Nedostatek spánku: Jak moc nás chybějící spánek ohrožuje na zdraví?
Nedostatek spánku může vést k mnoha problémům, které mohou znesnadnit pracovní i soukromý život. Nedostatek spánku je spojován například se zvýšenou úrovní stresu a sníženou rozhodovací schopností. Jenže co dělat, pokud spát prostě nemůžeme nebo se v uprostřed noci pravidelně budíme?
Spánek je pro naše tělo něco jako voda, zkrátka ho nezbytně potřebujeme. Náš organismus během spánku regeneruje a nabírá síly. Je proto nutné, abychom dbali na pravidelný každodenní spánek. A pokud se objeví nějaké poruchy spánku dlouhodobějšího charakteru, pak je rozhodně nutné řešit je.
Nedostatek spánku: Co za ním stojí?
V České republice trpí nespavostí zhruba 15 procent lidí, což není úplně nejmenší číslo. Přitom nespavost může být způsobena mnoha nemocemi či zdravotními obtížemi. Pokud vás trápí bolesti, neurologické onemocnění, jste ve stresu nebo máte psychické problémy, pak je velmi pravděpodobné, že se vás nedostatek spánků může týkat. Ovšem nedostatek spánku může přijít i ve chvíli, kdy je venku úplněk, měli jste málo času na spaní nebo pokud řešíte nějaké aktuální větší starosti. Naopak i nedostatek spánku se nakonec může negativně podepsat na našem zdraví. Pokud se nevyspíme, pak jsme vyčerpaní, podráždění, nemůžeme se na nic pořádně soustředit. Při dlouhodobých obtížích se pak mohou vyskytnout třeba i úzkostné poruchy nebo deprese.
Nespavost a jiné poruchy spánku mohou být signálem závažné nemoci
Levandule nepatří jen do čajů a mastí! Levandulová limonáda osvěží a pomůže k lepšímu spánku
Spánková hygiena pomůže nedostatek spánku elmininovat
Stejně jako se před spaním myjeme nebo si čistíme zuby, tak je třeba udržovat i hygienu spánkovou. Jejím základem je hlavně klid před spaním. V žádném případě bychom neměli dělat žádné činnosti, které nám “zvedají tlak” či nás nějak rozrušují. Dokonce ani cvičení nebo večerní běhání těsně před spaním není dobrý nápad. Naopak se doporučuje zařadit koupel, například s přímesí vhodných bylin. Uvařte si dobrý čaj a pusťte si nějakou klidnou hudbu. Co spánek narušuje velmi jsou pak elektronická zařízení. Tedy počítač, tablet, mobil. Těm se snažte před spaním vyhýbat. Během spánku byste je pak měli mít vypnuté a co nejdál od sebe. V ideálním případě byste pak měli spát v místnosti, kde taková zařízení vůbec nebudou.
Na nedostatek spánku pomohou i byliny
Dalo by se říci, že tradiční bylinou na nedostatek spánku nebo poruchy spánku je levandule. Celkově tělo zklidní a pomůže usnout. Látky, které v sobě ukrývá, mají tlumivý účinek na centrální nervový systém. Takže dokonale pomáhá při stavech neklidu nebo nervozity. Poradí si i při přepracovanosti a ve chvíli, kdy vám “pracuje hlava” a vy prostě nemůžete usnout.
Další bylinou, která pak pomáhá na nedostatek spánku, je mateřídouška. Dejte si do malého pytlíčku trochu byliny, zavažte a dejte jej pod polštář. Uvidíte, že se vám bude lépe usínat. A opomenout nesmíme ani meduňku. Ta mírně zklidní a připraví tělo na spánek. Ideální je ve formě čaje, třeba s medem.
Bylinná koupel před spaním (na nedostatek spánku i nespavost)
Přísady:
- 100 g srdečníku
- 100 g meduňky
- 100 g vachty
- 2 litry vody
Příprava:
Bylinky smícháme a nasypeme do vody. Necháme dojít k varu. Odstavíme a necháme čtvrt hodiny louhovat. Pak přecedíme a nalijeme do koupele. Tato směs bylin se hodí pro uklidnění nervů, odbourání nadměrného stresu, na nedostatek spánku a pro lepší spánek.
Majoránkové víno
Přísady:
- 30 g sušené majoránky
- 1l kvalitního bílého vína
Příprava:
Víno nalijeme do uzavíratelné karafy s širokým hrdlem. Přidáme nasušenou majoránku a uzavřeme. Poté necháme alespoň týden, za občasného protřepání, proležet. Po týdnu přecedíme přes plátno a uzavřeme do čisté lahve. Užíváme každý večer jednu menší skleničku. Hodí se nejen při špatném a nekvalitním spánku, ale také pro uklidnění, při vysokém tlaku, při pocitech úzkosti nebo bolestech na prsou.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku