Vodní masáž Watsu uleví při bolesti kloubů a svalů

img

Watsu je jemná forma vodní masáže, vycházející z techniky Zen-Shiatsu. Voda je nepostradatelnou tekutinou pro naše zdraví, a to nejenom tehdy, když ji pijeme. Její vynikající účinky na zdraví znali již naši předkové. Vynikající lékař starověku Asklépiadés byl známý tím, že považoval vodoléčbu za jeden z důležitých předpokladů nejen k uzdravení nemocných, ale také k trvalému zdraví. Není proto divu, že i vodní masáž Watsu je účinná a blahodárná právě díky kombinaci vody a specializovaných masážních prvků.

Kdo zná japonskou masážní techniku Shiatsu, nebude mít problém si představit, co Watsu neboli vodní masáž obnáší. Pro ty, kdo si nedokážou vybavit, co Shiatsu znamená, připomeneme, že jde o japonskou masážní techniku, která v sobě spojuje prvky masáže, protahovací techniky, tlak prsty a přikládání dlaní. Vychází přitom z tradiční čínské medicíny se systémem akupunkturních drah. Watsu je název, složený ze dvou slov water (voda) a Shiatsu. Základy této masážní techniky položil na počátku 80. let minulého století americký vodní terapeut Harold Dull, který přizpůsobil metodu Shiatsu pro použití v teplé vodě bazénů v Harbin Hot Springs v severní Kalifornii. Důraz kladl na propojení s dýchacími cviky a vytvoření stavu meditace během masáže. Do konce 80. let se začala pomocí Watsu léčit celá řada onemocnění, například různé ortopedické a neurologické problémy.

Čtěte také:

Shiatsu masáž - prastará technika, která vyrovná vaši energii

Vodní masáž Watsu je vhodná  téměř pro každého

Voda připomíná stav beztíže. Díky plynulým pohybům při Watsu dochází k uvolnění svalstva a hlubokému dýchání, které navodí stav relaxace. Aktivují se samoléčebné schopnosti těla. Za podpory vody lze s tělem snadno manipulovat a umocní se tak terapeutický účinek Watsu. Vodní masáž střídá klidné, relaxační okamžiky s rytmickými pohyby. Vaše svalové partie se protáhnou a uvolní, vaše psychika se zklidní a zbavíte se stresu a napětí. Vodní masáž Watsu je vhodná pro všechny lidi bez rozdílu věku, kteří mají potíže s omezenou pohyblivostí, pro těhotné ženy, děti i seniory. 

Watsu probíhá za pomoci vodních terapeutů, kteří provázejí klienta či pacienta celou lekcí a poskytují mu oporu. Voda je při terapii teplá zhruba 34 – 35 ° C, tedy má přibližně teplotu lidského těla. Klient je nadnášen terapeutem, dochází k potápění těla, kolébání, protahování svalstva a šetrnému pohybu. Watsu se používá pro léčbu pacientů s ortopedickými a neurologickými poruchami, zejména pomáhá při omezení rozsahu pohybu při postižení měkkých tkání, při svalových křečích, bolestech svalů a kloubů. Vodní terapie a masáž Watsu je doporučována také pacientům po mrtvici a rovněž jako terapie pro fibromyalgický syndrom.

Co očekávat na lekci Watsu?

Terapie trvá od pětačtyřiceti do šedesáti minut. Obvykle je třeba se objednat předem. Klient potřebuje plavky, ručník a mýdlo. Nejdříve proběhne úvodní rozhovor s terapeutem, který připraví klienta na to, co bude následovat a proberou spolu i zdravotní stav klienta, aby vyloučili případné kontraindikace. Během terapie se používá nadlehčujících pásů, které vyvažují tělo a také nosní skřipec pro chvíle, strávené pod vodou, někdy je k masáži využíván i anatomický polštářek. Průběh terapie a vodní masáže může se může odehrávat také pouze nad vodou. Po terapii následuje závěrečný rozhovor, klient zhodnotí přínos terapie a dostává prostor ke vstřebání zážitku z masáže.

Při Watsu je důležitá osobnost maséra

Terapeuti nebo také vodní maséři musí jednak ovládat správné provádění veškerých hmatů, ale mít i komplexní přístup. Nesmí nic podcenit, protože řada zdánlivých detailů může mít vliv na celkové smyslové vnímání masáže a následné uvolnění. Celá masáž je hodně ovlivněna empatickým přístupem maséra, jeho osobností i charismatem. Důležité je i prostředí, teplota a dotek. Masér by zkrátka měl zapůsobit na fyzickou, emocionální i duševní rovinu klienta. 

Watsu se zařazuje k těm wellness procedurám, které se s úspěchem využívají například v Japonsku, Itálii, Francii, Německu, Švýcarsku, Rakousku, ale i v dalších evropských zemích, jako třeba v Maďarsku či Polsku. K nám přišla teprve nedávno, ale rozhodně má velký potenciál stát se oblíbenou a vyhledávanou terapií, i když není zatím příliš známá.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.