Dopřáváte si po obědě odpolední spánek? Víme, jak dlouhý by měl být, aby vás nabil

Dopřáváte si po obědě odpolední spánek? Víme, jak dlouhý by měl být, aby vás nabil
17. 07. 2021 Přečteno: 1587x

Kdo by si nedal rád odpolední spánek či siestu nebo lidově šlofík? Únava po vydatném obědě k tomu přímo vybízí. A někdy nám skutečně může pomoci “dobít baterie”. Jindy ale může způsobit ještě větší ospalost. Čím to je a jak se takovému “nežádoucímu účinku” vyhnout?

Odpolední spánek pravidelně praktikuje až třetina lidí. Ne všem ale zcela prospívá. Chcete-li, aby odpolední spánek opravdu zafungoval, je třeba si uvědomit, jaké účinky na naše spánkové vzorce může takové podřimování mít. Dá se i říci, že někomu odpolední spánek velice prospívá a měl by jej praktikovat co nejčastěji a jiný by měl jít raději únavu ven rozchodit.

Lehký odpolední spánek

Za odpolední spánek neboli zdřímnutí je považován odpočinek obvykle mezi dvanáctou a druhou hodinou odpoledne. Odpolední spánek pro nás může mít spoustu výhod. Jednak by nás měl zbavit ospalosti a únavy, zvýší ostražitost, bdělost a zlepší logické uvažování i reakční čas. 

Čtěte také:

Zajistěte si zdravý spánek i v létě. Vy i vaše buňky to potřebujete

Vliv Měsíce na člověka, jeho povahu, spánek, počasí a magii

Je zdravotní matrace pouze mýtus, nebo opravdu zlepšuje spánek?

Zdravotní výhody, které má odpolední spánek

Hlavním podnětem pro to, abychom si zdřímli, je náhlá únava a zároveň obrovská touha obnovit a načepat energii. Jenže odpolední spánek má i další výhody pro naše zdraví. Sníží krevní tlak, zvýší dobrou náladu a pozitivní myšlení a také zlepší paměť, koncentraci i schopnost učení

Odpolední spánek a jeho délka

Rčení, že nic se nemá přehánět, platí u odpoledního spánku dvojnásob. Zatímco krátké zdřímnutí má spoustu výhod, dlouhý odpolední spánek nám může spíše ublížit a dokonce i narušit pravidelný noční spánek. Odpolední spánek, který je delší než 45 minut, může dokonce někdy skončit i tím, že budeme více unavení, omámení a večer pak nebudeme moct usnout. Optimální doba odpoledního spaní je, podle odborníků, většinou jen 20-25 minut. Říká se tomu “energetické zdřímnutí” a je ideální pro to, abychom tělo nechali odpočinout a načerpali novou energii. Jakmile však ale upadneme už do hlubokého spánku, pak budeme po probuzení omámení, dezorientovaní a ještě více unavení. Naopak kratší spánek nás osvěží a zvýší se dokonce i kapacita paměti a učení na několik následujících hodin.

Odpolední spánek a kofeinové zdřímnutí

Dát si po obědě ještě kávu a třeba i nějaký malý dezert je v českých domácnostech poměrně oblíbeným zvykem. Tím ale ještě víc zatížíme zažívání a zvýšíme pochopitelně únavu. Pak je tedy odpolední spánek přímo žádoucí. Říká se mu “kofeinový”, jelikož začíná právě dopitím šálku kávy a pak by měl ihned odstartovat odpočinek. Opět ideálně po dobu maximálně 25 minut. Nemusíte spát, stačí, když na chvíli jen zavřete oči, uvolníte se a budete odpočívat. Už to vám může pomoci načerpat chybějící energii a zvýšit bdělost. Než se proberete, tak už navíc budete působit kofein z kávy, kterou jste vypili. Po 25 minutách se budete cítit jako znovuzrození.

Odpolední spánek lze praktikovat kdekoliv, třeba i na čerstvém vzduchu, v zahradní síti

Odpolední spánek a následné probuzení

Jakmile se proberete z odpoledního spánku, je vhodné nastartovat své další činnosti pozvolna. Rozhodně není ideální vyskočit z postele nebo z gauče a ihned začít něco dělat. Optimální je také například odpolední procházka. A také byste měli doplnit pitný režim. Přesněji řečeno, minimálně 150-200 ml tekutin. Vhodné jsou nápoje, které vás povzbudí. Například čaj z lípy, yerba maté, máta, rozchodnice nebo rakytníku. V létě si jej dejte ledový, v zimě pak horký s medem.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Dopřáváte si po obědě odpolední spánek? Víme, jak dlouhý by měl být, aby vás nabil

RE: Dopřáváte si po obědě odpolední spánek? Víme, jak dlouhý by měl být, aby vás nabil

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.