V aromaterapii lze využít i běžné koření
Aromaterapie se řadí mezi oblíbené a dostupné druhy alternativní medicíny. Díky dostupnosti kvalitních esenciálních aromatických olejů může domácí aromaterapii provozovat prakticky každý, to je také jedním z důvodů popularity této metody. Vychází z faktu, že každá rostlina obsahuje v některých svých částech jisté množství éterických olejů, které se liší ve své vůni a různě působí na náš organismus po psychické i fyzické stránce. Pojďme si představit základní koření, které se v aromaterapii využívá.
Éterické oleje
Éterické oleje jsou rostlinné silice, které se nachází v dílčích částech každé rostliny. Mohou být obsaženy v kořenech, plodech, listech a dalších částech. Z částí, ve kterých se tyto silice nachází, se éterické oleje získávají různými způsoby, přičemž nejčastějším typem je destilace. Lze je však získat také extrakcí, rozemletím a dalšími postupy, podle typu konkrétního koření. Pro použití v aromaterapii se éterické oleje obvykle míchají s běžnými rostlinnými oleji (slunečnicovým, olivovým atd.).
Použití éterických olejů
V aromaterapii se používá hned několik různých metod použití olejů, které vedou k různým účinkům na naši psychickou i fyzickou stránku. Nejpoužívanější jsou:
- Inhalace – nejjednodušší a nejoblíbenější, aromaterapeutický olej lze nakapat na látku a inhalovat nebo jednoduše aplikovat do aromalampy.
- Aroma masáže – vonnými oleji lze také masírovat. Dochází tak k celkové úlevě těla díky samotné masáži, vůně pak úlevu těla podpoří a dodá klid pro psychiku.
- Vonné koupele – pokud nakapeme několik kapek aromatického oleje do vany, získáme vonnou koupel, která je uklidňující a relaxační.
Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.
Aromaterapeutické koření – použití a účinky
Anýz
Anýz, rostlina, která se pěstuje po tisíce let, má v oblasti aromaterapie bohaté využití. Po celém světě se anýz rozšířil až v 9. století, dnes se hojně používá v gastronomii pro aromatizování jídel a pečiva. Anýzový éterický olej však obsahuje látky, které pozitivně ovlivňují trávicí ústrojí. Anýzová aromaterapie se obzvláště doporučuje lidem s častou plynatostí či bolestmi břicha. Je účinným pomocníkem také při dýchacích problémech. Lze kombinovat i s jinými oleji, např. s fenyklem či kmínem.
Bazalka
Éterický olej z bazalky se nejčastěji používá pro potřeby zvýšení bdělosti. Doporučuje se těm, kteří potřebují nahromadit velké množství energie a zůstat v pozoru třeba celou noc. Bazalkový olej povzbudí, mimo jiné podporuje stimulaci mozku a zlepšuje regeneraci těla. Aromaterapie bazalkovým olejem se také doporučuje všem, kteří trpí depresemi, celkovou únavou nebo poruchou paměti. Použití bazalkového oleje se nedoporučuje u těhotných žen a malých dětí.
Černý pepř
Aroma černého pepře zná každý. Kromě kuchyně lze však použít i v aromaterapii, jelikož působí jako antiseptikum, antispazmatikum i analgetikum. Doporučuje se při onemocnění dýchacích cest a při chřipkových onemocněních. Má silné prokrvovací schopnosti, proto může při vyšších koncentracích dráždit pokožku.
Estragon
Estragon je koření, které se do Evropy dostalo z Mongolska a Sibiře. Jako koření slouží v mnoha světových kuchyních. V aromaterapii se estragon používá rovněž jako stimulant pro povzbuzení, navíc podporuje imunitní systém. Je dobrým pomocníkem při zažívacích problémech, podporuje trávení a pomáhá při nechutenství.
Fenykl
Éterický olej se u fenyklu získává extrakcí semen. Olej z fenyklu má velmi silnou vůni, proto se při aromaterapii používá jen několik kapek a olej se poměrně výrazně ředí. Jeho použití se nedoporučuje v průběhu těhotenství. Fenykl však pomáhá při celé řadě ženských problémů. Podporuje tvorbu mateřského mléka, pomůže při nejrůznějších trávicích problémech, od nechutenství po koliku či nadýmání.
Hřebíček
Zatímco v současnosti používáme hřebíček především v gastronomii, v minulosti byl účinným lékařským prostředkem. Léčivé účinky hřebíčku lze využít v aromaterapii. Silice se získávají parovodní destilací poupat a listů, mají antibakteriální účinky, zmírňují bolesti zubů, uleví namoženým svalům a pomohou i při nervovém vypětí.
Jalovec
Éterický olej se vyrábí z plodů keře jalovce. Jalovec má typickou příjemnou, nepříliš silnou vůni, která svými tóny připomíná vůni borovice. Silice jalovce jsou známé pro svou variabilitu a nejrůznější možnosti využití. V rámci aromaterapie se jalovec obzvláště doporučuje při onemocnění močových cest. Jalovec působí antibakteriálně, doporučuje se při infekcích různého původu. Nedoporučuje se však v době těhotenství.
Máta
Mátový éterický olej má světle žlutou barvu a získává se extrakcí z listů máty. Má výraznou až mentolovou vůni a je velmi silný, proto vyžaduje střídmé a opatrné zacházení. V aromaterapii se používají mátové éterické oleje při žaludečních potížích. I máta má stimulační účinky a při vysokých dávkách vyvolává až syndrom nespavosti. Máta je díky svým ochlazujícím účinkům vhodná také při zvýšené teplotě.
Mateřídouška
Mateřídouška je vytrvalá aromatická rostlina, která kromě přípravy čaje poslouží také v aromaterapii. Éterické oleje této rostliny obsahují monoterpeny, např. thymol, linalol či cymen. Éterické oleje se získávají destilací kvetoucí natě a posilují imunitní systém, pomáhají při depresích či bolestech hlavy a také uvolňují hleny.
Meduňka
Meduňka je až 80 cm vysoká vytrvalá bylina, z jejíchž kvetoucích natí se destilují účinné silice. Meduňka se v přírodním léčitelství používá již od dob antického Řecka. Je ideálním prostředkem aromaterapie při nachlazení, pomáhá při bolestech hlavy a migrénách, podporuje trávení a také snižuje krevní tlak. Meduňka především zklidňuje, a to jak po stránce emocionální, tak fyzické.
Muškátový květ
Oleje z muškátového květu i muškátového oříšku podporují soustředění, zmírňují slabosti a brojí proti celkové únavě těla i mysli. Vzhledem k vysoké koncentraci účinných látek by se muškátový květ neměl používat terapeuticky bez odborné konzultace. Aromaterapie z muškátového květu není vhodná pro těhotné, malé děti a epileptiky.
Rozmarýn
U rozmarýnu se esenciální oleje získávají extrakcí z listů. Olej je průhledný. Éterické oleje z rozmarýnu se užívají jako stimulanty, mají povzbuzující účinky, pozitivně ovlivňují nervový systém, podporují paměť a tříbí smysly. Olej také pomáhá zmírňovat bolesti kloubů a svalů, pozitivně ovlivňuje játra a žlučník.
Skořice
Éterické oleje se získávají z listí nebo kůry skořicovníku, přičemž silice z kůry jsou účinnější. Skořice stimuluje nervy, má antibakteriální vlastnosti a patří mezi přírodní afrodiziaka. Vzhledem ke svým prokrvovacím schopnostem se hodí do koupelí a masáží.
Šalvěj
Éterický olej ze šalvěje se používá při náročných stresových situacích. Účinné látky zklidňují, vyvolávají pocit pohody a zahání depresivní stavy. Šalvěj zklidňuje nervový systém, proto se řadí mezi mírná sedativa. Z toho důvodu se nedoporučuje bezprostřední řízení dopravního prostředku po provedení šalvějové aromaterapie.
Tymián
Silice tymiánu obsahuje řadu léčivých látek. Rostlina byla pro své blahodárné účinky známá již odedávna. Účinkuje jako přírodní antidepresivum, odbourává pocit únavy, ale také mírní kašel a celkově zlepšuje stav imunity. Odborníci se však shodují, že i přes řadu účinných látek je tymián za určitých okolností jedovatý. Pro aromaterapii se hodí, nedoporučuje se však pro domácí léčbu.
Vanilka
Vanilku nemusíme používat jen v gastronomii, díky výrazné příjemné vůni má své uplatnění také v aromaterapii. Silice obsahují vanilin a získávají se extrakcí tobolek. Působí jako přírodní antidepresivum, uklidňuje, zmírňuje pocity úzkosti. Vanilková aromaterapie se doporučuje před plánovaným stresovým obdobím.
Vavřín
Éterické oleje z vavřínu působí antidepresivně, mírní kašel, dezinfikují a čistí ovzduší.
Diskuse k článku
RE : V aromaterapii lze využít i běžné koření