30. 03. 2020 Přečteno: 5243x

Venkovní výběh pro želvy

Suchozemské želvy dlouhodobě patří mezi oblíbené domácí mazlíčky. Je pravda, že na procházku s nimi pravděpodobně nevyrazíme, ale i ony ocení, když se mohou „proběhnout“ venku. Jak by takový venkovní výběh pro želvy měl vypadat? A kdy želvě venkovní výběh dopřát?

Chov suchozemských želv doma

Vězte, že dobám, kdy se želvy nechaly volně potulovat po bytě už odzvonilo. Suchozemská želva se totiž v takových podmínkách příliš dobře necítila a snadno předčasně uhynula. Na vině bylo nevhodné osvětlení a zejména studený průvan. V zimních měsících a chladných dnech se pro želvy tedy doporučuje terárium, nejčastěji celoskleněné s vyhovujícím větracím systémem anebo vyrobené s OSB desek. Důležitá je dostatečná plocha pro „šmejdění“. Ačkoli se to nezdá, želvy rády objevují. Jakmile se však venku oteplí na želví teplotu, můžeme jim dopřát i venkovní prostory. Má to však svá pravidla.

Čtěte také:

Želví krunýř je sice pevný a odolný, potřebuje ale dobrou péči

Venkovní výběh pro želvu: Kdy dát želvu ven?

Vždy záleží, jaký druh suchozemské želvy vlastníte. Obecně lze říci, že nelze želvu jednoduše vzít a přenést do venkovního obydlí. Teplotní šok by pro ni mohl být dost nepříjemný. Pravděpodobně ji nezabije, avšak způsobí řadu nepříjemných komplikací. Uvědomme si, že běžná teplota vnitřního terária je u želvy 20-22 ˚C a organismus suchozemské želvy je na ni zvyklý. Aby suchozemská želva svůj venkovní výběh zvládla v pohodě, je třeba ji na přesun zvykat. Vzhledem k tomu, že počasí je dosti proměnlivé, nelze s určitostí dát pevné datum. Zpravidla tomu však bývá v prvních květnových dnech. Zvykání na venkovní výběh pro želvu začíná minimálně měsíc před akcí. Tedy v dubnu.

Venkovní výběh pro želvy: Doba zvykání

Postupů, jak želvu přivyknout na chystané změny je několik. Nejúčinnější doporučení jsou:

  • snižte počet hodin, kdy želvě „topíte“
  • posuňte zdroj tepla výš, čímž dojde i k celkovému snižování teploty v teráriu
  • zvyšte větrání (pozor však na ledový průvan)
  • přemístěte terárium do chladnější místnosti

Pokud se průměrné denní teploty začnou pohybovat kolem 15 ˚C a ty noční neklesnou pod 8 ˚C, je nejvyšší čas, kdy želva putuje do svého venkovního výběhu. Zde může setrvat až do podzimních měsíců. Rozhodně se nedoporučuje přenášet ji zpět do vnitřního terária. V případě nějaké chladnější noci ji můžete zavřít v boudičce a ráno opět vypustit.

Jak na venkovní výběh pro suchozemskou želvu krok za krokem

  1. Velmi oblíbenou variantou je palisádový výběh, případě zděný či zbudovaný z klád.
  2. Výběh je třeba zapustit do země (30-50 cm) a upevnit pomocí kamenů či dlažby, neboť podobně jako psi i želvy se rády podhrabávají.
  3. Ohrádka by měla být vysoká minimálně půl metru.
  4. Vhodným místem je mírný svah s dostatkem slunce, ale i stínu (keřík, zastínění, velký kámen...)
  5. Součástí výběhu pro želvy je bouda, kam se želva schová před nepřízní počasí. Zkuste vybudovat s odklápěcí střechou, což vám umožní stav želvy kontrolovat. Vchod byste měli zabezpečit proti průvanu (například nastříhanou gumou).
  6. Zabudujte želvám i zdroj vody: nejen na pití, ale i koupání, které želvy ocení zejména v horkých letních měsících.
  7. Vybudujte zde malou překážkovou dráhu. Skvěle poslouží písek, větve, zemina, různé kameny. Želvy jsou velmi hravé a překonávání překážek je činí spokojenými.

Venkovní výběh pro želvy: Na co si dát pozor

Výhodou suchozemských želv chovaných venku je, že bývají velmi otužilé a odolné. Nevyžadují od nás nějakou speciální péči. Naše přítomnost je víceméně žádaná v podobě dodavatele vhodné stravy a kontrolora zdravotního stavu. Na co si však u želv dát pozor je riziko přehřátí. Jakmile želva usilovně pobíhá a hledá úkryt, pak už jeví první známky přehřátí. Jakmile se jí u očí a zobáku objeví napěněná voda, pak je třeba rychlého zásahu. Je nutné želvu zchladit, jinak hrozí úhyn. Důležité je také pravidelně kontrolovat stav ohrady. Ve velkém suchu může zem vysychat a uvolnit tak materiál, což želva ihned využije k průzkumu/útěku.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…