Mrkev
Mrkev a její léčivé účinky
Pektiny a další látky obsažené v mrkvi mají tu vlastnost, že na sebe dokážou vázat toxiny a až 80 % těžkých kovů v našem těle a vylučovat je z organismu. Pektiny dále podporují látkovou výměnu v těle. Vysoký obsah minerálních látek má velmi dobrý účinek na trávení. Při překyselení žaludku je výborná mrkvová šťáva, ta působí také preventivně proti některým druhům rakoviny (tlustého střeva, plic, slinivky, močového měchýře, hrtanu a jícnu).
Pravidelnou konzumací mrkve snižujete hladinu cholesterolu v krvi přibližně o 10 %. Další léčivé účinky mrkve jsou podpora paměti, pomoc při chřipce a nachlazení, dá se využít i jako afrodiziakum a je vhodná i pro diabetiky.
A jak je to s tvrzením, že díky mrkvi se nám lepší zrak? Je to pravda jen z části. Mrkev obsahuje provitamin beta-karoten, který příznivě ovlivňuje zrak. Není to ale nijak zásadní, více ho může ovlivnit čerstvá zelenina a ovoce s tmavě zelenými listy, ta obsahuje více antioxidantů a ty jsou pro zdraví zraku o dost významnější než beta-karoten. Ani nejzdravější zelenina a ovoce nás nezachrání od krátkozrakosti nebo dalekozrakosti, antioxidanty ale mohou působit jako prevence proti šedému zákalu.
Víte, že…
...existuje mrkev černá, bílá, fialová a žlutá? První oranžovou mrkev se podařilo vypěstovat až v 18. století, a to v Holandsku. Oranžová mrkev se poté rozšířila do celého světa, ale například v Indii používají žlutou, v Číně zase černou odrůdu.
Diskuse k článku
RE : Mrkev