Pěstování bylinek: Yzop lékařský
Yzop lékařský je podobný saturejce a patří k oblíbené skupině bylinek ze středomořských oblastí. Bude si lebedit na slunných terasách, balkonech a zahradách, do kterých se opírá sluníčko. Yzop má poměrně pevné listy, silně aromatické a jeho květy se naklánějí vždy jen jedním směrem. Je krásnou ozdobou zahrádky, uplatní se na masové pečeni, ale také je oblíbenou bylinou macerovanou ve víně. Víno pak má posilující a regenerujícíúčinky. Říká se o něm, že je i afrodisiakem.
Yzop a jeho účinky na zdraví
Aromatickou částí yzopu jsou esenciální oleje, (tvoří 0,3 - 1%, především silice plnokamfenen), připomínají kafr a mají hořkou kořeněnou chuť. Silice se destilují a používají pro potravinářské účely a pro parfumerii. Účinky i vůní připomíná šalvěj lékařskou, je to i účinné antibiotikum a hodí se i jako koření zlepšující stravitelnost do těžších masových jídel či zvěřiny. Oblíbené je jeho macerování ve vínu nebo v silném alkoholu při výrobě likéru, který regeneruje organismus po nemoci nebo u starších lidí. Yzop lékařský povzbuzuje díky tříslovinám chuť k jídlu.
Při čem yzop ještě pomáhá?
- Omezuje pocení podobně jako šalvěj, např. v klimakteriu.
- Zlepšuje trávení a chronické žaludeční problémy.
- Podporuje vylučování žluči, regenerace po žloutence.
- Zmírňuje záněty horních cest dýchacích a astmatické potíže, část silice se vylučuje vydechováním.
- Jako kloktadlo mírní záněty dásní a záněty v krku.
- Mírné diuretikum, desinfikuje močové cesty při zánětu.
- Zevně také desinfikuje rány, akné, opary, zanícenou pokožku, urychluje hojení.
Zajímavé je, že yzop lékařský obsahuje celkem významné množství vitamínu C.
Pro léčitelské účely je nejlepší sběr kvetoucích natí v průběhu července a srpna. Stihnout tak můžeme až tři sběry za rok, rostlina dorůstá a dokvétá. Nejvyšší obsah léčivých látek je v kvetoucích vršcích. Přečtěte si více o léčivých účincích yzopu.
Na co si dát pozor: Při nervozitě NE!
Rostlina je při běžném dávkování neškodná a léčivá, ale je na ní zajímavé, že při předávkování může působit podráždění trávicího traktu, nervozitu a stavy úzkosti. Nedoporučuje se podávat yzop na jiný zdravotní problém ani osobám, které úzkostí již akutně trpí. Stejně tak není vhodný pro těhotné a kojící ženy a malé děti.
Yzop - pěstování na zahradě
Yzop se poměrně snadno pěstuje, když mu poskytnete slunné až polostinné stanoviště s propustnou půdou, která není náchylná na podmáčení a je chráněná před větrem. Na živiny není náročný a zálivka stačí střední. Pochází ze středomořských, evropských i asijských oblastí a na nedostatek vlhkosti je zvyklý.
Yzop lékařský je z čeledi hluchavkovitých, má úzké kožovité listy a fialové květy. Roste v trsech, snadno se rozrůstá a dorůstá asi 50 – 100 cm do výšky a barva květů je nejčastěji fialová, ale můžete sehnat i kultivary s růžovými nebo bílými květy.
Kde se bude vyjímat yzop?
- Okraje záhonků, zahrad, u plotů.
- Na skalkách a kamenných terasách.
Yzop lékařský a jeho účinky: „Magie“ v kuchyni
V arabských zemích se z lístků yzopu připravuje kvašený nápoj zvaný „šerbet“. Má jistě stejně dobré léčivé účinky jako celá rostlina, takže i u nás je zvykem z yzopu připravovat nápoje. Proslulé posilující víno, které se hodí nejen pro posílení starších nebo nemocných lidí, ale také jako afrodisiakum, se připravuje jednoduchým způsobem. Několik rozkvetlých snítek naložíme do lahve vína a necháme v chladu 1 – 2 týdny rozležet.
Skvělý je i recept na posilující rozpek z kuřete. Kousky masa osolte, okořeňte yzopem a zalijte červeným vínem. Rozpékejte doměkka a získáte skvělé posilující jídlo pro rekonvalescenty.
Yzop lékařský a jeho účinky: Zahradní „magie“
Výrazná vůně yzopu přiláká lecjaký hmyz (podobně jako hmyzí hotel), patří mezi významné medonosné byliny, ale spolehlivě odežene běláska, proto se doporučuje pro ochranu sázet yzop v blízkosti zelí a jiných brukvovitých rostlin.
O yzopu se také traduje, že vysazen blízko vinné révy zajistí, aby hrozny byly mimořádně chutné a aromatické, aby vynikla jejich kořenitá chuť. Nezbývá, než oba tipy vyzkoušet!
Diskuse k článku