Čirůvka špinavá /Lepista sordida/
▪ Čirůvka špinavá - vzhled
Klobouk čirůvky špinavé je široký 4 - 6 cm, je poměrně málo masitý, křehký, v mládí kuželovitě sklenutý, pak rozložený s hrbolem, záhy ale prohloubený až nálevkovitý, s okrajem v mládí podvinutým, pak vzhůru zdviženým, laločnatým a rozmanitě zvlněným a zprohýbaným. Je lysý, za vlhka lesklý, ale nikdy slizký, zasucha matný, velmi hygrofánní (za vlhka nasává vodu) a při tom mění barvu.
Třeň je válcovitý nebo kyjovitý, často prohnutý nebo zvlněný, 3 - 6 x 0,5 - 1 cm velký, plný, pak měkce vycpaný, na povrchu jemně vláknitě hnědavě žíhaný na fialovém podkladu, světle špinavě šedě lilákový, zasucha spíše světle špinavě hnědavý.
Dužnina je za vlhka vodnatě šťavnatá, v mládí šedá, zasucha a ve stáří téměř bílá. Má mírnou chuť a příjemnou houbovou vůni. Výtrusný prach je světle šedě narůžovělý. Výtrusy jsou bezbarvé, oválně vejčité, jejich stěna je velmi jemně bradavčitě ostnitá.
▪ Čirůvka špinavá - výskyt
Čirůvka špinavá roste jednotlivě nebo častěji v trsech, od léta až do pozdního podzimu, často ještě za podzimních mrazíků na vlhkých pastvinách, u cest, v zahradách, na kompostech, v parcích, ale i na obdělávané půdě zahrad i polí mimo les.
▪ Čirůvka špinavá - vliv na zdraví
Je to všestranně využitelná jedlá houba rostoucí především na lokalitách bohatých na dusík. Nalézt ji můžete od září až do prosince.
▪ Čirůvka špinavá - možnosti využití
Čirůvka špinavá se hodí do polévek, omáček nebo na houbové matjesy.
▪ Čirůvka špinavá - recept
Čirůvky na způsob pstruhů
8 velkých plodnic čirůvek
hladká mouka
drcený kmín
sůl
mletý bílý pepř
olej
Čirůvky nakrájíme podélně na silné plátky, osolíme, opepříme a necháme chvíli odležet. Obalíme je v mouce, posypeme kmínem a ve vyšší vrstvě rozehřátého tuku smažíme po obou stranách dozlatova. Jednotlivé porce hub posypeme sekanou petrželkou, přidáme plátky citronu. Podáváme s vařenými brambory.
Diskuse k článku
RE : Čirůvka špinavá /Lepista sordida/