Návštěva alergologie – zjistěte, jaké máte alergie a naučte se s nimi žít

Návštěva alergologie – zjistěte, jaké máte alergie a naučte se s nimi žít
17. 05. 2016 Přečteno: 2958x

Kýchání, rýma, zarudlé oči, ale i svědivé ekzémy a kopřivky. To vše vám alergie může způsobit. Tato nepříjemná nemoc trápí jenom v České republice více než 2 miliony lidí. Pozorujete na sobě i vy příznaky alergie? Pokud chcete mít jasno o tom, na co jste alergičtí, návštěvě odborníka se nevyhnete. Jak probíhá návštěva alergologie, co vás tam čeká a jak vám mohou pomoci? To se dozvíte v tomto článku.

Řešte alergie včas, vyhnete se komplikacím

Co to vlastně alergie je? Nic jiného než reakce vašeho imunitního systému. Ten reaguje na látky, které jsou pro zdravé lidi zcela neškodné. Pokud ale trpíte alergií, může i nepatrná dávka alergenu způsobit těžkou alergickou reakci v celém těle. Příznaky alergie se liší v závislosti na její závažnosti. Projevovat se může rýmou, kýcháním, slzením a zarudnutím očí, dráždivým kašlem či dušností. Ve vážnějších případech ale může dojít i k otokům rtů, jazyka či hrtanu, zarudnutí kůže nebo k bolestem břicha a průjmům. Alergie mohou v nejkrajnějším případě vést až k anafylaktickému šoku a smrti. Příznaky alergie proto není radno podceňovat.  Jedině v případě, že jste na kritické situace dobře vybaveni odpovídajícími léky, totiž můžete příznaky alergie potlačit.

Čtěte také:

Alergie na pyl je zase tady! Pylové alergeny, které vás ohrožují od A do Z

Alergologie - kdy je vhodné se objednat?

Návštěvu alergologa nejčastěji doporučuje praktický lékař, lékař ORL, ale i oční nebo kožní lékař, a to v případě, že se u vás objevují takové reakce, které by mohly být příznaky alergie. Na základě vypsaného doporučení byste se tak neměli mít problém objednat v jakékoli ordinaci alergologie. V případě, že se potýkáte s opravdu vážnou alergickou reakcí, způsobenou například bodnutím hmyzem, vás ale alergologie samozřejmě neodmítne a přijme vás i bez objednání.

Pokud je to možné a netlačí vás čas, je lepší si nechat vypsat žádanku od praktického lékaře. Zajistíte si tak, že alergolog dostane všechny potřebné informace o vašem zdravotním stavu a bude na vás mít čas.

První návštěva alergologie

Pátrání po zdroji alergie se často podobá detektivní práci. Pro lékaře je tak velmi důležitá znalost vaší rodinné anamnézy. Počítejte proto s tím, že se první návštěva alergologie může protáhnout. Lékaře totiž bude zajímat váš životní styl, zvyklosti, užívané léky i prodělaná onemocnění. Podrobně budete muset popsat také zdravotní stav vaší rodiny a to, zda má s alergií problém ještě někdo z vašich příbuzných. Před návštěvou alergologie si proto v rodinné anamnéze udělejte jasno, ušetříte si dlouhé pátrání v paměti přímo v ordinaci.

Lékař vás při první návštěvě samozřejmě také prohlédne a zhodnotí všechny informace od praktického lékaře. Fyzického vyšetření se ale nemusíte bát, většinou se jedná o základní prohlídku kůže, očí, nosní sliznice a poslech plic.

Jak se zjišťuje alergie?

Kožní test

Způsobů, jak odhalit konkrétní alergen, je hned několik. Mezi nejčastěji využívaný a nejméně invazivní patří kožní test, zvaný též jako prick test. Tento test, který se využívá zejména pro testování vzdušných alergenů, je téměř bezbolestný a podstoupit ho mohou i malé děti. Jak prick test probíhá? Na kůži v předloktí lékař postupně aplikuje kapky nejrůznějších alergenů, alergen pak pomocí malého hrotu rozetře do kůže a čeká na reakci organismu. Postup reakce se hodnotí vždy po 15 minutách, pokud tak dojde k zarudnutí nebo vytvoření pupenu, alergen je odhalen. Výhodou kožního testu je především to, že můžete testovat i 10 alergenů naráz. Rychle a bez bolesti tak máte přehled o tom, na co jste vlastně alergičtí, nebo alespoň vyloučíte látky, na které alergičtí nejste.

Krevní test

V případě, že kožní testy neodhalí příčiny alergie nebo je z nějakého důvodu není možné provést, může lékař využít i testy krevní. Ty jsou ale velmi nákladné, užívat se proto musí s rozvahou a účelně, o jejich zhotovení pak vždy rozhoduje lékař.

Další testy

K diagnostice alergického ekzému je možné využít tzv. epikutánní testy. Lékař vám při nich na záda nalepí libovolné množství náplastí s jednotlivými alergeny. Náplasti ponechá na zádech 2 dny, přičemž po 24 hodinách vyhodnotí reakce vaší kůže, znovu je pak zkontroluje po sundání náplastí. Pokud jste na danou látku alergičtí, pod náplastí vznikne červené svědivé místo, pokud vám látka neškodí, reakce se nedostaví.

Jednoduché a účinné, pokud máte konkrétní podezření na alergen, jsou také provokační testy. Ty spočívají ve vystavení pacienta konkrétnímu alergenu. Lékař tak může přinést květiny plné pylu i zvířecí chlupy, které mu pomohou odhalit správný alergen.

V případě, že máte podezření na astma, se zase nevyhnete odbornému vyšetření plic. Spirometrie přesně ukáže, jak vaše plíce v zátěžových situacích fungují. Doplněna může být také analýzou vydechovaného vzduchu nebo bronchodilatačním testem.

Léčba alergie – prevence, léky i injekce

Nejjednodušším způsobem, jak příznaky alergie omezit, je vyhnout se alergenu, který vás dráždí. To je snadné v případě, že jste alergičtí na určité jídlo nebo druh materiálu. V případě, že se máte vyhnout kontaktu s milovaným domácím mazlíčkem nebo se na jaře vyhýbat pylu, je ale situace jen těžko řešitelná. Tehdy vám nezbyde nic jiného, než si ulevit léky. Alergolog vám může předepsat léky úlevové, které vám pomohou uvolnit dýchací cesty, léky preventivní i ty, které řeší akutní alergické reakce. Ať už ale berete léky jakékoli, vždy dbejte rad lékaře a nevysazujte léčbu dřív, než vám bude doporučeno.

Další možností léčby alergie je imunoterapie alergenovými vakcínami. Tato léčba trvá nejméně 3 roky a jejím cílem je postupné zvyšování odolnosti organismu pacienta a omezování negativních reakcí na daný alergen. Tato metoda je dnes zřejmě jedinou možností, jak alergii výrazně omezit nebo změnit její podstatu. Nevýhodou je jistý závazek, který si na sebe minimálně na 3 roky pacient musí vzít, ale i pravidelné píchání injekcí, které nemusí být vždy příjemné.

Ať už na jaře neustále slzíte a posmrkáváte nebo máte závažnou alergii na bodnutí hmyzem, myslete na to, že zdravý životní styl a psychická pohoda mohou pozitivně ovlivnit i průběh alergie. Vyzbrojte se proto úsměvem a boj s nepříjemnou alergií bude zase o něco snazší.



Napsat komentář: Návštěva alergologie – zjistěte, jaké máte alergie a naučte se s nimi žít

RE: Návštěva alergologie – zjistěte, jaké máte alergie a naučte se s nimi žít

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.