Léčivé houby: Podzimní houby rostoucí na dřevě mohou posílit imunitu nebo vyléčit nespavost
Podzim i zima jsou obdobím, kdy je možné vyrazit na léčivé houby. Nehledejte je však na zemi, ale zaměřte se především na kmeny, pařezy a větve stromů. Setkat se zde můžete především se zástupci řádu chorošotvarých, kteří jsou ceněny pro své léčivé i protirakovinné účinky.
Řád chorošotvarých zahrnuje dřevokazné houby, které tvoří víceleté plodnice. Nalézáme je obvykle na různých druzích stromů, kde působí choroby dřeva. I když je většina chorošotvarých nejedlá a nemá kuchyňské využití, najdou se druhy, které jsou léčivé.
Léčivé houby pro posílení imunity
V listnatých lesích, zahradách a parcích můžeme zejména na listnáčích najít lesklokorku lesklou. Mladá plodnice připomíná červený prst, časem vytvoří široký klobouk, který je nejdříve korkovitý, později dřevnatý. Celkově je její vzhled velice dekorativní a zajímavostí je, že díky němu byla dokonce v Belgii šlechtěna na okrasné využití. Dříve byla předepisována proti chronické žloutence, vysokému krevnímu tlaku, atmatu a bronchitidě. Léčila také nespavost, záněty ledvin a kloubů a žaludeční potíže. Dnes má význam především v čínském lékařství. Je brána jako prostředek posilující organismus, působí proti rakovině a nádorovým onemocněním. Leskokorka se dá skvěle zpracovat v kuchyni, zejména do čaje, polévek nebo omáček. Vyrábějí se z ní ale i sirupy, tinktury či kapsle. Lesklokorka patří mezi léčivé houby, je posilují dobrý spánek, příznivě působí při neurologických onemocněních, migrénách posiluje srdce a obnovuje chuť k jídlu.
Kde rostou houby aneb kam na houby?
Léčivé houby: Hlíva ústřičná, Shitake, Reishi a další perly pro naše zdraví
Ovoce, zeleninu a houby zavařujte, ryby nakládejte. Pochutnáte si po celý rok!
I v mrazech houby rostou! Zimní houby jsou skvělou pochoutkou
Léčivé houby proti kožním obtížím
Velice často můžeme při procházkách lesem narazit na trsy plodnic nepravidelného okrouhlého tvaru mnoha barev. Mají dekorativní vzhled, podobají se pestrobarevným vějířům, jedná se o outkovku pestrou. Tato houba se využívá především v tradiční čínské medicíně, léčila se s ní žloutenka typu B a C a rakovina jater. Byla využívána i v Japonsku a Mexiku, například proti zhoubným rakovinným nádorům a kožním problémům – plísním, lišejům, ekzémům, mykózách a loupání pokožky. Outkovka, která patří mezi léčivé houby, se užívá ve formě práškového extraktu ze sušených plodnic, kapslí či lihové tinktury. Doporučuje se houby omýt, osušit, nakrájet na plátky a nasušit v pootevřené troubě a rozdrtit na prášek. Denní dávka je 20 gramů prášku rozděleného do tří dávek podávaných v čaji.
Léčivé houby na žaludeční potíže
Troudnatec kopytovitý, který rozhodně mezi léčivé houby patří, má podobu typického choroše. Název troudnatec je od slova troud, látky, která se z houby vyráběla a sloužila k rozdělávání ohně. Troudnatec roste po celý rok na živých i odumřelých kmenech, pařezech a větvích stromů. Najít jej můžeme na listnatých stromech. Dříve se houba využívala k zastavení krvácení. Ve farmaceutickém průmyslu se za tímto účelem drtí na prášek nebo řeže na tenké proužky a využívá dodnes.
Kromě tohoto účelu mají plodnice i další využití. Obsahují vitamin D, cukry a působí proti zarděnkám, planým neštovicím, hemoroidům a tlumí bolesti při menstruaci. V čínské medicíně se troudnatec, patřící mezi léčivé houby, využívá jako lék při žaludečních obtížích a jako doplňkové léčivo při léčbě rakoviny střev, žaludku a dělohy. Při žaludečních potížích se doporučuje užívat dvakrát denně 9 g prášku z houby ve 250 ml vody a po doušcích pít.
Léčivé houby na odvodnění organismu
Ještě v říjnu je možné v listnatých lesích nalézt také choroš oříš. Má lehce oříškovou lahodnou chuť a koprovou vůni. Je však nutné jej ihned po sběru upravit či začít sušit, jinak plodnice zhořknou. Choroš působí močopudně, využívá se proti otokům a průjmu. Zvyšuje také chuť k jídlu a zlepšuje psychiku. Alkoholový extrakt působí dokonce i proti stafylokokům. Na posílení imunitního systému a jako močopudný prostředek užíváme denně šest až 15 gramů sušených rozdrcených plodnic.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku