Pěstování a skladování švestek
17. 07. 2018
Přečteno: 1668x
Pěstování švestky
Švestku si můžeme buďto vypěstovat tradičnějším způsobem a pořídit si mladý stromek anebo vyzkoušet pěstování z pecky. Pěstování z pecky ale může mít několik nevýhod: zasazená pecka nemusí být odolná vůči nemocem nebo nemusí mít dobré plody. Také bude déle trvat, než nám švestka začne dávat plody. Proto raději vyzkoušejme pěstování mladého stromku.
Jak se postarat o švestku?
- Základem je správný výběr odrůdy. Švestky totiž často napadá virus zvaný šarka. Naštěstí už existují odrůdy, které jsou schopné mu odolávat. Strom je sice napadený, ale neumírá a plody jsou nadále kvalitní. A hlavně se šarka nešíří na stromy další. Zkusme se v zahradnictví poptat právě po takových. Odolná je například odrůda nazvaná Jojo, která pochází z Německa.
- Rozdíl je také mezi švestkou a pološvestkou. I když vypadají velmi podobně, mají jiné vlastnosti. Švestka má plody s podlouhlejším tvarem, ze kterých jde pecka snadno vyjmout. Pološvestka má plody kulatější s měkčí dužinou.
- Švestka není příliš náročná na okolní podmínky. Zvládne zimu i pozdní jarní mrazíky. Nejlepší místo je pro ni ve svazích.
- Nejlépe se švestce daří ve vlhké a středně teplé půdě.
- Švestku vysazujme ideálně na podzim, druhou možností je i výsadba na jaře.
- Vyhloubíme v zemi takovou jámu, aby místo štěpování, tedy srůstu, po přidání hlíny zůstalo nad zemí.
- Postarejme se jí o dostatečnou zálivku, a to zejména, když se na ní začnou objevovat první plody. Na jejich růst potřebuje strom dostatek vlhkosti.
- Mezi březnem až květnem nezapomínejme na řez. V prvních letech po vysazení je potřeba mladé výhonky zkracovat. Stromu by mohly ubírat sílu. Zkracovat je můžeme až o dvě pětiny délky.
- V pozdějších letech zkracujme ty výhonky, které nám zavazí. Za rok by větve měly vyrůst až o metr a půl. Pokud rostou pomaleji, větve více zkraťme. Zlepší se tím síla celého stromu.
Skladování švestek
Švestky nám doma můžou při správném skladování vydržet opravdu dlouho. Pokud jsou kupované, před konzumací je vždycky dostatečně omyjme horkou a poté i studenou vodou. Používají se na ně silné postřiky. Snažme se, aby byly švestky co nejméně potlučené. A to ať už je kupujeme v obchodě anebo sbíráme z vlastního stromu. Pokud se poškodí, začnou rychleji plesnivět.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování švestek