Pěstování a skladování mrkve
Pěstování mrkve
Mrkev potřebuje kyprou a dobře propustnou půdu, a to kvůli kvalitnímu kořenu. Pokud při svém růstu narazí na jílovitou nebo těžkou půdu, růst kořene se zastaví a kořen se začne větvit. Pokud tedy máte na zahrádce těžkou půdu nebo půdu s nedostatkem kyslíku, je dobré mrkev pěstovat na hrůbcích, neboli v kopečku. Vytvoříme je podobně, jako když kypříme brambory, jen ty pro mrkev by měly být o něco širší. Semena do hrůbků nesázíme hned, počkáme 2 - 3 týdny, než země slehne.
Plít mrkve není tolik potřeba, neboť semínka zabraňují růstu plevele, a tak si rostlina dokáže sama vytvořit dokonalé prostředí pro růst a vývoj.
Existují dva základní druhy mrkve: rané a pozdní. Ty rané sejeme už začátkem jara přímo do půdy, jejíž teplota by se měla pohybovat od 7 °C výše. Rané druhy můžeme sklízet již 8 týdnů po zasazení. Pozdní mrkev sázíme od konce jara do začátku léta a sklízíme přibližně po 11 týdnech.
Skladování mrkve
Nejvhodnější způsob skladování mrkve je v tmavém, suchém sklepě na bedně s pískem. Mrkve do písku "zasadíme" a takto nám vydrží i půl roku. Mrkev neskladujeme poblíž jablek, která vylučují do ovzduší látky, které mohou způsobovat hořkost mrkve.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování mrkve