Lojové koule a další krmení pro venkovní ptactvo. Nekupujte, připravte jim domácí menu
Venkovní ptactvo se během zimy setkává s mnoha problémy. Ať už jde o mrazivé teploty nebo omezené zásoby potravy. S tím, jak teplota klesá, je pro ně stále těžší najít výživu potřebnou k přežití. Jednou z možností je ptáky přikrmovat, ať už v krmítku nebo jim můžete vyrobit vlastní lojové koule.
Na úvod je rozhodně nutné podotknout, že lojové koule z obchodu, které jsou obalené v síťce, mohou být pro ptáky doslova smrtící pastí. Jak se do síťky drobní živočich zamotá, nemá šanci dostat se ven. Pokud se dostane, může být ošklivě poraněný. Pokud byste se tedy rozhodly tyto koule pořídit, rozhodně je ze síťky vyndejte a vložte je například do “klícky” vyrobené z větví a provázku.
Zimní zahrada pro ptáky
Prvním krokem v péči o venkovní ptactvo v zimě, je vytvoření příjemného prostředí. Máme-li zahradu, tak by měla poskytovat základní prvky pro přežití, včetně přístřeší, jídla a vody. Ptáci ocení i bobuloviny, které na stromech po sezóně zůstaly. A hodí se i nejrůznější úkryty, které je ochrání před nepříznivými povětrnostními vlivy. Skvělé jsou například stálezelené stromy a keře. Potravu poskytují i trvalky, respektive jejich semena. I těmi se mohou ptáci v zimě živit.
Vápenka u andulek neboli ptačí svrab. Víte, jak svého ptačího kamaráda chránit a léčit?
Draví ptáci jsou nádherní, ale nároční. Zjistěte, jak na chov dravců
Vysoceenergetická jídla i lojové koule
Čím více energie mohou práci rychle nasbírat, tím je pravděpodobnější, že se jim bude přes zimu dařit. Pochutnají si na slunečnicových semíncích, prosu a rozhodně nepohrdnou lojem. Právě z něj se tolik populární lojové koule připravují. A navíc jde o krmiva, která se snadno konzumují. Jde tedy o efektivní krmení v chladných dnech. Právě lůj je pro ptáky skvělým zdrojem bílkovin. Alternativou loje může být kvalitní kokosový olej nebo jiný tuk. Ptákům tento tuk pomáhá zůstat v teple a přežít extrémně chladné noci.
Krmení i lojové koule v ptačí budce
I když máte jen malou zahradu nebo balkón či lodžii, stále můžete venkovní ptactvo přilákat a přes zimu se o ně starat. Stačí vyrobit nebo koupit ptačí budku nebo krmítko a do něj pak dát krmení nebo na něj zavěsit lojové koule. Jídelna pro venkovní ptáky by měla být na chráněném místě. Nesmí se k němu dostat kočky a musí být chráněno před nepříznivým počasím.
Ovšem pozor, pamatujte na to, že ptačí budku i krmítko je nutné pravdielně dezinfikovat. A to nejen před sezónou, ale i v jejím průběhu. Předejdete tak případným vážným onemocněním ptáků či napadení parazity.
Druhy krmiva i vlastní lojové koule
Do krmítka můžete na zimu nasypat slunečnici a vlastně všechny druhy olejnatých semínek, oves, pšenici, proso a další obiloviny či luštěniny. Některé ptactvo potěší i kousky jablek nebu právě směs tuku a ořechů a obilovin. V žádném případě však nikdy nenabízejte ptactvu zkažené, plesnivé nebo prošlé krmivo. A zapomeňte i na zbytky od stolu, tím byste jim mohli hodně ublížit.
Lojové koule: Snadný návod
Základem lojové koule je pochopitelně tuk. Může to být jak hovězí lůj, tak kvalitní kokosový tuk, sádlo nebo v krajním případě dokonce i rostlinný tuk. Ten rozpusťte na mírném plameni nebo ve vodní lázni. Odstavte a přidejte do něj semínka, obiloviny a další dobroty pro venkovní ptáky. Zamíchat do směsi můžete třeba i nadrcený sušený hmyz. Vlijte do vhodné nádoby, kterou předtím vyložíte potravinovou fólií. Můžete uložit do lednice. Jakmile lojové koule ztuhnou, díky fólii pohodlně vyklopíte. Lojovou koulí můžete provlíknout provázek nebo ji uvázat mezi tenké větve a zavěsit na strom.
Autor článku: Monika Poledníková
Napsat komentář: Lojové koule a další krmení pro venkovní ptactvo. Nekupujte, připravte jim domácí menu
RE: Lojové koule a další krmení pro venkovní ptactvo. Nekupujte, připravte jim domácí menu