(Ne)známý černý kořen si oblíbíte jako pochoutku, ale pomůže i s bolestí kloubů

img
23. 11. 2022

Černý kořen, též nazývaný hadí mord španělský. Podle tohoto jména byste jistě neuhodli, že se jedná o chutnou a zdravou kořenovou zeleninu, jež má v kuchyni široké možnosti využití.

Vzhledově se dá celkem snadno splést s křenem, zatímco chutí je podobný pastináku. V každém případě jde o velmi zajímavý doplněk jídelníčku, který si bezpochyby oblíbíte.

Černý kořen pod drobnohledem

Černý kořen se k nám dostal, jak už jeho latinský název napovídá, ze Španělska. Údajně k nám byl zavlečen někdy v 16. století jako účinný prostředek proti dýmějovému moru a hadímu uštknutí. Škoda jen, že se u nás příliš neuchytil. Přitom naši sousedé – Němci i Poláci jej pěstují poměrně hodně. Stejně tak  Francouzi, Belgičané a Holanďané. V těchto zemích je dnes pěstování černého kořenu rozšířeno snad nejvíce. Rostlina dorůstá délky až 40 centimetrů a v průměru může mít až čtyři centimetry. Kořen, ač je na povrchu černý, má křehkou bílou dužinu. Když ji rozkrojíme, začne z ní vytékat hustá bílá šťáva

Čtěte také:

Červená řepa jako lék? Objevte zázračné účinky řepy!

Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!

Černá ředkev neuvěřitelně nabije energií. Tělu v zimě dodá potřebné vitamíny a minerální látky

Černý kořen a pěstování v našich podmínkách

Pěstovat se dá u nás bez problémů a zvládne to i zahradník-začátečník. Černý kořen je totiž absolutně nenáročný a navíc je i mrazuvzdorný. Vlastně nepotřebuje ke svému růstu vůbec nic. Potěšíte ho, když bude moci býti více na slunci, ale nepohrdne ani polostínem. Hnojení raději vynechejte úplně, kořeny jsou pak více hořké a měknou. Chcete-li mu něco dopřát, pak mu nabídněte kompost. A také mulč. Hluboce propracovaná půda je pro něj důležitá, neboť jeho kořeny jsou dlouhé a při sklizni se rády lámou. Černý kořen se sbírá právě v tomto období, tedy v pozdním podzimu. A chcete-li kořeny uchovat, pak to nejlépe uděláte stejně jako u mrkve. Tedy svázané ve svazcích, případně schované v písku.

Černý kořen v kuchyni

Hadí mord španělský se upravuje podobně jako chřest. Pokud jej tedy chceme využít v čerstvém stavu. Výborný je však i konzervovaný ve slaném nálevu. Syrový se přidává do zeleninových salátů či jako příloha k masu. Chutná smažený v trojobalu nebo těstíčku jako klasický řízek. A je možné jej i nasušit a pražit jako náhražku kávy.

Černý kořen je skvělý v kuchyni, ale i pro léčbu či pomoc v rekonvalescenci

Černý kořen a jeho pozitivní účinky na zdraví

Černý kořen obsahuje vitamíny skupiny B, dále pak vitamíny C a E a provitamín A. Z minerálů je bohatý na vápník, hořčík, železo, mangan, měď, fosfor a zinek. Je skvěle stravitelný a hodí se pro jedince, kteří mají nařízenou šetřící dietu. Rozhodně je ale také prospěšný pro cukrovkáře nebo revmatiky. Léčí záněty močových cest a umí likvidovat drobné ledvinové kaménky. Černý kořen se uplatní také v rekonvalescenci. Dále pak po léčbě antibiotiky nebo po střevní chřipce.

Černý kořen je rovněž vhodným doplňkem při léčbě srdce a cévního systému, dále posiluje nervovou soustavu, je prospěšný pro hormonální systém, povzbuzuje látkovou výměnu, je vhodný při ekzému, dně a revmatismu, ale také při osteoporóze, zlomeninách a problémech s klouby. Listy černého kořene se dají využít na obklady při artróze či revmatu. A samotný černý kořen pak můžete využít nejen k jídlu, ale i na čaj. Ten je možno užívat i dlouhodobě. 

Ochutnejte černý kořen

Na čaj z černého kořene budete potřebovat dvě kávové lžičky nastrouhaného a nasušeného kořene. Zalijte jej 250 ml studené vody, přiveďte k varu a nechte dvě minuty vařit. Pak odstavte a dalších deset minut louhujte. Čaj popíjejte třikrát denně.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: (Ne)známý černý kořen si oblíbíte jako pochoutku, ale pomůže i s bolestí kloubů

RE: (Ne)známý černý kořen si oblíbíte jako pochoutku, ale pomůže i s bolestí kloubů

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.