Korálovec ježatý je podzimní houba, která opečuje, vyživí a ochrání mozek

Korálovec ježatý je podzimní houba, která opečuje, vyživí a ochrání mozek
08. 11. 2021 Přečteno: 1610x

Korálovec ježatý je poměrně neznámá houba, což je škoda, protože v mnohém své známější kolegy strčí do kapsy! Právě nyní je k mání na dřevu listnatých stromů, především pak buků a dubů. Co byste o této houbě měli vědět?

Na úvod je však nutno podotknout, že korálovec ježatý je uvedený v Červeném seznamu hub České republiky jako zranitelný druh. K zákonné ochraně je navržen jako silně ohrožený druh.

Korálovec alias Lví hříva

Korálovec ježatý vypadá na první pohled skutečně podivně. Na první pohled můžete mít pocit, že na stromě odpočívá nějaký zvláštní živočich. Ostatně, ne nadarmo je anglicky pojmenován jako „Lion’s Mane“. Právě jako Lví hříva totiž tato houba vypadá. V korálovci však také často mnozí vidí i jakousi podobnost s lidským mozkem. A dá se říci, že rozhodně ne náhodou. Jelikož právě korálovec ježatý má široké spektrum přínosů právě pro zdravé fungování našeho mozku.

Čtěte také:

Kde rostou houby aneb kam na houby?

Hlíva ústřičná je považována za zázračnou houbu

Houbová polévka na různé způsoby: Dršťkovka z hlívy anebo houbový boršč?

Vousatý ježek jménem Korálovec

Korálovec ježatý je jedlá houba, která se přirozeně vyskytuje v různých částech Asie, Severní Ameriky a Evropy. Nemá typickou třeň ani klobouk, vypadá spíše jako bílá kaskáda zubů, která působí, jako by byla vyrobena z minerálů nebo ledu. Říká se jí různými popisnými jmény. V Číně jí říkají „houba s hlavou peněz“. V Japonsku zase „yamabushitake“, což znamená „houba ukryta v horách“. V Evropě nebo USA se jí kromě lví hříva říká také ovčí hlava, medvědí hlava, vousaté zuby nebo vousatý ježek.

Korálovec v medicíně i v kuchyni

Korálovec ježatý byl používán pro medicínské i kulinářské účely po tisíce let. V tradiční čínské medicíně byl podáván na podporu síly a dodání energie a na léčbu zažívacích problémů. V čínské kuchyni je často používán jako náhrada masa. Jeho chuť bývá přirovnávána k hřebenatkám nebo humrům, díky čemuž je výbornou náhražkou mořských plodů pro vegetariány nebo lidi alergické na korýše. Stejně jako mořské plody i korálovec ježatý je dobrým zdrojem proteinu a vhodným vegetariánským zdrojem vitamínu B12. Vitamín B12 je nezbytný pro zdravý mozek a nervový systém a často ve vegetariánské stravě chybí.

Korálovec v přírodní medicíně

Vědci, kteří korálovec ježatý zkoumali zjitili, že tato houba vyniká svým antioxidačním působením. Navíc působí proti bakteriím i zánětům v těle. Pečuje o zažívací ústrojí a může být dokonce použita k léčbě žaludečních vředů. Jde také o silný imunostimuloátor, stará se tedy o naši silnou obranyschopnost. Největší výhodu této houby však vidí experti v tom, že korálovec skutečně zlepšuje mozkové funkce a je schopen i léčit mnohé neurologické poruchy. Pomoci může se spoustou diagnóz, jako jsou například deprese, úzkosti, Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

Korálovec ježatý

Korálovec ježatý sestává ze dvou složek – hericenonů a erinacinů, které společně stimulují slučování proteinu zvaného nervový růstový faktor. Ten podporuje růst nových nervových buněk a ochraňuje ty existující. Chrání nervy v mozku a těle před degenerací spojenou se stárnutím. Někteří odborníci jsou toho názoru, že hericenony jsou prvními přírodními aktivními substancemi, které vyvolávají syntézu nerovového růstového faktoru. Výzkum provedený v Japonsku dokonce potvrzuje, že hericenony a erinaciny stimulují nervovou regeneraci. Obrovskou výhodou korálovce je i to, že nemá téměř žádné nežádoucí účinky. Dokonce jde o houbu, která je považovaná za bezpečnou i pro kojící ženy.

Korálovec v Česku

Korálovec ježatý lze bez problémů sehnat jako doplněk stravy. Vždy si však dávejte pozor na složení a pečlivě si vše o daném suplementu nastudujte. Případně se poraďte s fytoterapeutem nebo lékárníkem. Pokud si troufáte poohlédnout se po korálovci i v našich končinách, pak buďte opatrní. V roku Hericium, do kterého spadá i korálovec, patří mnoho hub a všechny jsou jedlé. Přesto byste měli být značně opatrní, aby nedošlo k nějaké záměně, například s jedovatou houbou. A další variantou je koupě korálovce. Sehnat se dá například v asijských obchodech s potravinami. Buď čerstvý, nebo sušený. A pokud si chcete udělat zábavný zahradnický experiment, můžete si dokonce vypěstovat svůj vlastní. Stačí si jen koupit speciální sadu pro pěstování korálovců. 

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Korálovec ježatý je podzimní houba, která opečuje, vyživí a ochrání mozek

RE: Korálovec ježatý je podzimní houba, která opečuje, vyživí a ochrání mozek

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.