Pěstování a skladování celeru
Pěstování celeru
Pro pěstování celeru je velmi důležité začít s předpěstováním sazenic včas, neboť má dlouhou vegetační dobu. Semena necháme vyklíčit při teplotě 15 - 20 °C, bude to trvat přibližně 2 - 3 týdny. Slabé sazenice sázíme do sponu asi 3 x 2 cm, ty silnější a zdravější rozsazujeme do květináčků nebo kelímků. Pro dobrý vývoj kořenů je dobré tyto mladé kořínky zkrátit asi o třetinu. Jak vidíte, předpěstování sazenic je velmi zdlouhavý a náročný proces, hodí se spíše pro pěstování většího množství. Pro zahrádkářské účely je lepší koupit si již předpěstované sazenice.
Před vysazováním na venkovní záhon by měl být celer pořádně otužilý větráním a kořínky by měly být opět zkrácené tak o třetinu. S vysazováním se neunáhlete, dříve jak v druhé polovině května je výsadba velmi riskantní. Sázet se musí pečlivě a opatrně, srdéčka celeru nesmí být moc hluboko pod zemí, bulva by se pak deformovala. Nejčastěji se bulvový celer sází do řádků vzdálených od sebe 50 cm, jednotlivé rozestupy mezi celery by měly být okolo 30 cm. Zato řapíkatý celer takové rozestupy mít nemusí, sází se do brázd hlubokých 15 - 20 cm.
Pro správný růst celeru je vhodné ho přihnojovat a nezapomínat na dostatek vláhy. Hlinité a humózní půdy s dostatkem živin jsou pro růst celeru nejvhodnější.
Se sklizní bulvového celeru začínáme už v červenci, hromadná sklizeň by měla přijít v září. Stejné je to i s celerem řapíkatým.
Skladování celeru
Bulvový celer, podobně jako všechna kořenová zelenina, se nejlépe skladuje v suchém, tmavém sklepě, v bedně s pískem. Z celeru odstraníme nať, necháme pouze malé lístečky. Celer zasadíme do vlhkého písku tak, aby mladé lístečky vyčnívaly ven. Takto nám celer vydrží při optimálních podmínkách až do jara příštího roku.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování celeru