Může těhotná žena do lázní?

img

Mnoho žen předtím, než otěhotní, žije aktivní a činorodý život. Se zjištěním příchodu do jiného stavu je na zvážení, v kterých aktivitách je vhodné dále i v průběhu těhotenství pokračovat, které zmírnit nebo až do narození miminka omezit úplně. Které aktivity jsou tedy vhodné a je možné navštěvovat lázně v těhotenství?

Obecně se dá říci, že po dobu fyziologicky probíhajícího těhotenství je na místě věnovat se nějaké pohybové aktivitě. Vhodné je však vynechat sporty, hrozící rizikem úrazu. Stejně tak nelze doporučit výkonnostní sporty pro jejich riziko nadměrného zvýšení tepové frekvence těhotné ženy, neboť hrozí riziko srdečního přetížení. Příjemnou, avšak i částečně rizikovou aktivitou je plavání nebo lázně v těhotenství. Ženy, jejichž těhotenství je vícečetné nebo je hodnoceno jakožto rizikové, by měly veškeré svoje sportovní a pohybové záměry nejprve konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Čtěte také:

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Které sporty je tedy vhodné v těhotenství úplně vynechat?

V těhotenství by se měla žena vyhnout takovým sportům, kde jí hrozí zvýšené riziko úrazu. Jsou to především sporty spojené s většími otřesy, nárazy nebo pády, jako jsou veškeré míčové kolektivní sporty, kontaktní sport, sjezdové a vodní lyžování, bruslení a krasobruslení, energický aerobik, skoky do dálky a výšky, jumping, bungee jumping nebo parašutistika. Nevhodné je pokračovat ve sportovních výkonech v jakémkoliv sportu na vrcholové úrovni, vynechejte také veškeré výkonnostní disciplíny, jako je sprint nebo maraton. Všeobecně se musí žena vyvarovat zvedání jakékoliv větší zátěže. Nesmí se rovněž provozovat cvičení, při kterém se zvyšuje nitrobřišní tlak a cviky spojené se zadržováním dechu

Jaké sporty a pohybové aktivity lze naopak těhotným ženám doporučit?

Přiměřená fyzická aktivita v těhotenství je vhodná, neboť připravuje ženu na porod, který sám o sobě je velkým fyzickým výkonem. Je dobré být při porodu v dobré fyzické kondici.

Sport je zdravý pro oběhový systém a metabolismus nastávající maminky, sport je prevencí křečových žil i nadměrného přibývání na váze. Při sportu se rovněž vyplavují endorfiny, které způsobují dobrou náladu. Pokud ale cítíte, že se vám do sportování zrovna v daný den nebo chvíli nechce, určitě se nenuťte. V těhotenství je dobře naslouchat svému tělu a rozhodně nepřekonávat únavu.

těhotná žena

Vyloženě doporučenými sporty pro těhotné jsou těhotenské cvičení, jóga, pilates nebo cvičení na míči. Obyčejná chůze aspoň 20 minut denně je skvělým a nenáročným pohybem, který vám zlepší kondičku, zmírní otoky a pomůže i psychicky. Výhodami aktivní chůze je to, že zlepšuje vaši flexibilitu a pružnost, zvyšuje přiměřeně tepovou frekvenci a zlepšuje krevní oběh a svaly připravuje na porod. Ženy, které se procházkám v průběhu těhotenství pravidelně věnují mívají menší riziko předčasného porodu, kratší dobu porodu a rychlejší rekonvalescenci po porodu. 

Plavání a lázně v těhotenství bývají obvykle velice příjemnou aktivitou. Bolavá záda nebo třísla přestávají po půlhodině plavání tolik pobolívat a relaxační nadnášení vodou uvítají i bolavá kolena a všechny těhotenstvím nadměrně zatěžované klouby. Plavání ve veřejně přístupných bazénech má však jednu velkou nevýhodu, kterým je riziko infekční nákazy z vody. Těhotné ženy jsou více náchylné ke gynekologickým zánětům, které se také rychleji šíří. Zapátrejte, zda v okolí vašeho bydliště není možnost koupání ve speciálním bazénu pro těhotné. Pro lepší ochranu během koupání je vhodné zavést si tzv. těhotenský probiotický tampon nebo menstruační kalíšek, ani jedno však stoprocentní ochranu před nákazou nezaručí.

Jaké jsou základní zásady provozování sportu v těhotenství?

Důležitou zásadou je, nezačínat se zcela novým sportem, vyjma těhotenského cvičení, ale spíše pokračovat v zaběhlých aktivitách s menší intenzitou. V těhotenství více než kdy předtím dbejte na pravidelné přestávky, dodržujte pitný režim a necvičte až do přílišné únavy a vyčerpání

V prvním trimestruje třeba ukončit veškerý sport spojený se zvýšenými otřesy nebo rizikem pádu a úrazu. Druhý trimestr je spojen se zvětšováním objemu břicha, tak se nedoporučují cviky vyžadující polohu vleže na břiše, mohou se objevovat potíže i u některých cviků vleže na zádech. Ve třetím trimestru je dobré věnovat se cvikům, které se zaměřují na nacvičování dýchání pro jednotlivé porodní doby.

Jak je to s koupáním v termálních lázních v těhotenství?

Navštívit termální lázně je v průběhu těhotenství možné, ale žena by však měla důkladně zvážit veškerá rizika. Termální lázně a teplá voda obecně nevadí, tělo se v ní lépe uvolní a krom úplných začátků těhotenství by pobyt v teplé vodě neměl plodu nijak uškodit.

Podobně jako plavání ve veřejných bazénech však termální lázně představují pro ženu riziko v podobě různých gynekologických zánětů a obdobných zdravotních obtíží. Voda v termálech není chlorovaná a může obsahovat různé choroboplodné zárodky, tomuto procesu nezabrání ani sůl, kterou voda obsahuje. Lázně v těhotenství by těhotná žena rovněž neměla navštěvovat, pokud má na těle nějakou otevřenou ranku, hojení by se tím mohlo nepříjemně zkomplikovat.

Po každém koupání v termálních lázních je dobré se osprchovat a převléknout se z mokrých plavek do suchých. Tím se riziko vzniku zánětu výrazně eliminuje. Dále platí pro lázně v těhotenství obdobná doporučení jako při plavání. Nicméně, pokud si lázně v těhotenství budete chtít užít, objednejte se i na speciální těhotenskou masáž. Udělá vám dobře na těle i na duši.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Petra K.
    4. 1. 2020 20:44
    Já jsem dostala na Vánoce od manžela lázeňský pobyt a vté době jsem byla v 5. měsíci těhotenství. V lázních jsem zrelaxovala a nabrala kopec sil :) Nakonec jsem našla článek z něhož se manžel zřejmě inspiroval. Tak pokud byste někdo chtěli prostudovat posílám - https://zena-in.cz/clanek/hledate… celý příspěvek
  • Zuzana Horká
    26. 11. 2019 11:48
    Já byla v lázních v 5 měsíci tehotenství a vše proběhlo v pořádku. Hotel, kde jsem byla ubytována poskytoval obecně lázeňské pobyty pro ženy, kde se tomu speciálně věnují.