Kupujete nový koberec a trápí vás alergie? Pořiďte si koberec pro alergiky
Koberec pro alergiky zní možná trochu divně. Ale pokud vás trápí alergie na prach nebo roztoče, pak vám poradíme, jaký koberec do bytu pro vás může být vhodný. Alergici se většinou kobercům a textilním doplňkům v domácnosti vyhýbají, ale není to třeba.
Alergie na psí chlupy, kočičí srst, prach a roztoče patří mezi ty nejčastější, se kterými Češi chodí k lékaři. Ten jim většinou poradí, aby se doma zbavili veškerých textilních materiálů, které tyto alergeny rádi a ve velkém zadržují. Člověk se alergií se pak logicky cítí velmi omezený ve výběru doplňků do domácnosti. Poradíme vám, jak si zařídit byt a nad alergií vyzrát.
Alergie na koberec?
Alergie jsou nejčastějším onemocněním, se kterým Evropané chodí k lékařům. Velmi častým zdravotním problémem je atopický ekzém a alergická rýma. Dále pak zvířecí srst, roztoči a prach. Ty dráždí téměř všechny alergiky. Klasický koberec je však pro takové jedince největším problémem. Zvlášť musí být řeč i o kobercích s dlouhým chlupem, které jsou pro alergiky zcela zapovězené. Podobně jsou na tom ostatně třeba také péřové peřiny. Ale ty už, na rozdíl od většiny koberců, svoji alternativu pro alergiky mají. Pokud se tedy nechcete dusit alergickými záchvaty, chtě-nechtě musíte svůj byt podle toho zařídit.
Koberec pro alergiky – výběr materiálu
Mnozí obchodníci už skutečně začali své zboží označovat jako produkty vhodné pro alergiky. Tedy v mnohých obchodech lze dnes už bez problémů nalézt i koberec pro alergiky. Nehledejte na něm však nic extra zvláštního. Takový koberec je vyroben z vhodné textilie, která nezadržuje prach, dobře se udržuje a člověka s alergií nedráždí. Běžný koberec je totiž doslova rájem pro roztoče. Ne přímo oni, ale jejich výměšky jsou to, co spouští alergické reakce. Právě roztočům se nejlépe daří v kobercích, záclonách, závěsech, polštářích i peřinách.
To vše je nutné vyměnit za varianty vhodné pro jedince, které trápí alergie. Polštáře a peřiny jsou dnes už běžně dostupné. Místo záclon a závěsů je dobré pořídit žaluzie – avšak ne z textílie. A co se týče koberce, vybírejte výhradně takový, u kterého vám bude prodejte deklarovat, že je to skutečně vhodný koberec pro alergiky.
Koberec pro alergiky: Čištění a praní
Stejně jako peřiny a polštáře je nutné prát alespoň jednou za čtrnáct dní, maximálně tři týdny, tak i koberec je nutné častěji čistit. Tedy v případě, že je doma člen, kterého trápí alergie. Jako nejvhodnější se jeví mokré čištění speciálním vysavačem. Buď si můžete domů pozvat odbornou firmu, která koberec dokonale vyčistí nebo si stroj na mokré čištění můžete koupit. Počítejte však s tím, že jeho pořizovací cena je vyšší. V mezičase pak můžete koberec čistit octem nebo citrónem naředěným s vodou v poměru 1 : 1. Pro skvrny pak využijte služeb soli nebo jedlé sody. Zvlášť u alergiků platí – čím méně použité chemie, tím lépe.
Vhodný koberec pro alergiky jako příjemný doplněk
Budete-li se v obchodě rozhodovat, jestli koupit koberec do celé místnosti nebo jen do některé části, pak rozhodně sáhněte po menším kusovém koberci. A to i v případě, že vybíráte koberec pro alergiky. Rozhodně stále platí – čím méně textilií v domě, tím lépe. I kusový koberec váš byt zútulní, případně zastíní některé nedokonalosti. Byt s ním bude vypadat lépe a alergiky nebude dráždit. Navíc bude podlaha i příjemnější pro chůzi. V každém případě i tak je nutné vybírat koberec pro alergiky – tedy z vhodných materiálů a s krátkým vlasem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku