Švédská masáž - příjemná relaxace, kterou se můžete snadno naučit i vy!

img

Švédská masáž je mnohým lidem dobře známá. Tento způsob masáže má totiž v Evropě dlouhou tradici. Klasický způsob masáže a relaxace v podobě švédské masáže je určen všem, koho trápí bolesti zad nebo svalová ztuhlost. Švédská masáž se provádí nejen za účelem relaxace, regenerace a uvolnění bolavých svalů, ale slouží také k uvolnění blokád šíje, hrudní i bederní páteře.

Švédská masáž už téměř dvě století pomáhá lidem, aby se cítili lépe. Klasická švédská masáž tvoří soubor různých hmatů, tření a hnětení, které se provádí na holém těle. K této masáži se na rozdíl třeba od klasické thajské masáže, používají různé masážní oleje. Běžně používané hmaty není těžké se naučit.

Přesto, co člověk (masér), to rozdílný prožitek z masáže. K masérským dovednostem je vždy potřeba ještě něco navíc, než jen znát pár hmatů. Výběr maséra, který vám bude vyhovovat, je základem toho, abyste se po masáži cítili dobře. Pokud je švédská masáž prováděna správně a s citem, je přínosem pro celý lidský organismus.

Čím nám švédská masáž prospívá?

Proč si vybrat právě klasickou švédskou masáž? V našich končinách hovoří "pro" zejména tradice a zkušenosti. Jako jedna z mála masáží byla u nás prováděna i za minulého režimu. Dnes má každý na výběr nepřeberné množství různorodých masážních technik ze všech koutů světa, nicméně švédská masáž tu s námi byla vždy. Nyní se podívejme, jaké účinky má švédská masáž na tělo i na psychiku:

  • uvolňuje blokády zad a ztuhlé svalstvo
  • regeneruje přetížené a namožené svaly dolních či horních končetin
  • má pozitivní vliv na celý pohybový aparát, harmonizuje svalový tonus, čímž se zvyšuje pohyblivost kloubů
  • snižuje bolesti hlavy a migrény
  • prokrvuje celý organismus a zrychluje metabolismus, čímž dochází k rychlejšímu odplavování toxinů z těla.
  • má dobrý vliv na lymfatický systém i na pokožku, která je prokrvená a zdravější
  • výborná relaxační technika – i relaxace může být důvodem pro masáž
  • masáže odbourávají stres, snižují napětí jak v těle, tak v mysli
  • masáže zlepšují potíže se spánkem
  • pravidelné masáže působí preventivně proti potížím s pohybovým a kloubním aparátem

Jak se provádí správná švédská masáž?

Švédské masáže lze provádět jako masáže celého těla, nebo jen dílčích částí, které jsou problematické nebo bolí. Masáž se provádí většinou vleže, ale může se u ní i sedět. Záleží, jakou polohu umožňuje aktuální zdravotní stav klienta.

Masáž musí být prováděna s citem. Každý člověk je jiný a každý proto snese jinou intenzitu tlaku. Masáž musí být klientovi příjemná a tlak rukou maséra přiměřený, ale rozhodně není cílem masáže pouze "hladit". Naopak by se při klasické švédské masáži neměly provádět techniky známé pod pojmem „křupání" či "prokřupávání“. Masáže mají vést k uvolnění napětí ve svalstvu.

V jakých případech se švédská masáž nedoporučuje?

Švédská masáž je kontraindikována v těchto případech:

  • bezprostředně po jídle nebo po nadměrné fyzické námaze
  • při akutních infekčních onemocněních a horečce
  • u onkologických pacientů
  • při intoxikaci organismu alkoholem nebo drogami
  • vážné kardiovaskulární onemocnění
  • epilepsie
  • diabetes

Švédská masáž může být u lidí se zdravotními potížemi prováděna po konzultaci s lékařem, nebo může být provedena pouze částečná švédská masáž (neprovádíme masáže celého těla).

Můžeme se masírovat sami?

Švédskou masáž si můžete sami na sobě vyzkoušet například s partnerem. Kdo má dobře vyvinutý cit v rukou, tak s trochou cviku dokáže uvolnit svalstvo pomocí masáže sám. Masáž je skvělá relaxace, a pokud nám ji provádí někdo, koho máme rádi, může to být o to příjemnější.

Masáže můžeme dělat sami doma v případě, že masírovaná část (např. záda) nejsou postižena vážnou zdravotní komplikací. Masáže doma provádíme nejlépe na zcela zdravých jedincích, a to za účelem relaxace a uvolnění, ne za účelem léčby. Pokud chceme odstranit nějaký blok, ošetřit problematické bolavé místo, je lepší se obrátit na vyškoleného maséra.

Relaxační švédská masáž – jak na ni?

Švédská masáž se provádí většinou vleže na břiše. Nejčastěji se masírují záda, to znamená šíje, hrudí a bederní oblast. Pak lze masírovat i hýždě, nohy a ruce. Masáž celého těla je velice uvolňující a poměrně rychle nás dokáže zbavit stresu a napětí. Můžeme přidat i masáž chodidel a dlaní.

K masáži používáme olej, který nejprve rozetřeme. Olej je vhodné používat kvalitní, za studena lisovaný, a to např. kokosový, mandlový, olivový atd. Do oleje je možné přidat pár kapek nějakého éterického oleje, který nám voní a udělat si zároveň aroma masáž. Vůně éterického oleje celý prožitek umocní.

Masírovanému nesmí být během masáže zima. Nemasírované části těla zakryjeme. Pokud masírujeme záda, je dobré zádové svaly lehce předehřát, a to buď vlastníma rukama maséra (ty také nesmí být studené), nebo pomocí jiné pomůcky (nahřívací polštářek, termofor, infra lampička). Svalstvo se tak uvolní snáze. Pokud masírujeme končetiny, tahy provádíme směrem k srdci.

Masírovat můžete téměř vše, kromě prsou, pohlavních orgánů, břicha v těhotenství či při menstruaci. Co se týče masírování zad, nemělo by se přejíždět přímo po obratlích páteře, ale těsně kolem nich. Nemasírují se také místa, kde je jakkoli narušená pokožka (odřeniny, modřiny, bradavice, štípance, vyrážky, plísně atd.). A rozhodně je také třeba se vyhnout místům na těle, kde jsou křečové žíly.

Masáže zakončujeme lehkým poklepáním svalů prsty, aby se opět probudily k aktivitě. Setřeme přebytečný olej z pokožky. Po masáži nevstáváme prudce. Oblečeme se, aby uvolněné svalstvo zůstalo v teple.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.