Jak chovat osmáka
Osmák degu je oblíbeným domácím mazlíčkem, hlodavcem, kterému se někdy říká také chilská veverka. Vždy ho mějte ve společnosti dalších osmáků, jinak bude trpět. Výhodou ale je, že u osmáků se snáší smíšené skupiny, i více samečků v jedné ubikaci (ovšem bez samiček). Udělejte si prostě klučičí a holčičí ubikace.
Proč má název osmák?
Protože jeho stoličky, resp. žvýkací plošky jeho zubů mají tvar osmiček.
Proč mají oranžové zuby?
Je to pro ně zcela normální zbarvení, které vzniká reakcí slin a chlorofylu ze zelených rostlin, kterými se živí. Čím více zeleného, tím oranžovější zuby.
Jak je mazlit?
Jsou plašší, rozhodně to nejsou morčátka na hraní, ale přesto je lze naučit na milé přijímání poškrábání pod krkem nebo na hlavě. Nikdy je však nehlaďte po zádech, to je stresuje, protože jim to připomíná útok dravce. Nemají rádi ani prudké a nečekané pohyby za zády. Osamoceně chované osmáky nelze ochočit vůbec, jsou příliš stresovaní.
Zapáchá jako hlodavec?
Osmák má jednu výhodu, pro kterou je také oblíbený. Běžně nezapáchá jako křečci, morčata nebo myši.
Osmák degu pochází z oblasti Chile a k nám se dostal jako prvně laboratorní zvíře. Má problematické trávení cukru, v podstatě není schopen ho strávit, proto se využívá k výzkumům cukrovky. V přírodě mají ve své domovině velké množství přirozených nepřátel, proto se jen zřídkakdy dožívají více než jednoho roku. V zajetí naopak mohou dobře prosperovat, jsou veselí a družní, hraví a dožívají se 6–8 let. Roli hraje i sociální postavení, osmák držený o samotě opravdu trpí a hyne dříve.
Přibytek pro osmáka
Osmáci milují skákání a přelézání, takže jejich příbytek musí být vyšší než například pro křečka. Ideální je dobře odvětrané vyšší terárium nebo drátěná klec. Plast ani dřevo není vhodné, protože hlodavec umí tyto materiály hravě rozkousat. Stejně tak je mnohem nebezpečnější pro kabely a domácí vybavení v případě útěku než třeba křeček. Pevné zabezpečení příbytku je tedy nutností.
Podestýlka by měla být bezprašná, hoblinová nebo z kočičí podestýlky do záchodků. Důležité jsou různé větve, žebříčky kořeny nebo kmeny ke šplhání, domečky ke schování a dobře si vyhrají i s různými kolotoči a rourami z tvrdého papíru.
Osmáci potřebují mít přístup k písku (pro činčily, osmáky), ve kterém se vyvalují a čistí si tak srst. Písek však při válení značkují močí, takže je třeba ho častěji měnit.
Potrava pro osmáka: seno a voda
Osmák degu je nenáročný strávník. Základem jeho jídelníčku je seno, suchá tráva, bylinky, kterými mu můžete přilepšit, zelené krmení a voda. A i kdyby měl k dispozici jen toto, bude dobře prospívat. Vhodné pro ně jsou i speciální směsi pro osmáky degu – nikoliv pro hlodavce, ty mají pro ně nevhodné složení (milují ořechy (i se skořápkou), větvičky ovocných stromů, ale i kořeny ovocných stromů – na tom všem si mohou velmi dobře obrušovat zuby.
Sem tam mohou dostat nesladkou zeleninu (i sušenou): okurky, papriky, salát
Zakázáno pro osmáka: Ovoce a pečivo
A může za to jejich nesnášenlivost cukrů, které neumí strávit, takže rozhodně jsou pro ně tabu veškeré sladké potraviny: ovoce, sušené ovoce, ale není vhodné ani tvrdé pečivo.
Jídelníček je tedy jednoduchý, stačí si zapamatovat: seno, voda, případně směsi přímo pro osmáky. A raději nic navíc.
Překrmování sladkou nebo tučnou potravou mu velmi rychle sebere zdraví, často pak trpí na oční problémy, oslepnutí, šedé zákaly a problémy způsobené neschopností organismu zpracovat cukr.
A každému jeho vlastní misku!
Důležité je přidělit každému osmákovi jeho vlastní misku. Žijí-li ve společenství, funguje mez i nimi nějaká hierarchie a pokud budete krmit jen z jedné misky, budou se prát a utiskovat ty níže postavené osmáky. Takže každý svou! Nebojte se, osmák je velmi inteligentní tvor a brzy se naučí, která miska je jeho.
Můžete se pokusit i o výcvik: Osmáci jsou ochotni se naučit vybírat potravu z krabiček nebo nacházet způsoby, vylupovat z oříšků apod.
Pokud si osmáky pozvete do svého domova, počítejte s tím, že vám obohatí život velmi společenským chováním, pískáním a štěbetáním, kterým se dorozumívají mezi sebou. Zajímavé je také sledovat jejich pohyby ocasu, který také patří k dorozumívacím prostředkům.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků