Pancéřníček – chov čističů akvária
04. 08. 2020 Přečteno: 5614x

Pancéřníček – chov čističů akvária

Pancéřníčci jsou ozdobou dna akvária. Plní také neméně důležitou funkci čističů, protože spotřebovávají krmivo, které odpadne z povrchu při krmení ostatních druhů ryb. Možná vás překvapí, že pancéřníčci jsou dlouhověcí (dle konkrétního druhu je toto rozmezí 3–16 let). Aby jim bylo co nejlépe, chovejte jich víc. Čtyři až pět kusů je minimum.

Pancéřníček: charakteristika

Povrch těla pancéřníčků není pokryt šupinami, ale malými destičkami, které vypadají jako brnění, odtud pramení jejich název – pancéřníčci. Jsou to rybky vyšlechtěné do mnoha různých variant, barevných i odlišných svou velikostí, takže můžete vybírat z mnoha druhů. Důležité je ale vědět, že vždy by skupinka pancéřníčků měla být svého druhu, takže řešení, že si pořídíte 5 kusů od každého druhu jeden, je špatně. Ale dvě skupinky, vždy po čtyřech kusech, už mohou být malým sběratelským akvaristickým klenotem.

Obecně také platí, že vyšlechtěné, nové a albinotické formy jsou teplomilnější než původní.

Čtěte také:

Akvarijní rybičky ancistrus – kamarádi v akváriu

Jaké si vyberete?

  • Pancéřníček skvrnitý (dožívá se 8 let): po stranách má malé černé skvrny, které se občas spojí v pruhy. Jeden z prvních doložených akvarijních druhů.
  • Pancéřníček panda (dožívá se 5 let): má černou skvrnu na horní ploutvi, ocasu a kolem očí. Často vyplouvá na dno pro nadechnutí se (tzv. „střevní dýchání“)
  • Pancéřníček kropenatý (dožívá se 8–16 let – při dobré péči): hnědý, skvrnitý, výrazné pancíře a vousy. Aktivní v noci, rozrývá dno, vyžaduje zakořeněné rostliny.
  • Pancéřníček zelený (dožívá se 8 let): hnědavý s výrazným zelenkavým měňavým odleskem. Nutné mít v hejnu, osamoceně rychle umírá. Jsou i ve formě albínů.

Pancéřníček: náročnost chovu a krmení

Pančéřníčci jsou obecně mírumilovné ryby, lehkou či větší nesnášenlivost (liší se dle druhu, pancéřníček kropenatý je dravější) prokazují samečci v době páření. Jinak jsou to ale rybky, které se ostatního osazenstva v akváriu téměř nevšímají. Obecně bývají samečci druhu štíhlejší, samičky zavalitější, případně pohlaví rozeznáte podle jiného tvaru hřbetní ploutve.

Jsou aktivní převážně v noci, den tráví v úkrytech. Patří mezi nenáročné akvarijní rybičky, už jen proto, že prvotně opravdu vybírají zbytky akvarijního krmiva ze dna, takže se o sebe do velké míry umí postarat sami, stejně tak nejsou nároční na chemické složení vody ani na teplotu.

Přesto je nutné krmit i pancéřníčky jejich speciálním krmivem, nejlepší jsou různé granule, vločkové krmivo se spirulinou, která jim udrží pevné zdraví, ale milují také zelený špenát, saláty nebo živé krmivo typu patentky, dafnie nebo komáří larvy v létě. Rozhodně je to pro ně perfektní zpestření.

Pancéřníček: Jaké akvárium je pro něj ideální

Rybky mají svou domovinu v Amazonii, v říčkách relativně teplých, zarostlých, s vymletým pískem nebo oblými kamínky. Proto je vhodné pro ně zajistit tyto podmínky:

  • Rostliny obecně nepoškozují, snad jen, jsou-li ještě málo zakořeněné, tak je uvolňují ze dna tím, že kolem nich „ryjí“. Čím větší pancéřníčky pořizujete, tím starší akvárium byste měli mít (nebo zajištěné rostliny)
  • Písek a kamínky na dně akvária by měly být hladké, hladký písek, oblé oblázky. Nikoliv ostrá drť nebo štěrk, to by si rybky často odíraly a zraňovaly tlamičky.
  • Teplota akvarijní vody je ideální mezi 22–28 °C, neměla by přesáhnout 30 °C.

Pancéřníčci jsou zajímaví i z hlediska množení, které se často daří i v běžném akváriu. Pohlavně dospívají ryby kolem roku až dvou. Pokud to nejde, chovatelé si pomáhají změnou teploty (občasné snížení teploty vody až o 3–5 °C), ale velmi často to ryby zvládají samy. Tření probíhá večer, sameček oplodní samiččiny jikry, které vypustí do svého vaku. Procento neoplozených jiker je vysoké, přesto se můžete za 5 dnů těšit na malý potěr.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Jak vybrat písek do akvária

Záleží na struktuře, kvalitě, nebo můžu vybírat jen podle barvy, aby se hodila k mým rybičkám? To jsou možná základní otázky každého, kdo řeší podklad v akváriu. Ani jedno kritérium nelze přehlédnout, pojďme je ale vzít popořadě.

jít na článek

Nenáročné akvarijní rybičky, které zvládnou chovat i děti

Jaké jsou nejlepší akvarijní rybičky pro začátečníky a jak začít s akvaristikou? Možná si vaše dítě chce pořídit rybičky, možná sami chcete začít s novým hobby. Jste připraveni dělat vše co nejlépe, ale je vám jasné, že je třeba začít zlehka. Následující tři druhy ryb nemají velké nároky a postarat…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…

Jan Chaloupka: výkup palet a boxů, Pardubice

Máte k dispozici dřevěné palety,…