Ochrana psů proti klíšťatům 6krát jinak: prevence je první rok k úspěchu
Našli jste v kožíšku Vašeho pejska přisáté klíště? Pravděpodobně jste podcenili ochranu proti klíšťatům. Existuje celá řada přípravků, které zabrání, aby se klíště na psa vůbec přisálo. Nejznámější jsou antiparazitní obojky, šampony, využít lze i tablety pro psy proti klíšťatům nebo spreje. Prevence je základem, která zabrání, aby si pes přinášel nebezpečné a nechtěné parazity domů.
Ochrana proti klíšťatům začíná s teplejšími dny
Jakmile začne být venku teplo, majitelé psů by měli zbystřit. S teplejšími dny a teplotami nad 10 stupňů započíná sezóna klíšťat. Prevence však musí začít již mnohem dříve, aby měla čas působit.
Nejvíce parazitů se vyskytuje v místech se zelení, hlavně ve vysoké trávě. Pozor si dejte u v listnatých a jehličnatých lesích nebo parcích ve městě. Po každé procházce psa pořádně prohlédněte a pokud klíště najdete, ihned vytáhněte.
Přečtěte si také: Zbavme mazlíčka klíšťat jednou provždy! Jak vyndat klíště a jaká je nejlepší prevence?
Ochrana psů proti klíšťatům na šest způsobů
Prevence je základem, aby si pejsek domů při procházkách nepřinášel klíšťata domů. Nejenže je klíště pro psa nepříjemné, ale také nebezpečné, jelikož může přenášet mnohé nemoci. Přinášíme Vám tipy na 6 přípravků, které bojují proti klíšťatům.
Tablety pro psy proti klíšťatům
Tablety pro psy jsou vhodné pro mazlíčky, kteří mají alergie nebo dermatologické potíže. Jestliže s pejskem spíte v posteli nebo máte doma děti, tableta je ideální řešení. Tableta se dává psovi jednou za měsíc. Pejskovi se dá přímo do tlamičky nebo se schová v jídle.
Antiparazitní obojek
Patří mezi nejoblíbenější možnosti ochrany. Vyrábí se na chemické i přírodní bázi. Když obojek nasazujete, dbejte na to, aby měl pes dostatek prostoru kolem krku. Pod obojek se musí vejít alespoň dva prsty. Přebytečnou délku obojku ustřihněte. Obojek je účinný až na půl roku, záleží však na kvalitě obojku.
Šampony pro psy
V každých chovatelských potřebách seženete šampony, které odpuzují klíšťata i blechy. Psa šamponem důkladně omyjte a smyjte. Ovšem pozor. Šampon není úplnou ochranou. Po koupání je vhodné aplikovat ještě sprej, obojek nebo pipetu. Jestli má pejsek citlivou kůži, využijte přírodní šampony.
Sprej proti klíšťatům
Sprej se aplikuje přímo do srsti pejska z několika centimetrů. Odstraňuje nejen klíšťata, ale pomáhá i proti blechám. Sprej nastříkejte na místa, kde se klíště vyskytuje nejčastěji – bříško, záda, záhyby na kůži. Má dlouhotrvající účinek a funguje okamžitě.
Pipety proti klíšťatům
Jedná se o speciální roztok, který se aplikuje do kožešiny psa. Záleží na velikosti psa, u psů nad 10 kg se aplikuje pipeta na více místech na hřbetní linii. Je potřeba dát roztok na místo, které si pes nemůže lízat. Minimálně týden se pes nesmí koupat, aby byl přípravek účinný.
Pudr proti parazitům
Jedná se o jemný prášek, který odpuzuje a zabíjí klíšťata. Při aplikování přesně dodržujte návod. Prášek může podráždit dýchací cesty, pozor na okolí očí a čumáku.
Vitamín B je další ochranou proti klíšťatům
Proti parazitům může pomoci i vitamín B, který dopomáhá ke správnému fungování metabolismu. Jeho nedostatek způsobuje únavu, kožní problémy nebo větší náchylnost k infekcím. Pravidelným podáváním vitamínů a minerálů zvyšuje celkovou imunitu zvířete a zlepšuje jeho kondici.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků