Jak léčit zánět uší u psa a jak mu předejít?
Mezi psí nemoci, které se mohou vynořit zdánlivě “odnikud”, patří mimo jiné i ušní infekce. Zánět ucha je velmi nepříjemný a je na vás, abyste problém začali co nejdříve řešit. Ušní zánět může být ve zvukovodu, středním uchu nebo dokonce až ve vnitřním uchu.
Prevence zánětu uší u psů. Jací psi jsou na něj náchylní?
Psí nemoci si vybírají své oběti dle různých faktorů. Společné mají to, že zdravě krmené zvíře je imunnější. Samotnému přenosu mikrobů ale zabránit nejde. Najde-li se pro ně dobrá živná půda, zánět je na světě. Znamená to, že máte psovi čistit uši? Ne tak úplně.
Je-li ucho v pořádku, čistí se samo a tvoří jen málo mazu. Čištění může tento proces narušit. Hlavně vatové tyčinky jsou rizikové, protože zvukovod psa je zahnutý. Vsunutím tyčinky se maz nahrne do záhybu, kde snadno vznikne zánět.
Pro psy s nadměrnou produkcí mazu existuje čisticí roztok, který maz rozpouští. Ten je vhodné občas použít, ale časté užití může škodit. Uši můžete jednou za pár dnů nebo po koupání vytírat čistým ubrouskem. Tak předejdete hromadění mazu a vlhkosti, tedy částečně i zánětu.
Hnědý maz v uchu psa je jeden ze symptomů zánětu
Nejčastěji může nastat zánět uší u psů s převislými boltci. Je to tím, že ucho tolik “nedýchá” a maz se tam více drží. Zánět také nastává, když se do ucha dostane cizí objekt, např. osina z trávy, nebo když v uchu po plavání zůstane voda. Ve vlhkém uchu se může vyskytnout kvasinková infekce, zatímco osina tkáň dráždí a množí se u ní spíše bakterie.
Zánět ucha u psa poznáte poměrně snadno. Ucho si potřebuje neustále škrábat a otírat. Naklání hlavu ve snaze něco z ucha vyklepat. Je přítomno nadměrné množství mazu, hnědého nebo dokonce krvavého, a zápach. Je třeba ihned zakročit, protože zánět se může rozšířit hlouběji do hlavy psa.
Jak léčit zánět uší u psa?
Pokud je na vině osina či jiné cizí tělísko, rozhodně se nesnažte je odstranit sami! Navštivte veterináře, ten si s tím poradí. Také je třeba odstranit všechen výtok, aby se lék dostal, kam má. Budou vám předepsány ušní kapky s účinnou látkou a také budete potřebovat již zmiňovaný čisticí roztok.
Doma potom bude vaším úkolem ucho čistit a aplikovat lék, dokud se pes neuzdraví. Ostříhejte z boltce dlouhé chlupy – mohou se v nich množit mikrobi. Ucho vypláchněte čisticím roztokem, vytřete ubrouskem a teprve potom do něj nakapejte kapky. Toto provádějte tak často, jak doporučí lékař dle konkrétního výběru léčiva.
Přečtěte si také: Psí bradavice se vyskytují u štěňat i starších psů. Můžeme je léčit?
Infekce vnitřního ucha je závažná!
Pokud má pes zánět ve zvukovodu nebo středním uchu, je to velmi nepříjemné a bolestivé už samo o sobě. Rozhodně neotálejte navštívit zvěrolékaře! Pokud byl narušen ušní bubínek, může zánět pokročit až do vnitřního ucha, a to už hrozí chronické potíže. Je-li to vážné, může nastat i ztráta sluchu a rovnováhy, zasaženy budou i oči. Zánět vnitřního ucha je nutné léčit antibiotiky až 2 měsíce.
Co když má pes ušní svrab?
Ušní svrab u psa může nastat také, a tak jej zmíníme. Od normálního zánětu se liší v tom, že problém spočívá v přítomnosti parazitů. To samozřejmě mívá za následek zánětů v psích uších. Jde o roztoče jménem strupovka ušní. Jeho přítomnost zjistí veterinář rozborem vzorku ušního mazu a předepíše antiparazitikum.
Pokud má pes záněty ucha kvůli ušnímu svrabu, mělo by vymýcení roztočů pomoct. Uši ale dál pravidelně prohlížejte. Nezapomínejte na preventivní opatření proti jakékoli příčině ušní infekce.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků