Chrom pro správný metabolismus i zdravé hubnutí? Buďte opatrní, chrom může být i nebezpečný
Chcete zhubnout? Jezte chrom. Toto tvrzení krouží po světě zhruba už od devadesátých let. A stále je spousta těch, kteří si rádi potravinové doplňky s chromem pořídí a užívají je s vidinou, že jim chrom pomůže k dosažení ideální postavy. Je to skutečně tak? Nebo jde jen o úspěšný reklamní trik?
Chrom je vlastně stopový prvek. To znamená, že se v našem těle vyskytuje ve skutečně malém množství a naše tělo jen pro správné fungování potřebuje jen minimum. Ale potřebuje ho, bez chromu to rozhodně nejde. Je nezbytný pro kontrolu krevního cukru a cukrovky, má na starosti zdraví srdce i mozku a částečně tedy i regulaci hmotnosti.
Zdravotní výhody chromu
Chrom hraje velkou roli především u inzulínu. Našemu tělu pomáhá kontrolovat množství cukru a pomáhá vyrovnávat hladinu glukózy v krvi, dodává nám stabilní energii. Výzkumy rovněž prokazují, že chrom může pomoci chránit chromozomy DNA před poškozením. Tedy může mít vliv na zastavení buněčných mutací, které mohou vést k různým chronickým onemocněním. To ale není zdaleka všechno. Chrom je rovněž spojován s dlouhověkostí. A díky své schopnosti metabolizovat tuky může být prospěšný i kardiovaskuárnímu systému. Jde však pouze o stopový prvek. Je tedy rozumné ho vůbec suplementovat?
Přírodní doplňky stravy z exotických bylin - podpořte své zdraví dary přírody
Sportujete? Doplňky stravy pro sportovce vám můžou ochránit zdraví
Chrom v potravinách
Chrom se přirozeně nachází v mnoha potravinách. Najdeme jej v pivovarských kvasnicích, v některých druzích masa, zeleniny či obilovin. Vzhledem k tomu, že se ukládá v půdě a v horninách, kde se plodiny pěstují, dostává se k nám především formou stravy. A v menším množství i ve vodě, kterou pijeme. Mezi nejlepší zdroje chormu patří právě pivovarské kvasnice. Dále pak brokolice, červené víno a šťáva z hroznového vína, brambory, česnek, bazalka, hovězí maso v bio kvalitě, pomeranče, zelené fazole, jablka a banány.
Nedostatek chromu není přiliš běžný
Vzhledem k tomu, že k životu potřebujeme skutečně jen stopové množství chromu, není nedostatek běžně k vidění. Doporučenou denní dávku hraje zkonzumujeme běžnými potravinami. Z toho důvodu je i diskutabilní užívání chromu formou potravinových doplňků. Pokud už se někoho týká nedostatek, pak nejčastěji lidí, kteří správně nereagují na inzulín. Což bývají, kromě diabetiků, i lidé s nadváhou a špatně či nevhodně se stravující jedinci. Nedostatek chromu se může projevit výkyvy glukózy v krvi, oslabením kostní hmoty, nedostatkem energie a únavou, zhoršeným stavem pokožky, vysokým cholesterolem a vznikem kardiovaskulárních onemocnění, zhoršenou pamětí, změnou nálad, zvýšenou úzkostí, očními nemocemi, změnou chuti k jídlu či výkyvy hmotnosti a zpomalenou dobou hojení. U dětí může jít i o zpomalený růst a vývoj.
Prokazatelné výhody chromu pro zdraví
Chrom pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi a může být prevencí diabetu II. typu. Může totiž posílit roli inzulinu. Rovněž pak také podporuje správě fungující metabolismus a ukládání živin v těle. Pomáhá totiž lépe absorbovat a distribuovat živiny nejen z tuků, ale i sacharidů či bílkovin. Chrom rovněž pomáhá snižovat vysokou hladinu cholesterolu, pomáhá udržovat zdraví mozku a bojuje proti úbytku kognitivních funkcí.
Může zlepšovat zdraví pokožky a zabránit i vzniku akné. Chrom také podporuje zdravý metabolismus a vyrovnává hladinu energie v těle. Pečuje o zdraví očí a může dokonce chránit před očními poruchami souvisejícími s věkem. Pomáhá chránit kosti před zlomeninami i vznikem osteoporózy. A to tím, že zpomaluje ztrátu vápníku.
Chrom jako zázračný prostředek na hubnutí?
Chrom je spojován se snížením rizika nadváhy, obezity a také s menším přírůstkem hmotnosti. Přesto, že stále není znám přesný mechanismus, jakým ovlivňuje hlad a váhu, vyšlo z některých studií najevo, že vyšší příjem chromu je spojen s redukcí tukové tkáně. A zároveň pomáhá ovlivňovat chutě a “nezřízené jedení”. Přesto odborníci stále upozorňují na to, že užívání doplňků stravy s chromem je poněkud kontroverzní. Dosavadní studie totiž přinášejí zatím jen smíšené výsledky. Většina odborníků se proto přiklání k tomu, abychom tělu dopřáli dostatek chromu prostřednictvím stravy. V roce 2014 zveřejnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin zprávu, že chrom nemá prokazatelné příznivé účinky na zdraví a byl vyškrtnut ze seznamu základních živin.
Je bezpečná suplementace chromem?
Většina studií prokázala, že chrom v malém množství může být bezpečný. Ovšem ve vyšších dávkách je riziko toxicity a závažných vedlejších účinků. Dobrou zprávou naštěstí je, že do buněk vstupuje chrom složitě, zatímco z těla ven se vyplavuje celkem snadno. Jestliže chrom tělu dodáváte potravinovými doplňky, v žádném případě nepřekračujte doporučenou denní dávku. Navíc, pokud již užíváte nějaké léky, měl by vám suplementaci chromem odsouhlasit váš ošetřující lékař. Chrom v tobolkách totiž může potencionálně interagovat s určitými léky a zhoršit tak stávající zdravotní stav.
Autor článku: Monika Poledníková
Napsat komentář: Chrom pro správný metabolismus i zdravé hubnutí? Buďte opatrní, chrom může být i nebezpečný
RE: Chrom pro správný metabolismus i zdravé hubnutí? Buďte opatrní, chrom může být i nebezpečný