Leskorka lesklá /Ganoderma Lucidum/

img
01. 03. 2012 Přečteno: 6278x

▪ Leskorka lesklá - vzhled

Klobouk leskorky lesklé je v mládí válcovitý, nahoře zaokrouhlený nebo bokem přirostlý, polokruhovitý. Dospělé plodnice mají okrouhlý, oválný nebo ledvinovitý klobouk, někdy i laločnatý zprohýbaný, mírně sklenutý, kruhovitě nebo nepravidelně páskovaný a 3 - 35 cm široký, rezavě hnědý, purpurově červenohnědý až fialový.

Třeň je zpravidla 3 - 12 cm dlouhý a štíhlý, jen u postranních plodnic někdy chybí nebo je velmi krátký. Má nepravidelně válcovitý, zprohýbaný a hrbolatý tvar a je článkovaný, sestavený z nepravidelně hlízovitých útvarů, s lesklou kůrovitou vrstvou.

Dužnina je houbovitě korkovitá, na lomu plsťovitá, žlutohnědá až skoro bělavá. Výtrusy jsou vejcovité, hnědé, na vrcholu zploštělé.

▪ Leskorka lesklá - výskyt

Dřevokazná houba roste v létě a na podzim na spodních částech kmenů živých nebo odumírajících listnatých stromů, na jejich pařezech nebo kořenech od nížin až do hor. Dnes se pěstuje nejen v oblasti původu, tj. v Číně, Vietnamu a především v Koreji, ale také např. v Severní Americe (USA i Kanada).

▪ Leskorka lesklá - vliv na zdraví

Leskorka lesklá zvaná reishi má velmi silné detoxikační účinky a díky obsahu germánia pomáhá tělu vylučovat těžké kovy, což je důležité především u lidí, kteří pracují v těžkých provozech nebo v laboratořích, případně pro profese jako policisté, hasiči a ostatní, kteří se často pohybují na místech plných zplodin. Extrakt z houby reishi pomáhá při alergiích, astmatu, čistí játra, u kuřáků umí obnovit plicní výstelky.

Reishi obsahuje triterpeny, ty jsou základní složkou například esenciálních olejů a některé z nich jsou součástí léků proti kašli nebo při chronických onemocněních horních cest dýchacích. Triterpeny známé také jako ganoderové kyseliny pomáhají také zmírnit alergie a zlepšují funkci jater. Reishi obsahuje také fytosteroly, které snižují LDL cholesterol v krvi a působí preventivně proti ateroskleróze, je bohatá na železo, velmi často je proto doporučovaná při léčbě anemie. Celkově posiluje imunitu a dodává energii. Velmi známý je protinádorový účinek reishi, který pomáhá při různých stádiích rakoviny - potlačuje tvorbu nových cév, které si nádor vytváří pro vlastní výživu, působí toxicky na nádorové buňky a způsobuje nádoru programovanou buněčnou smrt (apoptózu), potlačuje tvorbu metastáz. Tyto účinky jsou navíc posílené o antioxidační účinky houby reishi, díky kterým se velmi intenzivně likvidují volné radikály v těle.

Citlivější jedinci mohou v začátcích užívání pocítit příznaky detoxikace jako mírné zažívací obtíže, závrať, bolení hlavy a pleťové problémy. To je důsledek vyměšování toxických látek nahromaděných v těle aktivitou metabolismu a především z nesprávné stravy. Jsou to jen obvyklé příznaky zotavování a projevy léčivého efektu reishi.

▪ Leskorka lesklá - možnosti využití

Reishi je jedlá houba z Dálného východu. Obsahuje velké množství látek mimořádných vlastností a používá se již mnoho tisíc let v tradiční čínské medicíně jako jedno z nejcennějších terapeutik. Obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin a má vysoký obsah železa, selenu a vitaminu B. Nachází se zejména ve východoasijských jedlových lesích, v severní i jižní Americe, v Africe, ale i v Evropě. Najít ale planě rostoucí reishi ve volné přírodě je velká vzácnost. Pro komerční využití se pěstuje skleníkově za sterilních podmínek nebo venku na kmenech stromů.  Houba reishi má velmi hořkou chuť a sama o sobě proto není poživatelná a proto se podává ve formě prášku nebo tablet.

▪ Leskorka lesklá - recept

Lihový výluh z reishi

Do půl litru alespoň 40% lihu vložíme 30 g sušené reishi, necháme týden stát a užíváme 1 x až 2 x denně 10 - 20 ml. Doporučuje se používat při neurastenii, nespavosti, kašli, astmatu, trávicích potížích a pro posílení imunity.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Límcovka obrovská /Stropharia rugosoannulata/

Klobouk límcovky obrovské je tmavě červenohnědý, za vlhka lepkavý, brzy blednoucí do šedookrové nebo okrově žluté, vzácněji již od počátku nažloutlé.…

Korálovec ježatý /Hericium erinaceus/

Klobouk korálovce ježatého je v mládí bílý až nažloutlý - ve stáří až nahnědlý, na vrchní straně místy pokrytý krátkými rezavohnědými šupinami a…

Shiitake /Lentinula edodes/

Klobouk má houba shiitake světle hnědý až hnědý, nestejnoměrně zbarvený, někdy s bílými skvrnami. Jeho průměr se pohybuje od jednoho do deseti…

Hlíva ústřičná /Pleurotus ostreatus/

Klobouk hlívy ústřičné připomíná barvou i tvarem větší ústřice, odtud pochází i druhové pojmenování. Klobouky jsou v mládí sklenuté s podvinutým…

Límcovka obrovská /Stropharia rugosoannulata/

Klobouk límcovky obrovské je tmavě červenohnědý, za vlhka lepkavý, brzy blednoucí do šedookrové nebo okrově žluté, vzácněji již od počátku nažloutlé.…

Korálovec ježatý /Hericium erinaceus/

Klobouk korálovce ježatého je v mládí bílý až nažloutlý - ve stáří až nahnědlý, na vrchní straně místy pokrytý krátkými rezavohnědými šupinami a…

Shiitake /Lentinula edodes/

Klobouk má houba shiitake světle hnědý až hnědý, nestejnoměrně zbarvený, někdy s bílými skvrnami. Jeho průměr se pohybuje od jednoho do deseti…

Hlíva ústřičná /Pleurotus ostreatus/

Klobouk hlívy ústřičné připomíná barvou i tvarem větší ústřice, odtud pochází i druhové pojmenování. Klobouky jsou v mládí sklenuté s podvinutým…

Muchomůrka červená /Amanita muscaria/

Klobouk muchomůrky červené může mít průměr 8 - 20 cm. Je nejdříve polokulovitý, později sklenutý, ve stáří rozložený, někdy až mírně miskovitý s…

Muchomůrka porfýrová /Amanita porphyria/

Klobouk je široký 4 - 7 cm. Muchomůrka porfýrová je obdařena kloboukem v mládí kuželovitě zvonovitým, později rozloženým, s rovným a hladkým okrajem,…

Vláknice kuželovitá /Inocybe fastigiata/

Klobouk 3 – 7 cm, kuželovitý nebo nízce sklenutý, s výrazným hrbolkem, pokožka na temeni lysá, na okraji s odstávajícími vlákny, jinde vrostle…

Čirůvka mýdlová /Tricholoma saponaceum/

Klobouk 5 – 12 cm, v mládí zvoncovitý nebo polokulovitý, později nízce sklenutý, s okrajem často laločnatým a dlouho podvinutým (ve stáří ostrým…

Čirůvka žíhaná /Tricholoma virgatum/

Klobouk má čirůvka žíhaná široký 3 – 9 cm, kuželovitý až široce zvoncovitý, s nápadným, ostrým, vzácně zaobleným hrbolkem, hladký, vrostle černavě…

Čirůvka kravská /Tricholoma vaccinum/

Klobouk má čirůvka kravská široký 3 – 10 cm, v mládí tupě kuželovitý, později nízce sklenutý, plochý až vmáčklý, dosti dlouho s podvinutým okrajem a…

Čirůvka střechovitá /Tricholoma imbricatum/

Klobouk má čirůvka střechovitá 4 – 10 cm, v mládí tupě kuželovitý až téměř polokulovitý a na okraji podvinutý, později nízce sklenutý nebo plochý a s…

Čirůvka prstenitá /Tricholoma fracticum/

Klobouk má čirůvka prstenitá široký 5 – 13 cm, v mládí polokulovitý, později více sklenutý, až témě plochý, do dočasné dospělosti s výrazně…

Závojenka olovová /Entoloma sinuatum/

Klobouk má závojenka olovová v průměru 5 - 20 cm, v mládí je polokulovitý až kuželovitý, pak sklenutý s podvinutým okrajem, později plochý a…

Muchomůrka zelená /Amanita phalloides/

Klobouk o průměru 6 – 16 cm je zprvu sklenutý, posléze ploše rozložený, hladký, lesklý, radiálně vláknitý, tence a měkce masitý. Zabarvení klobouku…

Muchomůrka tygrovaná /Amanita pantherina/

Klobouk je o průměru 6 - 10 cm, polokulovitý, pak sklenutý, ve stáří plochý. Okraj je často (ale ne vždy) hřebenitě rýhovaný. Povrch klobouku je…

Smrtelně jedovaté houby

Pozitivní dojmy z houbaření může pokazit spousta situací. Tou nejzávažnější je určitě konzumace smrtelně jedovaté houby. Toxiny, které v sobě…