Zdravé opalování s bylinkami

Zdravé opalování s bylinkami
19. 07. 2020 Přečteno: 1065x

Bez opalování by nebylo pořádné léto! Ale u opalování musíme dbát určitých zásad, abychom si neublížili. Jistě jste se v posledních letech také setkali s nejrůznějšími varováními před slunečním zářením. Opalování se připisují závažné následky, zejména se hovoří o zvýšeném výskytu rakoviny kůže. Jak tedy na zdravé opalování?

Zdravé opalování s krémem nebo bez? Je vůbec opalovací krém v našich podmínkách nezbytný? Podle některých názorů mohou totiž samotné krémy náš organismus také poškozovat. Respektive suroviny, které byly použity při jejich výrobě, nemusí být pro naše tělo tak úplně v pořádku. Co tedy používat při opalování?

Čtěte také:

Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování?

Opalování s opalovacím krémem nebo bez něj?

Navíc krémy na opalování zabraňují přirozené reakci kůže — začervenání — která nás varuje, že je nejvyšší čas se před sluníčkem schovat. Naštěstí existují i přírodní prostředky na ošetření kůže před opalováním, například kokosový olej, který má dokonce přírodní ochranný faktor 5. Nebo lanolin. Máme-li citlivou pleť, bude také moudré zůstávat v létě mezi 11. a 15. hodinou ve stínu. A zdravé opalování si užít dříve nebo později.

Zdravé opalování na slunci nebo ve stínu?

Slunce je zdrojem veškerého života na Zemi a naši předkové na slunci trávili větší část svého života. Se změnou životního stylu a pobytu v uzavřených místnostech se začaly objevovat nemoci dříve neznámé jako tuberkulóza a křivice. Naše tělo si totiž ze slunečního svitu získává v tucích rozpustný vitamín D, který krom jiného potřebujeme pro stavbu kostí. Jeho nedostatek se ovšem kvůli přímé vazbě vitamínu D s funkcí imunitního systému projeví také různými typy zánětlivých degenerativních onemocnění včetně rakoviny, a v neposlední řadě se podepíše na naší psychice. Opalování je tedy zdravé, ale jen do určité míry.

Z výše uvedeného totiž jasně vyplývá, že výhody opalování významně převyšují rizika. Moudrost našich předků nás ovšem učí, že všeho máme užívat s mírou. Občas se nám nicméně přihodí, že svou míru správně neodhadneme. Někdy si chceme sluníčka konečně do sytosti užít, jindy si třeba neuvědomíme, že slunce opaluje i přes mraky a kritický bývá také náš první pobyt na slunci v daném roce. Pak už nemůžeme říci, že jde o zdravé opalování. V takových momentech nám pomohou některé jednoduché a časem prověřené postupy a domácí recepty. Říká se také, že nejzdravější opalování je před listy stromů — ve stínu. I to může být jistá alternativa. Ani tak to však neznamená, že bychom měli sedět venku celý den.

Nezdravé opalování: První pomoc při spálení

Zjistíme-li večer po dni stráveném na slunci, že nás nějak pálí kůže, zčervenala nám, celkově se necítíme dobře a zřejmě máme i teplotu, je třeba hlavně dostatečně pít. Kůži je dobré po opalování si také ochladit, tradičně se za tímto účelem používají obklady z kysaných mléčných výrobků, černý nebo zelený čaj a různé chladivé ovoce a zelenina. Osvědčily se i vlažné koupele s přidáním bylin a olejů.

opalvani

Zevně se sluncem spálená kůže doporučuje mazat lihovým výtažkem z květů kaštanu koňského (nezapomeňte ji nejdřív ošetřit měsíčkovou mastí nebo bambuckým máslem), případně po opalování postříkat silným čajem z čerstvých květů. Vynikajícím prostředkem při opalování je také hydrosol vznikající při louhování růžového oleje nebo alespoň silný nálev z poupat růže. Hojení kůže po opalování můžeme podpořit i zevnitř, například pravidelným užíváním lněného oleje nebo rybího tuku. Na všechny typy popálenin, tedy i na spálení sluncem se doporučuje třezalkový olej, ovšem kůže pak nesmí přijít na slunce — mohlo by dojít k alergické reakci přesně opačného typu, než je žádoucí účinek.

I u opalování je nejlepší prevence

Při opalování tak jako tak zůstává nejdůležitější prevence, kterou nám zajistí dostatečná dávka provitamínu A (beta karotenu). Víte-li tedy, že pojedete na dovolenou k moři, začněte denně popíjet mrkvovou šťávu nebo jíst větší množství červených a oranžových plodů. Nejlepším přírodním zdrojem provitamínu A je mrkev, plody rakytníku, nať petržele, jeřabina, papriky, špenát a řeřicha. A nezapomínejte na kvalitní oleje, buď jako výživový doplněk nebo přidávané do salátů. Pro vysoký obsah zinku nutného ke vstřebání beta karotenu bude ideální olej z dýňových semínek. Z přírodních zdrojů můžeme získat i provitamín B5, čili panthenol, který urychluje hojení a zklidňuje podráždění. Patří k nim droždí, játra, vejce, otruby, celá zrna obilí a ovesné vločky.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Zdravé opalování s bylinkami

RE: Zdravé opalování s bylinkami

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.