Reflexní terapie jako wellness i alternativní léčebná metoda. S čím si umí poradit?

img

Reflexní terapie nebo také reflexologie je prastará metoda alternativní medicíny. Pohybuje se někde na rozmezí akupresury a masáže. Reflexní terapii provádí vyškolený terapeut, často právě masér nebo fyzioterapeut. Většinou na chodidlech stimuluje body, které mohou pomoci s celou řadou zdravotních obtíží.

Reflexní terapie či reflexologie se po staletí praktikuje po celém světě a je hodně oblíbená. Dnes je využívána spíše jako doplňková terapie. Především k úlevě od bolestí, potíží se spánkem, při zažívacích problémech nebo u chronických nemocí. A využít se dá prakticky u kteréhokoliv věkové skupiny lidí.

Tlakové body u reflexní terapie

Reflexologie je typ terapie, kdy odborník palci vyvíjí tlak různé úrovně na konkrétní body na chodidle. Na nich je celá řada reflexních plošek nebo také akupresurních bodů, které mají přímou souvislost s jedotlivými tělesnými orgány. Pro terapeuta je tak poměrně snadné diagnostikovat na první pohled “neviditelné” příčiny nemocí, které jsou v lidském těle ukryté. Podobné body jsou i na rukou a uších.

Čtěte také:

Bowenova tlaková masáž - pro život bez bolesti a trápení

Akupunkturní neboli meridiánová masáž pracuje s energetickými drahami v těle

Chronické onemocnění? Reflexní terapie může vaše trápení vyřešit

Reflexní terapie v praxi

Působení na tlakové body může mít skutečně blahodárné účinky na organismus. Je možné pomocí nich odstranit blokády, obnovit zdraví i potlačit či řešit příznaky mnohých chronických onemocnění. Reflexní terapie může pomáhat při bolestech hlavy či migrénách, stresu, depresích, astmatu, při zácpě, zánětu dutin, žaludečních obtížích a podobně. Pomocí jednotlivých bodů se rovněž stimulují body pro činnost vnitřních orgánů a zlepší se i krevní či lymfatický oběh. Nutno však podotknout, že reflexologie je i skvělým preventivním prostředkem. Správnou stimulací reflexních bodů můžeme tělu pomoci dostat se do přirozené harmonie.

Přínosy reflexní terapie

Reflexologie vychází původně z čínské medicíny a je vlastně podobná akupunktuře, ale bez jehel. Využívá více než 800 reflexních bodů, které se nacházejí podél energetických linií zvaných meridiány. Což jsou energetické dráhy těla úzce propojené s jednotlivými orgány a tkáněmi. Jde vlastně o jakési energetické kanály. A jaké jsou tedy hlavní benefity reflexní terapie?

  • Úleva od bolesti: Reflexní terapie pomáhá odstranit akutní i chronickou bolest. Dokonce skvěle funguje i u menstruačních bolestí u žen.
  • Duševní zdraví: Reflexologie by měla navodit relaxaci, což může mít blahodárný vliv na psychiku. Může pomoci při úzkostech, panických záchvatech a dokonce i při depresích. Pomáhá při stresu a dokáže skvěle zklidnit pacienta před operací.

Reflexní terapie či masáž přináší spoustu benefitů

  • Kvalitní spánek: Nemůžete usnout nebo se v noci budíte? Pak reflexologii určitě vyzkoušejte. Podle některých odborníků může být skvělou podpůrnou terapií. Reflexní terapie může prokazatelně zlepšit kvalitu spánku.
  • Zažívací problémy: Reflexní terapie může pomoci se žaludečními problémy i s chronickou zácpou.

Vyzkoušejte si reflexní terapii sami

Potřebujete-li řešit nějaký zdravotní problém, bude nejlepší návštěva odborníka, tedy terapeuta, který se reflexní terapií zabývá. Sami doma si však můžete dopřát příjemnou masáž choditel, kdy budete působit na jednotlivé body a tím můžete preventivně prospívat i svému zdraví. Jak na to? Pohodlně se posaďte. Nohu, na které budete masáž provádět, byste měli mít ve vodorovné poloze. Na jednotlivé body na noze můžete působit ukázovákem nebo placem. Oblast nohy jemně masírujte. Pokud víte, kde se nachází daný reflexní bod, na který máte zájem působit, stiskněte jej a několik vteřin držte. Pak uvolněte a pokračujte dál. 

Kontraindikace reflexní terapie

Reflexní masáži by se měli vyhnout těhotné ženy, lidé po transplantaci orgánů, jedinci s chronickými záněty v těle a opatrnost je na místě i při křečových žilách. Masáž je zapovězena i v případě, že jste pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Zároveň dávejte pozor, abyste na nohou neměli otevřené ranky, infekci, zánět nebo třeba mykózu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.