Papoušek karmínový se chlubí nejen krásným zbarvením, ale i rozvážnou povahou
Karmínový papoušek patří k velmi oblíbeným chovaným druhům u nás. Především díky klidné a rozvážné povaze jej můžeme najít ve voliérách mnohých chovatelů. Papoušek karmínový se pyšní nádherně zbarveným peřím a dlouhým ocasem. Poradíme, jak se na chov papoušků připravit, aby měl opeřenec vše potřebné ke svému životu.
Papoušek karmínový má dlouhý ocas
Domovem pestře zbarveného papouška je Papua – Nová Guinea. Papoušek dorůstá velikosti 40 cm, váží okolo 170 g. Většina jeho peří má karmínovou barvu. Na jeho těle uvidíte taktéž krásnou sytou modrou a zelenou. Obdivovat můžete taktéž jeho dlouhý ocas, který má tmavě modrou barvu.
Papoušek karmínový má několik poddruhů:
- Papoušek karmínový východní
- Papoušek karmínový severní
- Papoušek karmínový horský
Chov papoušků karmínových je nejlepší v páru
Ve volné přírodě žije papoušek v páru anebo menších skupinkách. Proto byste si měli pořídit ideálně rovnou dva papoušky, aby mu nebylo smutno. Nejlépe se bude papouškům dařit ve voliéře, která bude dostatečně prostorná. Venkovní voliéra by měla mít alespoň 1,5x3x0,7 m.
Papoušci nemají rádi dlouho chlad nebo vlhko. Proto je nutné, aby byla voliéra zastřešená a na takovém místě, kde nebude průvan.
Co potřebují papoušci karmínoví ve voliéře
Ve voliéře nesmí chybět budka, do které se může papoušek schovat. Součástí voliéry je také dostatek hraček a bidélka pro odpočívání. Pletivo voliéry nesmí mít příliš velká oka. Nezbytností jsou misky pro krmení a pítko.
Dno voliéry vysypte písečnější půdou. Hlinitá není vhodná, jelikož zadržuje nadbytek vody. Časem se tak mohou tvořit ve voliéře bakterie ohrožující zdraví papouška.
Vůči jiným druhům papouškům jsou karmínoví papoušci velmi přátelští. V době hnízdění je nutné oddělit pár od ostatních. Pohlavně dospívají ve třech letech.
Chov papoušků – jak zdravě krmit
Aby byl papoušek zdravý a vydržel nám dělat společnost dlouhá léta, kvalitní krmivo je základní předpoklad spokojeného života. K dispozici jsou granulová krmiva, směsi zrní, ale i oříšky či čerstvá strava.
Papoušek karmínový musí mít pestrý a vyvážený jídelníček. Nikdy mu nedávejte stále dokola jen jeden druh krmení. Způsobili byste opeřenci zdravotní potíže.
Vhodná strava:
- Směs pro papoušky
- Semínka
- Ořechy
- Ovoce a zelenina
- Větvičky na okusování
- Vaječné směsi
Jméno pro papouška musí odrážet jeho osobnost
Důležitým krokem není jen výběr správného místa pro voliéru anebo zdravého krmení. Dejte si záležet také na jménu. Jméno pro papouška by mělo odrážet jeho osobnost. Oslovení musí být zvučné a krátké.
Nemusíte se spoléhat jen na seznam papoušcích jmen na internetu. Popusťte uzdu své fantazie a vymyslete originální jméno pro papouška. Zaměřte se třeba na nějakou zvláštnost na jeho vzezření anebo na specifickou vlastnost či chování.
Papoušek karmínový se naučí různým trikům
I když papoušek nepatří mezi upovídané ptáky, může s ním být velká legrace. Je velmi inteligentní, bystrý a zvídavý. Lze jej při troše trpělivosti naučit mnohé triky.
- Dej mi pusu
- Otočení dokola
- Kutálení míčku
- Mávání křídly
Jako motivaci mějte u sebe vždy něco dobrého, abyste mohli opeřence řádně pochválit a odměnit. Papouška učte jednomu povelu, dokud se jej nenaučí. Pak lze přejít na další. Na učení si najděte klidné místo a pravidelnou dobu
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků