Hřib Quéletův /Boletus queletii Schulzer/
▪ Hřib Quéletův - vzhled
Klobouk je 5–15 cm široký, plstnatý postupně však olysává, okrově hnědý až cihlový s oranžovým až červeným nádechem, ve stáří vybledající do okrově žluta až hnědava, někdy je červeně skvrnitý; okraje klobouku bývají světlejší.
Rourky jsou citrónově žluté až zlatožluté, jejich póry jsou nejprve olivově nažloutlé, posléze oranžovočervené, směrem k od třeně k okraji klobouku blednou a žloutnou. Rourky otlačením modrají.
Třeň je vysoký 4–15 cm a široký až 3 cm. Je válcovitý nebo mírně vřetenovitý, naspodu oranžový či červený, směrem vzhůru žloutnoucí. Na třeni chybí síťka, je drobně tečkovaný.
Dužnina je žlutá, na řezu rychle modrá.
▪ Hřib Quéletův - výskyt
Hřib Quéletův roste dost vzácně v listnatých lesích, zejména pod duby a habry. Ve střední Evropě ho najdeme v teplejších oblastech hlavně na vápencovém podloží.
▪ Hřib Quéletův - vliv na zdraví
Nedostatečná tepelná úprava houby může vést k žaludečním a střevním potížím. Na Hřib Quéletův si musíme dát velký pozor. Pro jeho případnou konzumaci se doporučuje alespoň třicetiminutová tepelná úprava. Pokud tento postup nedodržíte, následují velice úporné průjmy a zvracení, které mohou vést až k celkové dehydrataci organismu.
▪ Hřib Quéletův - možnosti využití
Hřib Quéletův je podobně jako další hřiby s červeným ústím rourek za syrova jedovatý, po povaření se však stává jedlým. Pro vzácnost ale zasluhuje ochranu, nikoliv sběr.
▪ Hřib Quéletův - recept
Houbový perkelt
500 g hřibů
2 cibule
50 g špeku
2 papriky
1 l vývaru
rajský protlak
2 rajčata
hladká mouka
olej
sůl, kmín, pepř, sladká paprika
Špek na drobno nakrájíme a vyškvaříme, přidáme cibuli a zpěníme ji. Vložíme nakrájenou papriku a dusíme 15 minut. Podlijeme vývarem, přidáme uvařené houby a nakrájená rajčata. Osolíme, okořeníme, můžeme dochutit i trochou sladkého kečupu a vaříme asi 15 minut. Zahustíme moukou a ještě krátce povaříme. Podáváme s knedlíkem a vařeným hovězím masem.
Diskuse k článku
RE : Hřib Quéletův /Boletus queletii Schulzer/