Znáte základní pravidla saunování?
Sauna je zařízení, které přináší blahodárný vliv na lidský organismus a má především výborný preventivní účinek. Pravidelné saunování posiluje náš imunitní systém a pomáhá k vybudování dobré obranyschopnosti organizmu. Díky saunování je lidské tělo daleko otužilejší, lépe snáší veliká horka i zimy, dokáže se lépe bránit různým infekcí a správné saunování také zvyšuje tělesnou kondičku. Sauna je i efektivní relaxací po náročném dni.
Historie saunování
Sauna je název pocházející z finštiny, Finové považují saunování dokonce za své kulturní dědictví. Saunuje se zde opravdu každý a sauna je často i součástí panelákových bytů. Slovo sauna označuje typickou lázeňskou činnost, která je charakteristická střídavým pobytem osob v horkém prostředí s relativně suchým vzduchem, provázeným intenzivním pocením a následným ochlazováním v chladné vodě, na studeném vzduchu, ve sněhu nebo jen pod chladnou sprchou. Z Finska se kultura saunování začala šířit do světa v 60. letech minulého století. Jinak podle archeologických nálezů usuzujeme, že sauny znali už naši předkové v mladší době kamenné.
Finská sauna, parní sauna, infrasauna
Správné saunování spočívá v důkladném prohřátí celého těla a následném rychlém ochlazení. Teplota při klasickém finském saunování se pohybuje kolem 90 °C. Uhlíky saunových kamen se polévají vodou a způsobují, že vzduch v místnosti je velmi suchý. Opakem je pak parní sauna s vysokou vlhkostí, kde teploměr vyšplhá maximálně na 50 °C, ale díky tomu tady mohou pobývat i lidé, kterým by klasická finská výheň nemusela dělat úplně dobře. Aktuálně si můžeme užívat také tzv. infrasaunu, kde infračervené paprsky prohřívají tělo uvnitř na způsob slunečního záření. I v této sauně teplota nepřesáhne 60 °C, a proto ji snášejí dobře i kardiaci a lidé s vysokým krevním tlakem.
Pravidla saunování
Saunovat se může téměř každý člověk. Pokud jste zdraví, je při správném saunování vše v pořádku. Pakliže máte nějaké zdravotní obtíže je pochopitelně nezbytné se před návštěvou sauny poradit s lékařem.
Pro optimální průběh saunování je třeba dodržovat určité zásady:
- Nesaunujeme se hladoví, ani příliš najezení.
- Před vstupem do sauny si dopřejeme sprchu a návštěvu toalety.
- Než začneme se saunováním, tak se dobře osušíme a do sauny už vstupujeme bez plavek. Bereme si sebou osušku či prostěradlo na sednutí a lehnutí.
- Pobyt v sauně má být krátký, ale působení by mělo být intenzivní, maximálně však 15 minut.
- Při správném saunování je dobré polohy těla střídat, aby došlo k rovnoměrnému prohřátí celého organismu. V horizontální poloze ucítíte teplo příjemně a rovnoměrně. Poslední dvě minuty saunování se doporučuje sedět, aby se krevní oběh přizpůsobil opět vzpřímené poloze a krev se nenahrnula do nohou naráz.
- Při správném saunování můžeme dýchat nosem, ale také ústy. Při dýchání nosem se může dostavit pocit, jako by vzduch pálil. V tomto případě je dobré přikrýt nos i ústa dlaní. Dýchejte normálně a klidně.
- Při pocení můžete pot lehce otírat nebo používat i saunovací sůl. Kožní póry se otevírají a nečistoty se tak z těla lépe odplavují.
- Po uplynutí doporučené doby pobytu, nebo když pocítíte pálení ušních boltců, špičky nosu či bradavek, saunu opusťte.
Když vyjdete ze sauny, je nutné tělo prudce ochladit
Nejšetrnějším způsobem ochlazení je ledová sprcha nebo polévání hadicí. Tento způsob je vhodný zejména pokud máte problémy s vysokým krevním tlakem. Ochlazování je šetrnější, pozvolnější a není pro tělo takovým šokem. Pokud se rozhodnete použít ochlazovací bazének, nejprve se osprchujte, abyste spláchli pot. V bazénku se ochlazujte pozvolným ponořováním, nikoliv skokem do vody. Ochlazujte se pokud možno i s hlavou nebo alespoň po zátylek. Po ochlazení je dobré přesunout se na čerstvý vzduch, protože tělo potřebuje hodně kyslíku. Proceduru teplo-chlad opakujte alespoň třikrát.
Nahota v sauně
Saunování je nejlepší, když jsme úplně nazí. Nahota je vhodná především z hygienických důvodů, ale tím hlavním faktorem je fakt, že nahé saunování je prostě zdravější. Při pocení se kůží vylučují nečistoty a také je saunování bez plavek jistě pohodlnější. Pokud se jedná o velké, veřejné sauny, tady bývají plavky často dovoleny. Do sauny si tedy plavky bereme podle toho, s kým se jdeme saunovat, ale určitě se saunujeme vybaveni ručníkem či velkým prostěradlem. Na osušku si můžeme sednout, lehnout si podložit nohy, aby nás nepálily.
Zdravotní účinky saunování
Z léčebného hlediska má saunování podpůrný význam. Správné sunování posiluje srdce, prohlubuje a uvolňuje dýchací cesty. Saunování můžeme mí povzbuzující, ale také relaxační účinky, které mohou vést k uklidnění nervů, sklidnění nervozity, zmírnění migrén. Pokud se budeme držet zásad spávného saunování zlepší se i stav naší pokožky.
Díky saunování se tělo začne silně okysličovat, dojde k rozšiřování kožních pórů a cév a kůže je následní hladší a vláčnější.
Zejména zimní saunování je ideálním lékem na studené ruce a nohy, protože tělo se začne díky saunování daleko více prokrvovat.
Saunování má blahodárné účinky na psychiku člověka a regeneraci celého organismu včetně svalů. Saunování tělo otužuje, takže je dlouhodobě odolnější a pomáhá řešit i problémy mnoha alergií. Důležitou funkci má saunování i při rehabilitacích poúrazových stavů, ploténkových onemocnění, zánětů šlach a kloubů.
Kosmetické účinky a hubnutí
Kosmetické účinky, jsou na rozdíl od hubnoucích, jasné a prokazatelné. Díky vysoké teplotě a vlhkosti se otevírají kožní póry a vyplavuje se tak kožní maz a nečistoty. Tím se zlepšuje dýchání kůže a následně celkově její vzhled a elasticita. Správné saunování také pomáhá k jemnosti a hebkosti vlasů a zvýšeným prokrvením celého těla přispívá i k výživě vlasových kořínků. Saunování může být i dobrým pomocníkem při snižování hmotnosti, samo o sobě vás ale nadbytečných kilogramů nezbaví. Během saunování můžete ztratit na váze asi půl kilogramu, ale vždy jde o vodu, kterou jste vypotili. Pokud už ale v hubnoucím procesu úspěšně jste, pomůže sauna vašemu metabolismu a dokáže i lépe rozložit vodu v těle, takže u obéznějších lidí mizí voda především z tukových tkání a tím dochází ke zmenšení nebo vymizení některých možných otoků.
Diskuse k článku
RE : Znáte základní pravidla saunování?