Nejznámější druhy saun a jejich léčivé účinky. Která sauna je pro vás nejvhodnější?
Snad každý jsme již byli alespoň jednou v sauně. Ať se jedná o infrasaunu, finskou nebo jakoukoliv jinou, všechny druhy saun mají na naše tělo a organismus léčivé účinky. Věděli jste například, že saunování vám pomůže uvolnit ztuhlé svaly a dokáže snížit vaši vystresovanost? Seznámíme vás s těmi nejznámějšími druhy saun a prozradíme, jaké léčivé účinky mají na naše tělo.
Nejznámější druhy saun
FINSKÁ SAUNA
Sauna je původem finské slovo, které označuje malé vytopené místnosti, které se používají jako ohřívárna při saunování. Není tedy divu, že se sauny nejvíce spojují právě s Finskem a obecně se severními zeměmi, jelikož jsou zde sauny téměř neodmyslitelnou součástí kultury.
Finská sauna je dřevěná a nachází se v ní kameny, které je potřeba čas od času polít vodou, aby se zvlhčil vzduch v sauně. Ve finské sauně se teplota vzduchu pohybuje od cca 75 až do 110 stupňů Celsia, přičemž vlhkost vzduchu se pohybuje v rozmezí 8-15 %.
Ve finské sauně bychom neměli být déle než 15 minut. Dochází tu k intenzivnímu pocení, díky čemuž se naše pokožka zbavuje všemožných nečistot. Ve finské sauně také povzbuzujeme látkovou výměnu. Přečtěte si celý článek věnovaný finské sauně.
ŠVÉDSKÁ (SUCHÁ) SAUNA
Švédská sauna patří mezi takové druhy saun, kde se teplota pohybuje mezi 100 až 110 stupni Celsia, vlhkost je tu minimální. Do tohoto druhu sauny by měli chodit opravdu jen zcela zdraví lidé, jelikož saunování ve švédské sauně je poměrně náročné a zatěžující pro náš organismus. Dýcháme totiž příliš horký vzduch, což může být pro mnohé lidi velmi nepříjemné. Stejně jako finská sauna je i ta švédská postavena z kvalitního dřeva.
AROMATICKÁ SAUNA
V aromatické sauně nepřesahuje teplota 75° C. Na kamna uvnitř aromatické sauny se pravidelně a automaticky vstřikuje směs vody a vonné látky. Do aromatické sauny se používají sušené bylinky. Při inhalaci těchto vonných látek dochází k uvolnění dýchacích cest, takže aromatické sauny patří mezi velmi oblíbené druhy saun, jelikož mají blahodárný vliv na plíce.
Nejčastěji se v aromatické sauně můžeme setkat s bylinkami, jako je máta, levandule, mateřídouška, meduňka nebo i heřmánek a růže.
PARNÍ SAUNA
Oproti ostatním druhům saun, jako je například ta švédská, má parní sauna nižší teplotu, a to maximálně 60° C. Vlhkost vzduchu je opravdu vysoká, téměř 100%. Parní sauna je ideální pro ty, kteří nemají rádi přílišné teplo a nízkou vlhkost.
Parní sauna má mnoho léčivých účinků. Především podporuje spalování tuků a kardiovaskulární systém, pomáhá při revmatismu nebo zlepšuje metabolismus a celkovou imunitu. Více o parních saunách v tomto článku.
INFRASAUNA
Obvykle je infrasauna dřevěná kabinka, která prohřívá celé lidské tělo pomocí infrapanelů. Ty vyzařují infračervené paprsky, které pronikají do tělových tkání. Infrasauna patří mezi takové druhy sauny, které by měli využívat především astmatici, alergici nebo kardiaci. Infrasauny jsou velmi oblíbené díky tomu, že ji můžete mít doma i v bytovce. Infrasauna dokáže ulevit bolestem zad, při výronu kotníku nebo při ztuhlosti kloubů.
Teplota by se v infrasauně měla pohybovat okolo 45 až 60 stupni Celsia. Pobýt v ní můžete až 40 minut. Ideálně se doporučuje navštívit infrasaunu 3krát týdně, díky čemuž můžete naplno využít její léčebný potenciál. Více o infrasauně tady.
BIO SAUNA
Biosauna je druhem suany, která kombinuje finskou a parní saunu. Teplota je v biosauně asi 40 až 60 °C, vlhkost vzduchu od 30 do 60 %. Nižší teplota v biosauně umožní zůstat v ní déle než například ve finské nebo švédské sauně, a to až 30 minut. Součástí biosany jsou často vonné esence jako je tomu u aromatické sauny. Díky tomu budou vaše chvíle v biosanuě ještě příjemnější. Nejlépe působí na horní cesty dýchací, skvěle působí na kardiovaskulární systém. Více o bio sauně v následujícím článku.
LACONIUM
Laconium patří mezi nízkoteplotní druh saun, kde se teplota pohybuje v rozmezí 45 až 60 °C. ideální vlhkost vzduchu je při saunování v laconiu asi 20 % již od starověkého Říma se využívá především k odpočinku, prohřátí celého organismu a uvolnění ztuhlých svalů.
Při saunování v laconiu byste neměli být déle než zhruba 25 minut, nebo opakujte tři cykly po asi 15 minutách. Prostor je většinou obložen keramickou mozaikou. Někdy se přidávají i vonné esence nebo relaxační hudba. Další informace o Laconiu se dozvíte zde.
SOLNÁ SAUNA
Jak už sám název napovídá, solná sauna má obložené stěny z materiálu, jako jsou solné cihly nebo solné kameny. Solné cihly jsou většinou osvětleny, přičemž tato příjemná tepelná záře působí velmi hřejivým dojmem. Teplota v solné sauně je zhruba 40 -70 °C a vlhkost vzduchu mezi 30 až 60 %.
Solná sauna je vhodná pro léčbu astmatu, kožních problémů, zvyšuje soustředěnost nebo také fyzickou výkonnost. Sůl navíc přispívá ke spalování tuků a detoxikuje náš organismus.
TROPICKÁ SAUNA
Klima v této druhu sauny evokuje tropické ovzduší. Teplota se v tropické sauně pohybuje mezi 60 až 70 stupni Celsia. Je velmi podobná parní sauně, kde je také téměř 100% vlhkost. Někdy se do tohoto druhu sauny přidávají také vonné oleje, které více uvolňují dýchací cesty a působí uklidňujícím dojmem.
Kdy není žádný druh sauny vhodný?
Před saunováním se potřeba si uvědomit, že vysoká teplota může mnoha lidem způsobit spíše potíže než relaxaci a uvolnění. Do žádné z mnoha druhů saun by neměli chodit především:
- Těhotné ženy
- Lidé s křečovými žilami
- Osoby s nedostatečnou funkcí ledvin
- Lidé trpící epilepsií
- Lidé se záněty
- Při onemocnění štítné žlázy
Do sauny byste také neměli chodit v případech, kdy jste příliš unaveni, nevyspalí nebo máte plný žaludek. Pokud se v sauně nebude cítit dobře a budete mít problémy například s dýcháním, saunu raději opusťte.
Diskuse k článku
RE : Nejznámější druhy saun a jejich léčivé účinky. Která sauna je pro vás nejvhodnější?