Bazalka v kuchyni i přírodní medicíně. Rychle zbaví rýmy i zánětu středního ucha

Bazalka v kuchyni i přírodní medicíně. Rychle zbaví rýmy i zánětu středního ucha
26. 09. 2021

Bazalka je původem z Indie, ale pěstovat ji můžeme samozřejmě i u nás. Je poměrně nenáročná. K životu potřebuje jen dostatek světla a teplo. V sezóně bude spokojená venku, třeba i na záhonu. Po zbytek roku pak může mít bazalka své pevné místo v kuchyni na okenním parapetu. Budete ji mít po celý rok čerstvou a vždy při ruce.

Bazalka pravá je jednoletá rostlina z čeledi hluchavkovitých, kterou si můžete snadno vypěstovat ze semínek. Pěstování náročné není, je však nutno pamatovat na to, že takhle rostlina potřebuje mít kolem sebe hodně prostoru, slunce a teplo. Pokud budete stonky uštipovat, budete mít bazalku bohatou. Ovšem všeho s mírou – když to budete dělat až příliš často, může být na úkor její chuti

Bazalka – pěstování

Bazalka má ráda teplo. Na chlad a vítr reaguje velmi negativně. Potřebuje výživnou půdu a nesmí přeschnout – nezalévejte ji ale na listy, to by se jí opravdu nelíbilo. Jde o vcelku nenáročnou rostlinu, přesto jí tu a tam dopřejte výživu. A hlavně dostatek světla. Bez toho se jí dařit nebude.

Čtěte také:

Pěstování bylinek: Bazalka

Máta? Nejoblíbenější je máta peprná. Ochutnejte ale i netradiční druhy máty

Meduňka - léčivá rostlina, ze které si snadno připravíte čaj, sirup i domácí meduňkový olej

Bazalka v kuchyni

Bazalka má příjemně kořeněnou vůni listů a je ideální ji použít v kombinaci s rajčaty. Hodí se do polévek, těstovinových salátů, na dušená masa či na drůbež. Bazalkové lístky jsou také díky svému složení ideálním doplňkem stravy ve chvílích, kdy to přeženeme s alkoholem. Dá se říci, že nápoj z lístků může fungovat jako bylinný „vyprošťovák“. Pokud jej budete potřebovat využít, zalijte hrst bazalkových lístků půl litrem vody a nechte deset minut louhovat. Poté sceďte a zchlaďte. Popíjejte po doušcích.

Bazalka v přírodní medicíně

Listy bazalky můžeme použít na “léčebný” čaj. Ten přivolává menstruaci, uklidní žaludek i hlavu a podporuje pocení. Zahání zvracení, zácpu či úzkost. Na rány všeho druhu je pak vhodnou první pomocí přiložení namočeného a rozmělněného bazalkového lístku. Bazalka totiž působí antisepticky a funguje jako antibiotikum. V ráně tudíž zamezí šíření nežádoucích bakterií a jiných mikroorganismů, a navíc zároveň s tím urychlí hojení. Samotnou kapitolou by mohlo být nachlazení. Bazalka je totiž přímo elixírem na nejrůznější začínající virózy. Možná jste ale nevěděli, že bazalkové lístky dokáží urychlit léčbu rýmy. Ač se traduje, že trvá celých sedm dní, v případě léčby bazalkou to pravda být nemusí. Zkuste rozmělněný bazalkový lístek strčit do nosu a sledujte, co se bude dít. Jeden samozřejmě nepomůže. Nejlepší je střídat lístky v nose několikrát denně, až do ustoupení obtíží. Rýma začne ustupovat rychleji. Pokud se objeví zánět středního ucha, pak může být bazalka velmi rychlou a účinnou pomocí. Z listů je nutno vylisovat šťávu, kterou následně po kapkách kapeme do ucha. Ideálně 5-6x denně. Pochopitelně, pokud obtíže nezačnou ustupovat, je na místě návštěva lékaře.

Bazalka na trávení i bolavé svaly

Látky obsažené v bazalce jsou skvělé pro trávení. To je důvod, proč je bazalka často součástí některých žaludečních čajů. Zahání křeče. Čaj je vhodný i pro kojící maminky, kterým zvyšuje množství mateřského mléka. Nebo při bolestech v krku, kdy je vhodné jej kloktat. Bazalka však pomáhá také při bolestech hlavy, pocitu úzkosti nebo nervovém vypětí. K tomu vám ale spíše než čaj pomůže čistý éterický olej z bazalky. Stačí nakapat 5 kapek do aromalampy a nechat půl hodiny působit. Bazalkový olej je pak naprosto skvělou volbou ve chvíli, kdy potřebujete namasírovat bolavé a natažené svaly, například po náročné sportovní aktivitě.

Vyrobte si vlastní originální bazalkový olej

Bazalkový olej 

Přísady:

Příprava: 

Bazalkové lístky natrháme na menší kousky a vhodíme do hmoždíře. Zde je chvíli “pomačkáme”, aby pustily silice. Postupně k nim pak přiléváme vybraný olej. A stále “mačkáme”. Nakonec vše přemístíme do uzavíratelné sklenice, například zavařovací. Olej dolijeme až po okraj a uzavřeme. Pokud chceme olej využívat do vaření nebo do salátů, můžete přidat i trochu soli a několik kuliček pepře. Jestliže jej však hodláme používat například jen na masáž, pak necháme jen bazalku. Sklenici položíme na okenní parapet a zde necháme bazalku 14 dní macerovat. Vždy, když půjdeme kolem, sklenici protřepeme. Po uplynutí doby přepasírujeme přes plátno a dáme do tmavé sklenice.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Bazalka v kuchyni i přírodní medicíně. Rychle zbaví rýmy i zánětu středního ucha

RE: Bazalka v kuchyni i přírodní medicíně. Rychle zbaví rýmy i zánětu středního ucha

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.