Jedovaté rostliny pro kočky můžete mít doma i na zahradě.
09. 11. 2020 Přečteno: 5995x

Jedovaté rostliny pro kočky: Na co dávat pozor a jak na první pomoc při otravě?

Zeleň je velice přínosná pro psychiku a celkové zdraví člověka. V květináčích a na zahradě se ale často objeví i pár jedovatých rostlin. Pro kočky však mohou být tyto rostliny potenciálně nebezpečné. Proto je dobré mít přehled o tom, co bychom doma mít raději neměli, a co dělat v případě, kdy kočka již vykazuje známky otravy.

Proč jsou jedovaté rostliny pro kočky nebezpečné?

Kočka je masožravá šelma. Určitě se na vašich pokojovkách tedy nebude zrovna pást. Přesto je ale opatrnost na místě. Jistě víte, že psi a kočky čas od času žerou trávu, aby si pomohli se zažíváním. Kočka je rovněž tvor zvědavý a ráda prozkoumává okolní svět. Může se proto stát, že bude okusovat květiny, a to doma i na zahradě.

Některé kočky si zkrátka nemohou pomoct a ochutnávat zeleň je baví, i když je k dispozici tráva. Dalším rizikem je, že kočky se o jedovaté rostliny otírají, a to může způsobit vyrážku nebo vnitřní otravu po očištění kožíšku jazykem. Podnikněte proto preventivní kroky a zbavte se jedovatých pokojových rostlin.

Čtěte také:

Čím krmit kočku? Trendem v krmení pro kočky jsou domácí pamlsky a barf strava

Aby měla vaše kočička doma co okusovat a zároveň nepáchala škody na lístcích vašich kytek, můžete jí pořídit speciální kočičí trávu. Mladá ovesná nebo pšeničná tráva je kočkám příjemná i na dotek a určitě ji budou preferovat před vším ostatním, co vám doma roste. Kterým jedovatým rostlinám byste se měli ve vaší domácnosti raději vyhnout?

Pokojové rostliny jedovaté pro kočky ‒ Deset nejznámějších příkladů:

  1. Dieffenbachia: Je smrtelně nebezpečná, mimo jiné také leptá tkáně!
  2. Vánoční hvězda: Rostlina s krásnými červenými listy dokáže kočku i zabít. Otrava má celou řadu příznaků včetně slinění, třesu, plicního edému, někdy až krvavého průjmu a selhání srdce.
  3. Amaryllis: Alkaloidy jsou obsažené hlavně v její cibuli. Lehčím příznakem je průjem. Hrozit může i selhání ledvin a možná je též paralýza.
  4. Brambořík: Pěstuje se v květináči i na zahradě. Nejjedovatější je kořen, ale riziková je celá rostlina. Bylo zaznamenáno i pár úmrtí zvířat.
  5. Cykasy: Tyto palmy jsou celé jedovaté. Hrozí průjem, záchvaty a selhání jater. Největší koncentrace jedu je v semenech.
  6. Dracaena: Její míza obsahuje dráždivé saponiny. Pokud kočce nestačí pálení v tlamě a kousek spolkne, bude pravděpodobně zvracet, možná dokonce nastane i křeč.
  7. Monstera: Způsobuje slinění, problémy s polykáním, zvracení a průjem.
  8. Lopatkovec: Velmi nepříjemná otrava, rostlina je totiž plná kyseliny šťavelové. Velmi dráždí orgány, nastává průjem a zvracení.
  9. Šplhavnice: Rychle se roztahující rostlina, lidově nazývaná blázen, způsobuje silné podráždění sliznic.
  10. Ficus: Průjem kočka může dostat i po okusování listů fíkusu.

Deset oblíbených zahradních květin jedovatých pro kočky

Na zahradě je riziko okusování jedovatých rostlin pro kočky o něco menší, protože tam je k dispozici tráva. Navíc kočky mají možnost se vyhřívat a číhat na myši, což odvede pozornost od květin. Jeden ale nikdy neví. Okusování je tedy problémem i venku.

  1. Lilie: Jedna z nejnebezpečnějších květin. Po snědení jakékoliv její části nastává selhání ledvin!
  2. Azalka: Tyto květiny mohou dokonce způsobit i srdeční zástavu.
  3. Krokus: Kočka, která ochutná krokus, může dostat průjem a zvracet krev, dokonce hrozí i poškození orgánů.
  4. Oleandr: Velmi toxický. Může přivodit krvavý průjem a závažné srdeční obtíže.
  5. Břečťan: Listy této popínavky způsobují pálení v tlamě a obtíže s dýcháním. Kdyby kočka snědla několik listů, může nastat i kóma.
  6. Aksamitník: Neměl by ohrozit život, ale má dráždivý účinek na pokožku i sliznice a kočce způsobí trávicí obtíže.
  7. Chryzantéma: Nádherná podzimní květina po ukousnutí kočce vyvolá průjem a zvracení spolu se sníženou chutí k jídlu a možnou depresí.
  8. Kosatec: Kosatce jsou bezpečné, ale jejich cibule ne. Během sázení kosatců kočku nechte raději uvnitř.
  9. Narcis: Působí na trávicí i oběhovou soustavu. Nejhorší jsou cibule, ale celá rostlina je toxická.
  10. Tulipán: Podobně jako u narcisu.

Otrava u koček a jak na ni reagovat

Podle konkrétních toxinů má otrava u kočky příznaky různého druhu a různý stupeň závažnosti. Kromě pokojových a zahradních rostlin mohou kočku otrávit také pesticidy v trávníku nebo návnady, které někteří kazisvěti záměrně pohazují venku. Proto je třeba vědět, jak se při otravě zachovat, i když nebezpečné rostliny doma nemáte. Otrava může také nastat, když třeba kočka sní doma nějaké potraviny nebezpečné pro kočky.

Mezi příznaky otravy u kočky patří malátnost, zvracení, ztížené dýchání, třes, horečka a další obtíže. Pokud jste pozorný páníček, jistě vám dojde, že s kočkou zkrátka není něco v pořádku.  Otravy se však mohou viditelně projevit velmi náhle a pak už někdy zbývá jen velmi málo času. Některé jedy zapůsobí až po pár dnech, pozor na to.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Jak na chov korálovky a jaké druhy lze chovat?

Jak na chov korálovky a jaké druhy lze chovat?

Pro ty, koho přitahuje chov hadů, je korálovka pro začátek skvělá. Byť samozřejmě také má své nevýhody. Otázkou však je, jakou konkrétně si vybrat a také co všechno korálovka potřebuje, aby se jí u vás žilo jako v přirozeném prostředí a aby byla zdravá.

jít na článek
Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov…

jít na článek
Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo