Želva pardálí chov: hlavní složku stravy tvoří seno a traviny
26. 05. 2020 Přečteno: 6705x

Chov suchozemské želvy: Jak na pestrý jídelníček

Čím krmit suchozemskou želvu? Toto krásné zvíře se obejde bez vaší stálé pozornosti, je však třeba dodržovat správné složení želví potravy. Krmení želvy jistě zvládnete, když se naučíte, jak na to.

Chov suchozemské želvy – Co dávat želvě každý den?

Krmení pro suchozemské želvy se skládá převážně z rostlinné stravy. V tomto se suchozemské želvy liší od dravých želv vodních. Potrava suchozemských želv neobsahuje mnoho sacharidů nebo proteinů, zato je velmi bohatá na vlákninu.

Čtěte také:

Tipy, jak zpestřit terárium i chov suchozemské želvy

Čím krmit suchozemskou želvu každý den? Od jara do podzimu trávou a lučními bylinami. Krmivo nejlépe pěstujte sami. Můžete je shánět i venku, ale vyhýbejte se pícninám pěstovaným na poli, které se ošetřují chemií. Také netrhejte rostliny blíže než 200 metrů od cest, kde jezdí auta, ty jsou plné zplodin!

Zaměřte se na pampelišky, jitrocel a jetel. Toto jsou tři rostliny, které nejvíce vyhovují želvímu trávení a jejich metabolismu. Sezónně můžete přidávat například nejedovaté květy nebo lístky vybrané zeleniny. Ty však patří k doplňkovému krmivu. Aromatické bylinky želvám příliš nechutnají, občas si dají hluchavku nebo řebříček.

Granule pro želvy mnoho chovatelů nedoporučuje ani na příkrm. Snažte se želvu, pokud možno, krmit čerstvou stravou, která obsahuje potřebné látky, případně se o granulích poraďte s expertem a vyberte ty opravdu kvalitní.

Krmení pro suchozemské želvy: Občasné doplňky stravy

Suchozemské želvy konzumují rády také to, co pro ně ve výsledku vůbec nemusí být prospěšné – stejně tak je tomu přece i u nás, lidí. Neřiďte se tedy jen tím, co želvě chutná.

Přestože je suchozemská želva skoro vegetarián, jednou týdně doplňujeme proteiny například žížalou nebo hmyzem. Bílkoviny se však obtížněji tráví. Množství nepřeháníme: mláďata by neměla živočišnou stravu dostávat vůbec. V žádném případě nedáváme želvám maso nebo zbytky od vaření!

Jednou za pár dní si suchozemská želva může pochutnat na zelenině, která obsahuje vitamíny. Hodí se například mrkev, rukola a čínské zelí. Květák a kedlubny smí suchozemská želva jen v malém množství, kvůli dusičnanům. To samé platí u salátu. Přestože se salát často želvám dává, opravdu není zdravý. Jednak je chudý na energii a na vitamíny, navíc jeho obsah dusičnanů by mohl želvu i otrávit!

S ovocem buďte také velmi opatrní. Obloukem se vyhýbejte kyselému ovoci, hlavně tedy citrusům, které odbourávají z těla vápník. Ze stejného důvodu želvě nenoste z louky šťovík.

Čím krmit suchozemskou želvu, aby měla dost vápníku?

Vápník pro želvy představuje jeden z nejdůležitějších prvků. Nedostatek vápníku se podepisuje na stavu želvího krunýře, v horších případech i na zobáku, lebce a kostech nohou. Rachitis neboli křivice vzniká při zanedbávání výživy a je nevratná! Proto je třeba na toto pamatovat už od raného věku želvy.

Chov suchozemské želvy vyžaduje také správnou teplotu a dostatek UV záření. To totiž také brání vzniku rachitidy. Další věcí, na kterou je třeba myslet, je nepřekrmovat želvu fosforem. Tento životně důležitý prvek se musí vyskytovat v potravě jen v takovém množství, aby nenarušoval vstřebávání vápníku. Doporučený poměr Ca:P je 3:1.

Klasikou, která zaručeně doplní vápník, jsou drcené vaječné skořápky. Vejce však mohou škodit, nejsou-li domácí – víte jistě, čím jsou nosnice krmeny? Pro doplnění vápníku u želvy můžete použít o něco bezpečnější prášek ze sépiové kosti nebo čistý uhličitan vápenatý.

Chov suchozemské želvy bez zazimování – zimní jídelníček

Krmení pro suchozemské želvy řešíme také v zimě. Pokud je želvě teplo a má dost světla, bez zimního spánku se obejde. Někteří lidé ji nechávají přes zimu odpočinout. U mláďat se hibernace většinou nedoporučuje.

Nastudujte si pečlivě pro a proti, než se rozhodnete dát želvu hibernovat. Jestli ji však necháte v teráriu, je třeba podle toho upravit jídelníček. Máte-li předem natrhanou luční směs, důsledně řešte otázku skladování. Některé rostliny rychle plesnivějí. Sbírat se dá v malém množství i pod sněhem.

Zimní strava suchozemských želv je celkově méně výživná. Tvoří ji seno a čerstvé čínské zelí, podle potřeby také zelenina. Doplňujeme vápník, který želva v létě získává z pampelišek.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…