Aromaterapie pro letní dny. Poradíme vám, jak si poradit s nejčastějšími letními obtížemi

img
13. 08. 2021 Přečteno: 1124x

Aromaterapie je jedna z nejkrásnějších a hlavně nejvoňavějších metod alternativní medicíny. Esenciální oleje totiž nádherně voní a mohou pomoci s mnoha zdravotními obtížemi. Ať už jste na dovolené nebo třeba jen teď popíjíte kávu na terase, možná vám naše voňavé rady přijdou vhod.

Letní aromaterapie: Esenciální oleje pro ženské zdraví

Mnoho žen trápí opakované vaginální mykózy. Vyzkoušejte tedy tento recept: do 20 ml rostlinného oleje přidáme 2 kapky majoránky, 8 kapek levandule, 6 kapek manuky a 1 kapku cedru. Připravenou směsí potřeme obyčejný tampón a zavedeme. Jestliže máte potíže s výtokem, můžete si připravit sedací koupel například z tymiánu (linalool), levandule nebo muškátové šalvěje. Jednu kapku kápněte do polévkové lžíce soli a rozmíchejte v teplé vodě. A napařujte. Vnitřně je navíc vhodné užívat i extrakt z grepových jader, který působí silně antimikrobiálně.

Letní aromaterapie: Esenciální oleje na záněty močových cest

Při potížích s močovými cestami si připravíme koupel s trochou jedlé sody – asi tak na špičku nože. Do koupele pak přidáme navíc ještě v soli rozmíchané esenciální oleje: 1 kapku borovice, 2 kapky eukalyptu, 2 kapky levandule. Využíváme třeba i dvakrát denně. Vnitřně je pak vhodné užívat brusinkové tobolky či brusinkový extrakt. Pomohou podpořit zdraví močových cest. Případně můžete využít i služeb bylinných čajů. V lékárně nebo v drogérii seženete vhodné druhy určené na záněty močových cest.

Čtěte také:

36 důvodů proč si esenciální oleje pravděpodobně zamilujete (pokud už se tak nestalo)

Vůně podle horoskopu: Které esenciální oleje jsou pro vás vhodné?

Aromaterapeutická masáž dokáže povzbudit i trávení

Letní aromaterapie: Esenciální oleje při pobytu na slunci

Během dne bychom měli být opatrní se sluníčkem, pokožku můžeme mírně otužovat, aby byla na sluníčko zvyklá. Nevystavujeme se slunci od 11 do 15 hodin. Můžeme používat vhodné kvalitní opalovací prostředky. Po opalování můžeme použít ke zklidnění pokožky olej z pšeničných či kukuřičných klíčků. Jestliže jste se ale trošku spálili, pak olej doplňte i o esenciální oleje. Vhodná je především levandule. Na větší spáleniny je pak vhodné použít ještě i gel z aloe vera.

Letní aromaterapie: Esenciální oleje pro vlasy a pleť

Vlasy často v létě trpí nadměrným vysušováním a jsou pak matné, lámavé a špatně se rozčesávají. Na ty je vhodný ideálně za studena lisovaný kokosový olej. Doplnit jej můžete například éterickým olejem z rozmarýnu, santalového dřeva nebo mrkve. Voňavý olej, do kterého jsme dali esenciální oleje, vetřeme v menším množství na vlhké umyté vlasy. Vlasy pak tolik netrpí, jsou pružné, nelámou a nevysušují se. Na pleť je zase skvělý jojobový nebo sezamový olej. Do něj můžete přidat esenciální olej z růže. Jde však o poměrně drahý esenciální olej. A navíc oleje jsou vhodné přes léto jen na noc. Přes den využijte pro pleť služeb hydrolátů neboli květových vod. Právě růže nebo jasmín jsou naprosto skvělé, i cenově dostupné. Vyzkoušet můžete ale i hydroláty z geránie, heřmánku (jak modrého, tak i římského) a také z chrpy. Mimochodem, právě hydrolát z chrpy je skvělou první pomocí na namožené a bolavé oči ze slunce.

Letní aromaterapie: Esenciální oleje místo repelentu

Repelent nalezne využití všude. Jak doma, tak i na dovolené u moře. Esenciální oleje mohou pomoci hmyz odpudit. Velmi se v tomto směru osvědčila například levandule. Také tymián, citrónová tráva, rozmarýn nebo máta peprná. Vybraný esenciální oleje nebo esenciální oleje nakapejte do oleje a tím se potřete. Případně nakapejte esenciální oleje do difuzéru a dejte si je například na noc k posteli. Nebo tam, kde se zkrátka otravného hmyzu potřebujete zbavit.

Esenciální oleje vám udělají dobře na těle i na duši

Letní aromaterapie: Esenciální oleje při cestovní nevolnosti

Bylo by škoda nevyrazit na dovolenou jen proto, že se nám dělá v dopravních prostředcích nevolno. Ideálními pomocníky jsou pro tento účel esenciální oleje z máty či zázvoru. Dobrou službu odvedou také citrusy. Pomoci ale můžete například i eukalyptus nebo koriandr. Vybraný esenciální olej nebo esenciální oleje nakapejte například na kapesník a inhalujte. Případně, pokud cestujete autem, můžete využít služeb malého odpařovače esenciálních olejů. Bude vám krásně vonět celý interiér vozu.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Aromaterapie pro letní dny. Poradíme vám, jak si poradit s nejčastějšími letními obtížemi

RE: Aromaterapie pro letní dny. Poradíme vám, jak si poradit s nejčastějšími letními obtížemi

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.