemůže dělat. Jednoduše musíte dát najevo svoji autoritu. Povely musí být jednoznačné, bez známek strachu či nejistoty ve vašem hlase.
Nenechte psa, aby s vodítkem škubal. Vodítko musí být na procházce povolené, nikoliv napnuté. Když pes zatahá, necukejte s vodítkem k sobě. Zastavte se, povolte ruku s vodítkem a nechte psa, aby došel až k vám sám. Poté jej pochvalte a dejte mu dobrotu.
Nezapomínejte také, že tempo procházky určujete vy, nikoliv pes. Při cvičení chůze na vodítku střídejte směr, ale i rychlost. Pro pejska by mělo být venčení zábavné.
Jak dlouhé procházky se štěnětem jsou optimální?
Malé štěně nevydrží venku na vodítku dlouho. Z počátku bohatě stačí 10 až 15 minut denně. Když se štěně probudí, ihned jej vezměte ven, aby se mohlo vyprázdnit. Pes se naučí, že po každém odpočinku následuje pár minut venku. Nebude se tak stávat, že bude konat potřebu doma na podlaze. Sám bude chtít chodit ven.
Jak často venčit štěně?
Další otázkou je, jak často štěně venčit. Nejen ihned po probuzení, ale také několikrát během dne. Vždycky když uvidíte pejska netrpělivě pochodovat nebo čmuchat kolem, pak chce pejsek pravděpodobně ven. Štěně neberte nikdy ven bez vodítka a obojku. Jinak si nezvykne.
Procházky je dobré spojit také s hrou, aby se pejsek těšil. Potřeba je také vybrat klidné a příjemné místo na venčení. Ideální je park nebo les. Navíc nezapomeňte po pejskovi sbírat všechny výkaly, a to především v parcích nebo okolo bytových domů.
Jak často venčit psa: dospělý pes vydrží doma déle
Malé štěně venčíme několikrát denně. Ovšem dospělého psa již tak často brát ven nemusíme. Rozhodně každé ráno pes potřebuje alespoň 20 minut venčení. Bez venčení pak vydrží maximálně 8 hodin. Déle by pes neměl doma zůstávat sám. Jakmile dorazíte domů, ihned jej vezměte na delší procházku.
Pes potřebuje pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Především velká psí plemena, která by ani neměla být chována v malých bytech. I když máte zahradu, rozhodně berte pejska na procházky. Pejska zabavíte aportem anebo můžete na procházce začít s výcvikem.
Při venčení se věnujte jen psovi
Velkým prohřeškem páníčků je, že se při venčení nevěnují na plno pejskovi. Myslíme na práci, na to, co uvaříme na večeři anebo na další věci. Jedná se o velkou chybu. Při venčení je potřeba věnovat celý čas mazlíčkovi. Užívejte si vzájemnou společnost. Tím se více upevní váš vztah s pejskem. Uvidíte, že tím pomůžete nejen mazlíkovi, ale i sami sobě. Na procházce si pořádně pročistíte hlavu a bude se vám doma lépe přemýšlet.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků