Klíšťata útočí: Skutečně účinná ochrana proti klíšťatům existuje
Encefalitida, borelióza… a další nepříjemnosti, které nám klíšťata rok co rok servírují. Saháme proto k nejrůznějším ochranným prostředkům, abychom maximálně eliminovali případné nebezpečí, které nám od těchto drobných tvorů hrozí. Ochrana proti klíšťatům však existuje a nemusí být ani drahá. Prostředky, které je odpuzují, máte nejspíš i doma.
Nejlepší způsob, jak se vyhnout nemocem, která klíšťata přenášejí, je pochopitelně prevence. Když se klíště zakousne, je už zpravidla pozdě cokoliv řešit. Je proto nezbytné udělat maximum pro to, aby se klíšťata vůbec nepřisála. Seznamte se s prostředky, které fungují jako účinná ochrana proti klíšťatům.
Rostliny odpuzující hmyz i klíšťata
Existuje mnoho druhů bylin, které klíšťata naprosto nesnáší. Tudíž se v jejich blízkosti nepohybují a nevyskytují. Což může přijít vhod zejména v případě, že máte zahradu a na ní třeba venkovní posezení. Některé rostliny, které se na zahradě běžně pěstují, se dokonce osvědčily i jako ingredience pro výrobu domácích repelentů. Mezi ty nejpopulárnější patří například levandule, rozmarýn nebo meduňka. A přidáte-li hřebíček, neuděláte chybu, neboť toto silně aromatické koření klíšťata značně odpuzuje. Mezi rostliny, které klíšťata zahání patří rozhodně například již uvedená levandule, rozmarýn, tymián, chryzantémy, aksamitník, třezalka, karafiát, máta, oregano, pelyněk, yzop či obyčejné muškáty.
Jak vytáhnout klíště a vyhnout se nebezpečným nemocem, které mohou klíšťata přenášet?
Vyrobte si domácí repelent proti klíšťatům a komárům a zatočte s obtížným hmyzem!
Kávová sedlina jako přírodní hnojivo, repelent i peeling. 6 zajímavých nápadů, jak ji zužitkovat
Esenciální oleje proti klíšťatům
V naší zeměpisné šířce se klíšťata vyskytují nejčastěji v listnatých nebo smíšených lesích a také všude tam, kde se vyskytuje bujná vegetace. Tedy ve vysoké trávě, podél vodních toků, na okrajích cest a podobně. Klíšťata milují místa, která zadržují vlhkost. Esenciální oleje jsou silice rostlin a jsou natolik silné, že jejich odér klíšťata nezvládají. Mezi nejúčinnější esenciální oleje proti klíšťatům patří bezpochyby cedr, tea tree, rozmarýn, tymián, citronella, citronová tráva, levandule, eukalyptus, hřebíček nebo geránium.
Je však také nutné poznamenat, že žádný z uvedených esenciálních olejů není možné používat přímo na kůži. Tedy až na levanduli, tu jedinou můžete využít neředěnou. Všechny ostatní esenciální oleje proti klíšťatům je nutné rozmíchat buď v oleji nebo v alkoholu. Tak, abyste silici nepoužívali neředěnou na kůži. Je tedy nutné důkladně ji rozmíchat. Snadno si takto můžete vyrobit například olejový repelent. Do 100 ml mandlového oleje přidejte 30 kapek vámi vybraného esenciálního oleje nebo směsi až pěti esenciálních olejů a důkladně promíchejte. Před tím, než vyrazíte do přírody, se pak olejovou směsí natřete.
Domácí repelent na klíšťata
Možností je i výroba přírodního repelentu v rozprašovači. Jednou z možností je například repelent “co dům dal”. Do lahve dejte hrst hřebíčků, pár hvězdiček anýzu, kousek citrónu, snítku rozmarýnu a několik lístků máty nebo meduňky. Zalijte například vodkou, uzavřete a nechte alespoň týden louhovat na okenním parapetu. Po týdnu sceďte a směs nařeďte v poměru 2 : 1. Tedy dva díly vody na jeden díl vylouhované směsi. Přelijte do lahvičky s rozprašovačem a používejte podle potřeby.
Další variantou je pak rychlá výroba repelentu s esenciálními oleji. Jako základ můžete použít buď alkohol nebo hydrofilní olej. Hydrofilní z toho důvodu, že jej pak snadno naředíte vodou. S obyčejným olejem repelent rozhodně nedělejte, neměl by očekávaný účinek. Do 10 ml základu (alkohol, hydrofilní olej) přidejte vybranou směs éterických olejů. Použít můžete zhruba 30 kapek. Následně směs důkladně promíchejte a do množství 100 ml dolijte destilovanou nebo obyčejnou vodou. Repelent na klíšťata je připraven k okamžitému použití.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku