Pravidla bezpečného opalování: Jak dosáhnout rychle bronzového opálení?
S létem se každoročně vynoří téma “opalování”. Ze všech stran jsme varováni, jak jsou sluneční paprsky nebezpečné, a že bychom si měli dávat pozor. Jenže my ty sluneční paprsky k životu zároveň i potřebujeme. Takže, kde je pravda? A jak nám mohou pomoci docílit krásně hnědého opálení?
Opalování: to je samé SPF, krémy, bezpečnost, zdraví… Přitom si jen zbytečně přiděláváme starosti. Opalování je totiž činnost přínosná a provádí-li se správně, může mít pro nás spoustu zdravotních výhod. Není třeba utrácet tisíce za nejdražší krémy s vysokým ochranným faktorem. Je ale dobré vědět, jak na správné opalování a dodržovat základní pravidla bezpečnosti.
(Ne)zdravé opalování a vitamín D
Opalování, tedy akt vystavování se slunci za cílem zhnědnutí pokožky může mít mnoho zdravotních výhod. Tedy, pokud se provádí správně. Zároveň je nutné upozornit na to, že nadměrně dlouhý pobyt na slunci skutečně může i ublížit. Pojďme ale nejprve k tomu, jaké výhody opalování nabízí. Například tvorba vitamínu D. Abychom měli jeho dostatečnou hladinu v těle, je nutné, abychom pokožku slunečnímu záření vystavovali. Avšak bez různých “blokátorů” vstřebávání, což je drtivá většina běžně dostupné solární kosmetiky. Zároveň je dobré vědět, že pro optimální tvorbu vitamínu D nám stačí přes léto na slunci pobýt zhruba 10-15 minut. V zimním období je to pochopitelně o mnoho déle.
Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování?
Proč se lidé opalují? Historie a sociokulturní aspekty opalování
Opalování v soláriu: je nebezpečné, tvrdí odborníci. Má i nějaké přínosy?
Vitamín D je nezbytný k tomu, abychom měli silný imunitní systém a jen tak nás hned neskolila nějaká nemoc. Rovněž je nezbytný i pro zdraví našich kostí. Vitamín D totiž tělu pomáhá lépe absorbovat vápník. Což ve výsledku může pomoci předcházet i osteoporóze nebo artritidě. Z potravy získáme vitamín D jen těžce. Najdeme jej sice například v rybách nebo vaječných žloutcích, také mnoho dalších potravin je o vitamín D obohaceno (například mléko, mléčné výrobky), avšak sluneční paprsky jsou stále ten nejlepší distributor vitamínu D.
Další výhody opalování
Opalování má pro lidské tělo i spoustu dalších zajímavých výhod. Bylo například prokázáno, že pobyt na slunci skutečně snižuje deprese a depresivní stavy. Sluneční světlo totiž pobízí mozek k uvolňování serotoninu, což je hormon štěstí. Ten je schopen zlepšit náladu a navodit pocity štěstí a klidu. I když žádné deprese nemáte, pak vám s největší pravděpodobností pobyt na slunci nebo opalování zlepší náladu.
A taky se vám bude lépe spát. Opalování totiž může pomoci regulovat cirkadiánní rytmus (biologický rytmus, který pomáhá optimalizovat všechny denní procesy v těle). Tělo se tak začne ráno při svítání probírat a večer, při západu slunce, se začnete cítit unavení. Všechny tyto pochody fungují, jak mají.
Opalování není bez rizika
Opalování má však i své stinné stránky. Příliš mnoho času stráveného na slunci může vést například ke sluneční vyrážce nebo sluneční alergii, objevit se může i úžeh či úpal. Je zde také riziko spálení, které je nejen bolestivé, ale mohou se objevit i nevzhledné puchýře. Nehledě na to, že spáleniny od slunce mohou později vést až ke vzniku melanomu. Podle některých dermatologů je možné opalovat se bezpečně bez opalovacího přípravku až 20 minut denně.
Zásady bezpečného opalování
Opalování s krémem: chcete-li využít služeb klasického opalovacího krému nebo oleje, pak dbejte na kvalitu přípravku. Ty nejlevnější obsahují spoustu látek, které vaší pokožce rozhodně neprospívají. Zároveň zde rozhodně neplatí rovnice, že čím dražší krém je, tím je kvalitnější. Lepší produkty získáte například v lékárně. Chcete-li se poohlédnout po přírodních opalovacích prostředcích, pak je to určitě dobrá volba. Pozor ale na rady, které uvádějí polopravdy. Například namazání olejem lisovaným z malinových semen vás rozhodně nebude chránit SPF 50. Jde o jednu z nejrozšířenějších fám. Samotné oleje mohou fungovat nejlépe jako péče po opalování.
Opalování ve stínu: není třeba být na slunci, chcete-li se opálit. Stejně dobře se můžete opálit i ve stínu. A rozhodně s menším rizikem vzniku bolestivých spálenin. Navíc například podle léčitele pátera Ferdy, je nejzdravější opalování právě pod listnatými stromy.
Pitný režim: jestliže trávíte mnoho času na slunci, pak je nutné dodržovat pitný režim. Tělo se více potí, voda se odpařuje a je nutné ji tělu v pravidelných intervalech dodávat. Ideální je voda vlažná. Nikoliv studená či ledová. Napití takových tekutin paradoxně dává našemu tělu signál k tomu, aby se více zahřívalo. Při opalování a pobytu na slunci je pochopitelně nutné zcela se vyhýbat alkoholickým nápojům.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku