Kačenka česká /Verpa bohemica/
▪ Kačenka česká - vzhled
Klobouk bývá vysoký 2 – 5 cm a široký 2 – 4 cm, zvoncovitý až kuželovitý, s volným, odstávajícím, často až mírně ohrnutým okrajem, ke třeni připojený pouze na temeni. Bývá žlutohnědý až hnědý na spodní straně bělavý.
Třeň je dlouhý 7 – 15 cm, nepravidelně válcovitý, někdy bočně stlačený a prohnutý. Zpočátku válcovitě vycpaný, později však dutý, pokrytý roztroušenými bělavými vločkami, ve stáří často zcela lysý. Barvu má bělavou až krémově nažloutlou, často s okrovými skvrnami.
Dužnina je tenká, voskovitá, křehká s nevýraznou vůní a výbornou chutí.
▪ Kačenka česká - výskyt
Roste od března do května ve skupinách na vlhkých místech v hájích, luzích a křovinách. Je vázaná na různé listnaté stromy a keře, především na jeřáby, osiky, vrby a olše. Za příznivého počasí je možné sbírat ji na stejných místech každé jaro.
▪ Kačenka česká - vliv na zdraví
Kačenka česká má jako i jiné houby nízkou energetickou hodnotu, a proto je vhodná i při odtučňovacích dietách. Tělo potřebuje delší čas na trávení a déle si uchová pocit sytosti. Jelikož má nízký obsah cukru, mohou ji konzumovat také diabetici.
▪ Kačenka česká - možnosti využití
Kačenka česká je chutná houba, která je ceněná především pro svůj časný výskyt. U dospělých plodnic bývají třeně tuhé a ke zpracování a konzumaci se nedoporučují.
▪ Kačenka česká - recept
Houbové karbanátky
2 větší cibule
200 g čerstvých hub
pepř a sůl
1 vejce
česnek
majoránka
strouhanka
Na oleji dozlatova osmažíme nadrobno pokrájenou cibuli, pak přidáme pokrájené houby, podlijeme vodou a necháme dusit, až jsou houby měkké. Po vychladnutí přidáme sůl, pepř, majoránku, česnek, vejce a strouhanku, vytvoříme hustší těsto. Rukou namočenou ve studené vodě tvoříme karbanátky, které ještě jednou obalíme ve strouhance a osmažíme na rozpáleném oleji. Výborně chutnají s bramborovou kaší i s chlebem.
Diskuse k článku
RE : Kačenka česká /Verpa bohemica/