6 důvodů, proč si na zahradě postavit hmyzí hotel. Jak si vyrobit svůj vlastní?
Hmyz nemusí být nevítaným hostem. Naopak může naší zahradě opravdu prospět. Proto bychom si hmyzí hotel měli postavit i u nás. Noví nájemníci mohou opylovat rostliny, zbavit nás škodlivého hmyzu a navíc naše zahrada ožije. Řekneme, jaké má hmyzí domeček výhody a jak se o něj starat. Také poradíme, jak se takový hmyzí hotel vyrábí. S trochou přípravy jej zvládne každý.
Co je to hmyzí hotel?
Jak napovídá samotný název, hmyzí hotel je místem, které vybudujeme na naší zahradě, abychom na ni přilákali hmyz. Jak bude hmyzí hotel velký a jak bude uspořádaný, je jen na nás. Záleží, jaký hmyz chceme na zahradu dostat. Můžeme si koupit buďto už hotový hmyzí hotel anebo si vyrobit svůj vlastní hmyzí domeček.
- Hmyzí hotel může sloužit osamělému hmyzu, který v hotelu naklade vajíčka a zde je také živí. Například vosám anebo včelám.
- Druhý typ hotelu slouží k hibernaci a přezimování. Třeba pro berušky anebo motýly. Berušky pomáhají likvidovat mšice. Přečtěte si, jak udržet berušky na zahradě. Motýli jsou zase přitahováni motýlím keřem.
10 důvodů, proč mít na zahradě hmyzí hotel
- Prospěšného hmyzu na planetě ubývá. Je to kvůli stále větší populaci lidí, která si začíná přizpůsobovat přírodu svým potřebám. Za úbytkem hmyzu stojí i nejrůznější pesticidy. Přitom má hmyz v ekosystému nezastupitelné místo. Hmyzí hotel jim poskytuje bezpečný prostor pro život.
- Získáme přehled o tom, jaký hmyz se u nás na zahradě vyskytuje. Tím, že jim dáme prostor k životu, se bude soustředit hlavně kolem něj. Nebudeme nacházet tolik hnízd na nečekaných místech naší zahrádky. Zároveň zjistíme, zda se na naší zahradě nevyskytuje hmyz, který by našim rostlinám mohl uškodit.
- Naší zahradě bude hmyzí domeček jen prospívat. Osamělé včely a motýli nejenom naši zahradu zkrášlí, ale hlavně se postarají, aby se jí dařilo.
- Hmyzí hotel láká i dravý hmyz. Ten pro nás může být velmi užitečný. Například škvoři anebo berušky ubytovaní poblíž ovocných stromů se postarají o hmyz, který stromům škodí. Živí se například mšicemi - přečtěte si, jak se zbavit mšicí ekologicky.
- Naše mladé ratolesti ocení, že si hmyzí život budou moci prohlédnout přímo z první ruky. Můžeme je naučit o přírodě to, co z knížek nevyčtou. Vytvoříte si dokonalou permakulturní zahradu.
- Hmyzí hotel je skvělou dekorací naší zahrady. Můžeme si jej přizpůsobit našim potřebám a vkusu.
Včelí a vosí hmyzí hotel: Výroba
Osamělé včely a vosy nežijí ve velkém hnízdě se svou královnou. Samička hledá místo, kde by mohla naklást vajíčka a starat se o své larvy. Hmyzí hotel je pro ně ideální místo. Na stavbu používejme výhradně přírodní materiály.
- Ideálním materiálem je pro ně dřevo, kam můžou vyrýt potřebný otvor, aby si vybudovaly hnízdo. Poslouží jim části nařezaného kmene, ve kterém jsou vyvrtané otvory o různých velikostech. Například s průměrem 2 milimetry a větší.
- Otvory by od sebe měly být vzdálené několik centimetrů. Zároveň by měly být trochu nakloněné tak, aby se do nich nedostávala voda. Otvory by měly být dost hluboké, ale neměli bychom je provrtat dřevem naskrz.
- Otvory ve dřevě by měly být zevnitř hladké, aby se hmyzí tělo neporanilo. Podobně i povrch dřeva by neměl být příliš hrubý.
- Nejlepším místem pro umístění takového hotelu je teplé a zastřešené místo směrem na jih.
- Už na konci zimy se začíná vyrojovat hmyz, který hledá nový přístřešek. Proto hmyzí hotel nachystejme ještě před příchodem jara.
- Můžeme si vyrobit i zcela jednoduchý hmyzí hotel, který se včelám bude líbit. Stačí vzít plechovku, dát do ní bambus a zavěsit ji na teplé místo. Můžeme do ni vložit i stonky černého bezu, ostružin anebo růže. Hmyzu tak rovnou nachystáme i potravu.
- Hmyzí hotel musíme udržovat. Na konci každého léta z něj opatrně odstraňme odumřelé larvy a jiné objekty, které v něm nemají co dělat. Jinak je hmyzí hotel náchylný k plísním, které nové nájemníky spolehlivě zahubí.
Motýlí hmyzí hotel: Výroba
Někteří motýli přes léto neuhynou, ale přezimují. Právě pro chladné období si pak hledají bezpečné místo, kde by mohli zimu do následujícího jara přečkat. Můžeme jim ho udělat u sebe na zahradě jako hmyzí hotel.
- Motýli vyhledávají místa jako trhliny v domech anebo různých přístřešcích. Postačí jim ale i jakékoli uzavřené místo, klidně ve svazu listů.
- Motýli mají obzvlášť citlivá křídla, pokud nechceme riskovat jejich poranění, kupme si speciální motýlí hmyzí domeček, ve kterém si neublíží.
Škvoří hmyzí hotel: Výroba
Škvoří hmyzí hotel je velmi jednoduchý. Postačí nám hliněný květináč, který zavěsíme na strom dnem vzhůru. Naplňme jej slámou anebo dřevitou vlnou. Škvoři si pak do hmyzího hotelu už najdou cestu sami.
Beruščí hmyzí hotel: Výroba
Podobně jako škvoří hmyzí hotel, i ten beruščí je na výrobou velmi jednoduchý. Stačí nám dřevěná krabice, kterou naplníme mnoha dřevěnými větvičkami. Z jedné strany krabice udělejme otvory, kterými se berušky do hotelu dostanou. Berušky rády hibernují ve větších skupinách, proto by hmyzí domeček neměl být příliš malý.
Diskuse k článku