Pěstování a skladování citrónu

11. 08. 2017 Přečteno: 1454x

Pěstování citrónů

Citróny jsou původem z Asie, poslední dobou je ale stále častěji můžeme vidět jako originální pokojovou rostlinu. Dají se totiž úplně jednoduše pěstovat v květináči.

Nejvhodnější je pořídit si rostlinu citrónovníku, který už je navyklý na naše podnebí a klima. Pokud si totiž přivezeme rostlinu z nějakých jižních zemí, ve kterých jsme byli na dovolené, může se stát, že velký teplotní skok rostlinku zničí.

Pojďme ale k samotnému pěstování citrónů. Na dno květináče je vždy dobré dát drenáž. Ta zabrání hnití kořenů při případném přelití. Jako drenáž se nejčastěji používají rozdrcené střepy, kousky cihel nebo keramzit. Dále je velmi důležitá zemina. Nejvhodnější půda je slabě kyselá až neutrální, lehká a dobře propustná. V této půdě ale hrozní vysychání, hlavně v horkých letních dnech, je zde ale velmi malé riziko zahnívání kořenů. V těžké půdě hrozí špatná propustnost vzduchu a hnití kořenů.

Když už máme ideální podmínky pro pěstování, zaměříme se na hnojení. Samozřejmostí je, že kdo chce mít krásné a zdravé plody, musí pravidelně přihnojovat. Dnes je na trhu spousta přípravků speciálně pro citróny, ty je dobré po nějakém čase obměnit. V zimě není potřeba rostlinu vůbec hnojit, důležité je to hlavně v létě a při začátku vegetace.

Při růstu je hodně důležitá teplota. V průběhu roku potřebuje rostlina různé teploty. V zimě je vhodná teplota okolo 5 - 10 °C, v bytě stačí teplota okolo 15 °C. V době kvetení se musíme vyvarovat vysokým teplotám, ideální teplota je kolem 20 °C. Pokud si myslíte, že čím větší teplota, tím lépe, jste na omylu. I v době kvetení a dozrávání plodů je potřeba udržovat teplotu max. do 25 °C.

Citrónovník je nádherná rostlina, která rozzáří každou místnost, vyvolá pozitivní energii a dobrou náladu.

Skladování citrónů

Citróny celkem rychle podléhají zkáze, proto bychom je měli skladovat max. týden při teplotě do 8 °C. Citronovou šťávu si však můžeme uchovávat v mrazáku ve formičkách na led. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…