Nevíte, jak vybrat spacák? Poradíme, jak na to!
Nabídku spacáků na českém trhu před rokem 1989 byste s přehledem spočítali na prstech jedné ruky. Od té doby ale výrobci ušli velký kus cesty, a tak si dnes můžete vybrat z nepřeberného množství kvalitních spacích vaků nejen zahraničních výrobců, ale i těch českých. A právě spletitou síť trhu s outdoorovém zbožím vám pomůže rozmotat tento článek. Položíme v něm nejčastější otázky, na které byste si měli odpovědět, ještě než zamíříte do sportovního obchodu.
Než se pustíme do samotných tipů na to, jak vybrat spacák, pojďme se pokusit zorientovat v nabídce spacích vaků, které jsou na trhu momentálně dostupné. Přehledně lze spací pytle rozdělit na následující typy:
Spacáky podle teploty
Letní spacák
Jak už název napovídá, tak tento spací pytel se používá výhradně v létě, kdy teploty neklesají pod nulu. Někdy se setkáte i s označením ultraletní spacák, který je vhodný do extrémně teplého počasí i přes noc.
Třísezónní spacák
Tento typ spacáku je možné v kvalitním provedení použít v období od jara do podzimu. Musíte ale přijmout fakt, že se v něm v létě možná trochu zapotíte.
Zimní - expediční spacák
S tímto typem spacího vaku se setkáte, pokud se rozhodnete trávit zimu na horách, a to pod stanem nebo dokonce ve sněhovém záhrabu.
Spacáky podle materiálů
Spací pytle se dále dělí podle materiálů, kterými se vycpávají. Stručně je lze rozdělit na péřové spacáky a spací vaky se syntetickou výplní.
Péřový spacák
Péřové výplně jsou dražší, náročnější na údržbu, ale zase vám poskytnou vysoký tepelný komfort. Pro výplně se nejčastěji používá husí nebo kachní peří. Péřové spacáky jsou velmi vhodné do vysokohorských oblastí, kde jsou suché mrazy. Zcela nevhodné jsou naopak do oblastí s vysokou vlhkostí. U péřových spacích vaků totiž musíte dávat opravdu dobrý pozor, aby vám nenavlhl, a to jak v dešti, tak v nepříznivém mrazu. V případě jeho namoknutí bývá velmi těžké ho vysušit, obvykle se musí sušit až 14 dní v suchém prostředí, a ne vždy se to povede.
Spacák se syntetickou výplní
Syntetické výplně jsou oproti péřovým většinou levnější a jsou vhodné pro všechny majitele, kteří nechtějí trávit příliš času jejich údržbou. Další výhodou je pak fakt, že syntetické spacáky neabsorbují téměř žádné vlhko a pokud ano, je poměrně jednoduché je vysušit. Dobrý syntetický spací vak je pak možné využívat od jara až do podzimu. Tato varianta spacího pytle je také vhodná pro všechny alergiky, kteří nesnesou přítomnost peří ve svém okolí.
Důležité otázky při výběru spacáku
V jakém ročním období budete spacák používat?
Právě tuto otázku byste si měli položit vůbec jako první. Budete spacák využívat hlavně v létě v kempu nebo plánujete zimní přechod hor, kde budete nocovat pod stanem? Pokud budete spací vak využívat průběžně po celý rok, je dobré pořídit si jich víc. Na trhu totiž neexistuje takový spací pytel, který by uspokojil spací nároky ve 30 stupňovém letním parnu, a pak zase v mínus 20° Celsia v kruté zimě. Pokud běžně spáváte v přírodě po celý rok, jsou pro vás ideální tři až čtyři spacáky s různým tepelným komfortem. Pokud vám nevadí spávat od jara do podzimu v jednom spacáku, pořiďte si kvalitní třísezónní spacák a v případě zimního přespávání jeden další. Obecně ale není možné dobře se vyspat v zimním spacáku v létě a naopak.
Podmínky, ve kterých mohou být spací pytle používány, značí teplotní štítky, které najdete na obalu každého vyrobeného spacáku. Jejich hranice bývá obvykle rozdělena na takzvaný HIGH comfort, LOW comfort a EXTREME. Tedy na nejnižší komfort, střední komfort a extrém. V praxi mohou být na štítku uvedeny například tyto tři teploty +3°, -4° a -12° Celsia. To znamená, že byste se ve spacáku měli zcela pohodlně vyspat při plusové teplotě 3 stupně, o něco hůře při čtyřstupňovém mínusu a v extrémní teplotě -12° sice přežijete, ale tu noc pravděpodobně oka ani nezamhouříte. Při této matematice ale počítejte také s tím, že tepelný komfort má každý člověk nastavený jinak. Zatímco ženám bývá v noci obecně větší zima, muži často vydrží víc.
Kde budete ve spacáku spávat?
Spací pytle se dělí na dva typy, na dekové a mumiové typy. První typ spacáků je pohodlnější na spaní, neboť poskytuje majiteli víc prostoru. Na druhou stranu ale kvůli tomu hůř izoluje a při spánku tak do okolí uniká spousta tepla. Takový spací pytel je proto vhodný zejména pro spaní v uzavřených prostorách jako jsou chaty, kempy a podobně. Oproti tomu mumiový typ spacího pytle tělo při spánku poměrně pevně obepíná, a tak velmi dobře izoluje a do okolí neuniká téměř žádné teplo. Takové spacáky si lidé běžně pořizují pro spaní ve stanech nebo pod širým nebem. Proto velmi záleží na tom, s jakým účelem spací pytel pořizujete. Pokud se chystáte na přechod vysokých hor, určitě je dobré pořídit si mumiový typ spacího vaku. Jestli ale spacák potřebujete jen jako snadno přenosnou variantu přikrývky, bude pro vás dekový typ dostačující.
Kolik peněz jste do spacáku ochotní investovat?
Nejlepší spací pytle jsou ty, které zahřejí a zároveň jsou skladné a lehké. Pokud tedy budete chtít takový spacák, budete si muset na jeho koupi připravit víc peněz. V opačném případě budete muset nejspíš z nějakého požadavku na to, jak vybrat spacák, ustoupit.
Jak vybrat spacák, pokud nemáte příliš peněz?
Základní spací vak například se syntetickou výplní vám postačí pro období jaro, léto, podzim, a pokud nebudete usilovat o pořízení toho nejšpičkovějšího modelu, neměl by vás přijít na moc peněz. Do zimního období pak doporučujeme pořídit kvalitní spací pytel, ve kterém vám bude teplo i v minusových podmínkách a pod stanem. Pořízení kvalitního spacího vaku ale bývá nákladnou záležitostí, proto je dobré do outdoorového vybavení investovat postupně a ideálně sledovat cenové akce a jiné výhody.
Budete spacák využívat sami nebo ve dvojici?
Co je to za divnou otázku, pomysleli jste si možná právě teď. Některé typy spacích vaků ale nemusí být zipově kompatibilní s jinými. A tak se vám může stát, že se v zimě budete chtít sepnout se svou drahou polovičkou, abyste v náročném bivaku lépe přežili noc, ale nepůjde vám to právě kvůli jiným zipům. Proto si při výběru dávejte pozor i na toto kritérium.
Přejeme vám šťastný výběr a co nejvíce příjemných nocí strávených v přírodě!
Napsat komentář: Nevíte, jak vybrat spacák? Poradíme, jak na to!
RE: Nevíte, jak vybrat spacák? Poradíme, jak na to!